- Szczegóły
- Grójec
Konsultacje w duchu dialogu obywatelskiego
5 maja o 14.00 odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne, dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), realizowanego dla obszaru 18 miejscowości z gminy Grójec.
W 2019 roku rozpoczęto konsultacje społeczne. Jest to otwarty proces dialogu władz z mieszkańcami, mający na celu podjęcie optymalnych decyzji w sprawach publicznych. Celem spotkania było przypomnienie informacji o sposobie prowadzenia konsultacji oraz podsumowanie dotychczasowych działań.
Innowacja przez pandemie
W związku z obecną sytuacją epidemiczną spotkanie odbyło się w formie online za pośrednictwem platformy MS Teams, z możliwością czynnego udziału mieszkańców w dyskusji. Na zmianę metody konsultacji gmina Grójec otrzymała zgodę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Koordynatorem projektu z ramienia Urzędu Gminy i Miasta Grójec jest Daria Bobrowska-Wachniewska. W skład zespołu wchodzą: Dariusz Iwańczyk – Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej oraz Magdalena Śmietańska – Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. W związku z obecną sytuacją epidemiczną spotkanie odbyło się w formie online z możliwością czynnego udziału mieszkańców w dyskusji. Na zmianę metody konsultacji Gmina Grójec otrzymała zgodę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcie merytoryczne po stronie grantodawcy/partnera zapewniają: Jacek Dębczyński - Ekspert ds. konsultacji społecznych oraz Anna Woźnicka – Ekspert urbanista ds. planowania przestrzennego
13 lat
Prace nad MPZP rozpoczęły się w 2008 roku, po podjętej uchwale intencyjnej, na mocy której przystąpiono do działań. Prowadzone konsultacje dotyczą obszaru miejscowości: Chudowola, Duży Dół, Głuchów, Gościeńczyce, Janówek, Kobylin, Kośmin, Las Lesznowolski, Lesznowola, Mieczysławówka, Mirowice, Podole, Szczęsna, Wola Worowska, Worów, Wysoczyn, Zakrzewska Wola i Żyrówek. To łącznie prawie 4 tysiące hektarów, czyli prawie 30% powierzchni gminy Grójec. Konsultacje potrwają do końca czerwca.
– Proces sporządzenia tego planu jest dosyć długi ze względu na obszar i złożoność terenu. Ta wersja planu, która została udostępniona państwu, jest poddawana uzgodnieniom. Mamy większość tych uzgodnień, zostały jeszcze dosłownie dwa. Po zakończonych konsultacjach i zmianach, które państwo zgłoszą, przedstawimy gotowy projekt do miejskiej komisji urbanistycznej, a następnie wyłożymy plan do publicznego wglądu. Dalej będziemy zbierać uwagi do tego planu i po rozpatrzeniu uwag, najpierw przez burmistrza, później przez radę miejską mam nadzieję, że plan zostanie uchwalony- mówił podczas spotkania Dariusz Iwańczyk.
Założenia główne planu
Główne przeznaczenia terenów w projekcie planu to: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, dla tej zabudowy zostanie także wprowadzona możliwość lokalizacji usług nieuciążliwych w budynkach mieszkalnych, zabudowa mieszkaniowo usługowa dla tej zabudowy przewiduje się realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych w bryłę budynku mieszkalnego lub w odrębnych kubaturach, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, zabudowa zagrodowa na wskazanych terenach oraz na gruntach rolnych, zabudowa usługowa – z budynkami lub lokalami, w których będzie prowadzona działalność w zakresie handlu, gastronomii, rzemiosła, usług bytowych, kultury i administracji, niezwiązana z wytwarzaniem dóbr materialnych metodami przemysłowymi z wyłączeniem usług uciążliwych, zabudowa produkcyjno-usługowa – to tereny przeznaczone pod funkcje gospodarcze z zakresu produkcji, rzemiosła, składów, baz, magazynów i usług związanych z prowadzoną działalnością. Pozostałe funkcje terenów to usługi publiczne, usługi kultu religijnego, zabudowa letniskowa, usługi sportu i rekreacji, zieleni krajobrazowo-ekologicznej, komunikacja i tereny rolnicze. Nie wyznaczono w planie żadnych nowych terenów produkcyjno-usługowych.
Ograniczenia w przeznaczaniu terenów pod zabudowę
Duża część terenu stanowią lasy, otrzymaliśmy zgodę na przekształcenie około 30% wnioskowanych terenów leśnych pod zabudowę mieszkaniową. Grunty rolne klasy III i II, na których możliwa jest jedynie zabudowa zagrodowa związaną z prowadzonymi gospodarstwami rolnymi. Mamy rzekę Jeziorkę i tereny zalewowe. Mieszkańcy składali wnioski w pierwszym etapie konsultacji, 20% wniosków zostało uwzględnionych, 40% zostało częściowo uwzględnionych, a około 40% nie zostało uwzględnionych – tłumaczył Dariusz Iwańczyk.
Naczelnik Wydziału zauważył także, że najwięcej wniosków, które wpłynęły po pierwszych konsultacjach, dotyczyło Głuchowa i terenów po zakładzie fabryki żelatyny. Mieszkańcy oraz Stowarzyszenie „Czysta Gmina” wnosili, żeby produkcja, która miałaby się tam odbywać nie była uciążliwa dla mieszkańców oraz środowiska.
Bez specustaw
W planie nie ma żadnych inwestycji wynikających ze specustaw, czyli nie ma autostrad, linii kolejowych oraz energetycznych związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym czy z budową linii wysokich napięć. W ustaleniach planu znajdzie się Droga Krajowa nr 7, która jest w zasadzie skończona, istniejąca droga wojewódzka, linia wysokiego napięcia, mamy jeszcze gazociąg. Nowych inwestycji ponadlokalnych ten projekt planu nie przewiduje.
Dyskusja
Podczas spotkania w przestrzeni wirtualnej, mieszkańcy najczęściej zadawali pytania o swoje działki, ich przeznaczenie i to, czy na przykład po uchwaleniu MPZP grunt będzie można „odrolnić” i przekształcić w działkę budowlaną. Padło również pytanie o szlaki migracyjne zwierząt dzikich, lecz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje tego typu funkcji.
Podstawowymi założeniami programowymi konsultacji jest rozwój gminy oraz poprawa życia jej mieszkańców, długoterminowa strategia i plany działania, wpływ mieszkańców na decyzje władz samorządowych, czyli dialog z mieszkańcami. Chcemy, aby konsultacje społeczne były podstawowym narzędziem angażowania mieszkańców w sprawy naszej gminy. – podsumowuje projekt burmistrz Dariusz Gwiazda.
Nagranie ze spotkania można obejrzeć na oficjalnej stronie gminy Grójec www.grojecmiasto.pl. Tam również znajdują się linki do projektu MPZP oraz prezentacji z konsultacji.
Materiały prasowe Urzędu Gminy i Miasta Grójec