- Szczegóły
- Jasieniec
Opinia Wójta Gminy Jasieniec ws. lokalizacji lądowiska w Słomczynie
Jako Wójt Gminy Jasieniec, i jednocześnie jej mieszkaniec, informuję, iż – po przeprowadzeniu licznych spotkań i rozmów z mieszkańcami, konsultacjach z różnymi instytucjami i organizacjami, jak również po szczegółowej analizie informacji na temat powstania lądowiska w Słomczynie (planowanego do przekształcenia przez inwestora w lotnisko użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji) - odnoszę się negatywnie do realizacji tej inwestycji.
Stanowi ona poważne przedsięwzięcie ingerujące w dość szeroki obszar, narażony na bezpośrednie lub pośrednie oddziaływanie funkcjonowania lądowiska. Poza zabudową mieszkalną usytuowaną w miejscowościach Słomczyn, Mięsy, Janówek, Marianów, Żyrówek, Lisówek, Maciejowice, Kukały, lądowisko będzie także zakłócało komfort i jakość życia mieszkańców innych terenów, w tym gminy Jasieniec czy gminy Chynów.
Korytarze powietrzne
Należy bowiem zwrócić uwagę, iż w przypadku tego typu inwestycji bardzo istotnym czynnikiem jest nie tylko sama lokalizacja lądowiska (w tym pasa startowego i całej niezbędnej infrastruktury), lecz również kwestia wytyczenia korytarzy powietrznych.
W tychże korytarzach będą poruszać się - oprócz samolotów ultralekkich - również samoloty certyfikowane, helikoptery, wiatrakowce, szybowce, motolotnie oraz samoloty szkolno-treningowe. Innymi słowy, lądowisko w Słomczynie (gmina Grójec) będzie oddziaływało także na obszar gmin sąsiednich ze względu na wzmożoną ilość lotów w regionie, generującą dodatkowy hałas dla otoczenia.
Liczne loty
Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż ze wstępnych założeń inwestycyjnych wynika, że na lądowisku wykonywanych będzie, w skali miesiąca, od 1000 do 1500 operacji. Wiąże się to zatem z licznymi lotami, a zatem: startami samolotów, ich wznoszeniem się, poruszaniem się nad istniejącą zabudową, a następnie lądowaniami.
Naruszenie ciszy
Dla bardzo wielu osób, w tym całych rodzin, będzie stanowić to znaczne pogorszenie komfortu ich życia, przede wszystkim naruszenie ciszy oraz spokoju, które są dla tych ludzi podstawowymi, najważniejszymi wartościami związanymi z wyborem miejsca zamieszkania. Co więcej, jeśli uważane do tej pory za zaciszne (i jednocześnie znakomicie usytuowane) tereny będą poddane uciążliwemu odziaływaniu lądowiska, będzie oznaczać to spadek wartości nieruchomości (z których sporo obciążonych jest kredytem czy hipoteką).
Ingerencja w środowisko naturalne
Funkcjonowanie lądowiska wpłynie ponadto negatywnie na lokalny ekosystem. Wzmożone loty nad terenami zielonymi, w tym lasami, zagrażają żyjącym tam zwierzętom, które nie będą już w stanie egzystować na tych terenach ze względu na szczególnie rażący dla nich hałas silników maszyn latających.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że działalność lądowiska spowoduje znacznie większą niż dotychczas emisję paliw lotniczych do środowiska.
Inne zagrożenia
Co więcej:
- ze strony mieszkańców istnieją obawy o to, iż podczas lotów treningowych (szkoleń), które będą odbywały się w ramach działalności obiektu, może nastąpić katastrofa lotnicza,
- w sąsiedztwie lądowiska znajduje się jednostka wojskowa, odpowiedzialna m.in. za obronność kraju, a istnieje zagrożenie, iż nowo powstała inwestycja będzie zakłócać jej pracę.
Hałas nie do zniesienia
Już dziś widać i słychać samoloty latające nad naszą gminą. Należy jednak podkreślić, że są to loty nieliczne. W przypadku pojawienia się w powietrzu kilkudziesięciu różnego rodzaju maszyn dziennie, w tym helikopterów, hałas może być nie do zniesienia. Co bardzo istotne, loty odbywają się głównie w dni słoneczne, kiedy większość mieszkańców spędza czas na zewnątrz, a okna domów są otwarte. Tymczasem inwestor mówi nawet o częstotliwości lotów rzędu jeden na minutę. Dodatkowo pojawić się też mogą loty służb porządku publicznego, loty nocne, a sezon lotów trwa średnio 8 miesięcy.
Brak konsultacji
Czuję się w obowiązku poinformować Państwa o istniejącym zagrożeniu i jednoznacznie wyrażam sprzeciw wobec tego typu inwestycji, która w żaden sposób, przez nikogo, nie była konsultowana z mieszkańcami.
Wójt Gminy Jasieniec
Marta Cytryńska