- Szczegóły
- Pniewy
Idziemy w dobrym kierunku
Do niedawna nasza gmina nie odnosiła spektakularnych sukcesów w rankingach samorządów i pewnie nikt nie przywiązywał do tego wagi, jednak wyniki Rankingu Samorządów ogłoszonego pod koniec 2020 roku przez redakcję „Rzeczpospolitej” zasługują na komentarz.
Możemy być dumni, bo w ogólnopolskim rankingu gmin wiejskich awansowaliśmy z miejsca 895 za rok 2019 na miejsce 280 za rok 2020. Odnotowaliśmy awans o 615 miejsc i prawdopodobnie jest to jeden z większych awansów w tym rankingu. Wynik taki plasuje nas na pozycji lidera powiatu, ale za naszymi plecami zostało również wiele gmin z naszego dalszego – pozapowiatowego – otoczenia. Na stronie dziennika „Rzeczpospolita” możemy przeczytać między innymi, że ideą rankingu jest wskazanie miast i gmin wiejskich, które „ mogą m.in. pochwalić się zdrowymi finansami. Pilnują swoich budżetów pod względem wzrostu dochodów, ale nie „przejadają” wszystkiego na bieżąco.
Oszczędzają, gromadzą poduszkę bezpieczeństwa, by móc inwestować, a jeśli inwestują, to też głową.”
W rankingu uwzględniono 50 wskaźników według których oceniano jednostki samorządu terytorialnego. Wskaźniki uporządkowano w czterech kategoriach. Komisja oceniała naszą i inne gminy pod kątem trwałości ekonomiczno-finansowej, trwałości społecznej, trwałości środowiskowej i jakości zarządzania administracją. Kategorie zostały przez komisje rankingową zdefiniowane tak, by uzyskać obiektywny pomiar w ramach każdego wskaźnika.
W ramach pierwszej z kategorii oceniono efektywność podnoszenia dochodów gminy, zarówno w kontekście polityki podatkowej jak i umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych. W kategorii tej oceniano również umiejętność oszczędnego i racjonalnego zarządzania finansami gminy.
W kategorii określonej jako „trwałość społeczna” oceniano wpływ decyzji samorządu na poprawę jakości życia mieszkańców. Między innymi inwestycje w obiektach publicznych (np. szkołach i żłobku) ale również rozwiązania budujące społeczeństwo obywatelskie oraz promowanie i wspieranie inicjatyw oddolnych (np. kół gospodyń wiejskich).
Kategoria „trwałość środowiskowa” była przez komisję rankingową oceniana poprzez szereg wskaźników opisujących działania gminy podejmowane w celu ochrony środowiska i optymalizacji gospodarki odpadami komunalnymi.
W czwartej kategorii komisja skoncentrowała się na ocenie jakości pracy urzędników, osób zarządzających placówkami gminnymi, oraz radą gminy.
Po otrzymaniu wyników dla podanych wskaźników z 1523 gmin wiejskich z całej Polski komisja rankingowa ogłosiła wyniki punktacji, które pokazują jak wielka zmiana zaszła w Pniewach na przestrzeni dwóch ostatnich lat, ale również ile jeszcze przed nami. Pozycja 280 to wynik pracy całej naszej społeczności, mieszkańców, którzy wyrażają swoje pomysły na zebraniach wiejskich, sołtysów, radnych, urzędników i osób zarządzających gminą. Ranking „Rzeczpospolitej” potwierdza, że idziemy w dobrym kierunku.
UG Pniewy
Maciej M. Michalski