piątek, 26 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Podczas marcowej sesji rady miejskiej w Grójcu powrócił temat umiejscowienia w mieście pomnika wdzięczności poświęcony lokalnym twórcom niepodległości.

Przypomnimy, że z wnioskiem takim z końcem ubiegłego roku wystąpił do rady miejskiej, płk Andrzej Kozera, dowódca Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach, który reprezentuje środowisko wojskowe garnizonu Grójec oraz żołnierzy i pracowników CRiWWRE.

Jeden pomnik już jest
Jak podkreślano wówczas we wniosku, pomnik ten miałaby być sfinansowany ze składek mundurowych z i pracowników centrum. Podczas dyskusji na listopadowej (2022 rok) sesji nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje w tej sprawie.
– Ogólnych i bezimiennych bohaterów już uczciliśmy – mówił podczas marcowej sesji rady miejskiej, Dariusz Gwiazda, burmistrz Grójca. – Pomnikiem wdzięczności jest pomnik na Placu Wolności, na którym też jest kila tablic upamiętniających, chociażby Żołnierzy Wyklętych i przez wiele lat odbywają się tutaj różne uroczystości.
Nieliczni radni chcieli zabierać głos w tej sprawie. – Uważam, że nie możemy zabraniać ludziom stawiania pomników – podkreślił radny Jacek Stolarski. – Tak, ale nie z budżetu gminy, a jeśli miałoby tak być, to trzeba się spytać mieszkańców co sądzą na ten temat, bo miałoby to być finansowane z pieniędzy podatników.
Finalnie postanowiono, że do wniosku CRiWWRE ustosunkują się komisje rady miejskiej, by potem wspólnie podjąć decyzję.

50 zasłużonych nazwisk
Jednocześnie burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda poinformował, że wpłynęła do niego także inicjatywa ks. dziekana Zbigniewa Stefaniaka o stworzeniu tablicy, w stylu lapidarium, z nazwiskami 50 zasłużonych dla Grójca mieszkańców, którzy spoczywają na cmentarzu przy ul. Mszczonowskiej w Grójcu. Na tablicy miałby się również znaleźć plan, jak dojść do ich mogił (wskazanie alei oraz miejsca).

Pamiątkowa macewa
Jeszcze inną inicjatywą jest wniosek złożony przez Muzeum Getta Żydowskiego, które chce upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim. W związku z tym, że w Grójcu znajdowało się getto dla tysięcy Żydów, pojawiła się sugestia, aby na obrzeżach, granicy ówczesnego getta postawić pomnik.
– Muzeum by się tym zajęło – podkreślił Dariusz Gwiazda. – Byłoby to coś w rodzaju artystycznej macewy, a dodatkowo zagospodarowano by teren wokół tego pomnika oraz nadanie terenowi nawy „skwer pamięci Żydów grójeckich”.
Pomnik miałby stanąć na terenie przy budynku KRUS-u, czyli tam, gdzie miała zakwitnąć łąka kwietna.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(13997) Paulina Omen Klepacz
2
(10515) Paulina Omen Klepacz
5
(6809) Paulina Omen Klepacz
6
(6229) Paulina Omen Klepacz
8
(5613) Paulina Omen Klepacz
9
(5515) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie