czwartek, 21 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym w listopadzie i grudniu Straż Miejska oraz upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Grójec będą przeprowadzali planowe kontrole palenisk w gospodarstwach domowych zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą w województwie mazowieckim - czytamy na stronie grójeckiego magistratu.

Podczas kontroli mieszkańcy zostaną również poinformowani o możliwości skorzystania z programu Czyste Powietrze. Dostarczone zostaną również formularze inwentaryzacyjne obowiązkowe od

1 lipca 2021r, na podstawie których w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków umieszczane są informacje dotyczące źródeł ciepła zainstalowanych w budynku.

Co będziemy kontrolować?

• Rodzaj, klasę i ilość zainstalowanych źródeł ciepła
• Rodzaj stosowanego paliwa – wraz ze sprawdzeniem posiadania świadectwa jakości zakupionego opału
• Pomieszczenie kotłowni pod kątem możliwości spalania odpadów. W przypadku uzasadnionych podejrzeń mogą zostać pobrane próbki popiołu do badań laboratoryjnych.
• Wilgotność drewna służącego jako opał.

Uchwała antysmogowa jest regulacją prawną, która ma zapewnić czyste powietrze mieszkańcom Mazowsza. Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych. Uchwała antysmogowa obowiązuje od 11 listopada 2017 r.


• od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)
• od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
o mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
o węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
o węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
o paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),
• od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
• od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
• użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
• posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Wymagania ekoprojektu zostały jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne normy emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy
pomieszczeń (m.in. kominków). Założeniem ekoprojektu jest zmniejszenie zużycia paliwa i redukcja zanieczyszczeń emitowanych przez ww. urządzenia.

Możliwe sankcje
Należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będzie kontrolowane za równo w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22150) Paulina Omen Klepacz
2
(11446) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6842) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja