piątek, 26 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Samorząd przystąpił do programu sieci kardiologicznej, umożliwiającej szybką diagnostykę oraz podjęcie leczenia chorób serca.

W naszej okolicy sołtysi odgrywają ogromną rolę – są bowiem łącznikami między lokalną społecznością a władzami samorządowymi. 15 marca 2023 r. w OSP w Błędowie uroczyście podziękowano im za trud wkładany w ich codzienną pracę na rzecz mieszkańców sołectw gminy Błędów. Nie był to jednak jedyny powód do świętowania – tego dnia gmina Błędów dołączyła wszak do rządowego, pilotażowego programu opieki nad pacjentem – Krajowa Sieć Kardiologiczna!

Podziękowania dla Sołtysów
Święto Sołtysa – według kalendarza – przypada 11 marca i jest dniem, w którym w szczególny sposób dziękuje się sołtysom za ich działalność. W związku z tym wójt gminy Błędów – Mirosław Jakubczak – wręczył im: listy gratulacyjne, kwiaty i książki oraz złożył podziękowania za wybitne zaangażowanie w życie naszej małej ojczyzny, życzył ponadto wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, a także wielu sukcesów w działalności na rzecz mieszkańców sołectw i gminy.

Odpowiedzialna i prestiżowa funkcja
Sylwia Lesiak – sołtyska wsi Czesławin – podkreślała, że wybór kogoś na sołtysa świadczy o tym, że dana osoba cieszy się zaufaniem i szacunkiem wśród lokalnej społeczności. Zwracała także uwagę na to, że jest to odpowiedzialna funkcja, ponieważ wiąże się ona z zarządzaniem środkami pieniężnymi. Z kolei Anna Grzejszczyk – sołtyska Wilhelmowa – dodawała, że wielkimi pozytywami w piastowaniu tego stanowiska są: kontakt i możliwość spotkań z ludźmi. Obydwie panie zgodnie przyznawały, że życzą sobie oraz pozostałym sołtysom: zdrowia oraz jeszcze więcej cierpliwości i w dalszym ciągu dobrej współpracy z władzami samorządu.

Specjalni goście
Na uroczystości obchodów Dnia Sołtysa obecni byli: wójt gminy Błędów – Mirosław Jakubczak – oraz sekretarz gminy Błędów – Jacek Adamski. Ponadto zaproszono specjalnych gości, którzy opowiedzieli o nawiązaniu współpracy z kliniką w Aninie, a byli to: Joanna Czarnecka – prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, Joanna Brzezińska – koordynatorka Poradni Specjalistycznej w PCM w Grójcu, dr n. med. Ryszard Roszczyk – Kardiolog, a także: Marzena Kołacz-Rosołowska – radna oraz członek Zarządu Powiatu Grójeckiego i Janusz Karbowiak – przewodniczący pady powiatu grójeckiego.

Czym jest Krajowa Sieć Kardiologiczna?
Do głównych założeń Krajowej Sieci Kardiologicznej – według Ministerstwa Zdrowia – należy objęcie opieką pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz niewydolnością serca. Celem programu jest przyspieszenie oraz uproszczenie diagnostyki pacjentów kardiologicznych. W praktyce oznacza to, że pacjent trafiający do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 30 dni otrzyma diagnozę, a także opiekę specjalisty kardiologii. Pilotażowym programem objęto siedem województw (mazowieckie – od ponad roku, dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, a także wielkopolskie).

Założenia projektu w gminie Błędów
Dzięki wielomiesięcznym staraniom: wójta, sekretarza Gminy Błędów i dra n. med. Ryszarda Roszczyka gminie Błędów udało się przystąpić do programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, umożliwiającej szybką diagnostykę oraz podjęcie leczenia chorób serca. Co to w praktyce oznacza? Mieszkańcy gminy Błędów, którzy chcieliby przebadać się w ramach programu, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny (od kwietnia) w Urzędzie Gminy Błędów. Następnie gmina przekazuje wspomniane dokumenty do koordynatorki programu w PCM w Grójcu, która ustali termin wizyty. Pacjent na takie spotkanie udaje się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego i przechodzi kompleksowe badania w poradni specjalistycznej (np. EKG, echo serca, RTG, Holter). Jeśli spełnia określone kryteria, zostaje zakwalifikowany do programu. Chory jest wtedy kierowany przez kardiologa (bez oczekiwania w kolejce) do czołowych instytucji w kraju (np. Instytut Kardiologii w Aninie), które umożliwiają mu szybkie podjęcie leczenia. Dr Roszczyk zapewnił, że: „będziemy badać pacjentów nie tylko do południa, nie tylko po południu, ale także w niedziele”. Joanna Czarnecka zachęcała do wzięcia udziału w programie, ponieważ – jak mówiła – „jest to bardzo duża ilość badań specjalistycznych udzielanych bezpłatnie”, a także do „korzystania z poradni, które leżą w gestii naszego szpitala, oraz do wizyty u dra Roszczyka”.

Statystyki
Jak opowiadał dr Ryszard Roszczyk – „w ramach programu przyjęliśmy 450 chorych z powiatu grójeckiego, mamy już 12 pacjentów po operacji serca (u których wykryto wadę pocovidową czy też wadę serca)”. Problem ten jest szczególnie waży, o ile przypomnimy sobie statystyki dla Polski – „120 tys. osób rocznie w Polsce dostaje zawału serca, 15% z nich nie dojedzie do szpitala, każdego roku 10% nie przeżyje kolejnego zawału”. W związku z powyższym doktor oświadczył, że przystępuje do działania i przebada (jak przewiduje) 500, a może nawet 1000 pacjentów (choć nie ma nałożonego limitu) w największej gminie w powiecie grójeckim.

Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(14185) Paulina Omen Klepacz
2
(10517) Paulina Omen Klepacz
5
(6815) Paulina Omen Klepacz
6
(6230) Paulina Omen Klepacz
8
(5616) Paulina Omen Klepacz
9
(5515) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie