piątek, 08 grudzień 2023
Prestiżowe zawody dla młodych inżynierów na Autodromie Słomczyn – Formula Student po raz pierwszy w Polsce.

Pod koniec sierpnia na Autodromie Słomczyn pod Grójcem rozpoczęła się kolejna edycja prestiżowych zawodów Formula Student (Formula SAE). Wyjątkowa inicjatywa skierowana do młodych inżynierów, pragnących zgłębić tajniki przemysłu motoryzacyjnego i zmierzyć się w emocjonującym wyścigu, prowadząc własnoręcznie zaprojektowane bolidy. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, pomimo ponad 40-letniej tradycji tego konkursu na świecie.

Akademicka wiedza w praktyce
Formula Student to wyjątkowa okazja dla studentów kierunków inżynierskich do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy. Zespoły składające się z młodych inżynierów mają za zadanie skonstruować bolidy wyścigowe zgodnie z wytycznymi. Przed przystąpieniem do zawodów, każda z drużyn jest zobowiązana przesłać film prezentujący pojazd w trakcie jazdy.
- Turbo cieszymy się z tego, że studenci w Polsce doczekali się swojej edycji. Drużyny mają możliwość być tutaj i ścigać się na torze, ale również rywalizować w konkurencjach statycznych, czyli bronić swoich projektów inżynieryjnych, biznesplanów i kosztorysów przed sędziami z branży automotive, startupowej i motorsportu. Zespoły od początku zawodów przechodzą ciężką inspekcję techniczną, aby móc zakwalifikować się do startu w konkurencjach dynamicznych na torze, a emocje z tym związane są nie do opisania – deklaruje Bartłomiej Zachara, organizator Formula Student Poland.
Konkurs rozpoczyna się serią kontroli technicznych. Ma to na celu sprawdzenie pojazdu pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z regulaminem. Pojazdy zgłoszone do konkursu muszą być wymyślone, zaprojektowane i serwisowane przez członków zespołu studenckiego bez bezpośredniego udziału firm zewnętrznych, inżynierów, kierowców wyścigowych, mechaników lub pokrewnych specjalistów. Zawody podzielone są na serię konkurencji statycznych
i dynamicznych, za które przyznawane są punkty. W kategorii statycznej znajdują się takie zadania, jak prezentacja planu biznesowego, czy ocena bolidu ze strony technicznej. Natomiast w skład konkurencji dynamicznych wchodzą m.in. Skidpad – jazda „po ósemce”, Acceleration – test przyśpieszenia oraz Endurance – główne starcie zespołów na torze do wyścigów długodystansowych zbudowanym zgodnie z wytycznymi.

Od rywalizacji po współpracę
Formula Student Poland to nie tylko rywalizacja, ale także okazja dla studentów z całego świata do dzielenia się pasją i rozwijania talentów. W inauguracyjnej edycji tego konkursu w Polsce wzięło udział 10 imponujących zespołów z różnych polskich politechnik, a także jedna drużyna z Francji. Ten międzynarodowy charakter wydarzenia sprzyjał nie tylko zaciętej rywalizacji, ale również wymianie wiedzy i doświadczenia między studentami oraz tworzeniu nowych, cennych kontaktów.
Do ogromnego sukcesu tej inicjatywy przyczyniła się także niemała reprezentacja kobiet, będących członkiniami rywalizujących ze sobą drużyn. To istotny krok w procesie otwierania branży motoryzacyjnej na różnorodne zespoły, co z kolei sprzyja wzrostowi innowacyjności i kreatywnego podejścia do problemu.
- Większość członków załogi to wciąż Panowie, choć my, jako dziewczyny, też nie jesteśmy spychane na drugi tor i „kręcimy śrubki”. Mamy na przykład w zespole dziewczynę, która zajmuje się docelowo spawaniem. Dzięki między innymi takim inicjatywom, widzimy, że branża automotive otwiera się na nas – kobiety. – opowiada Wiktoria, członkini Silesia Automotive i uczestniczka Formula Student Poland

FORVIA wspiera młode talenty!
Zaangażowanie w inicjatywę było wyrazem wsparcia młodych inżynierów na ich rozpoczynającej się ścieżce kariery w branży motoryzacyjnej. W dniach 27-30.08 uczestnicy konkursu mieli okazję zaprezentować swoje pomysły i umiejętności przed ekspertami ze sfery motorsportu i nawiązać cenne relacje biznesowe, a w ostatnim dniu trwania konkursu wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach tj.: bolidy elektryczne (EV) i bolidy spalinowe (CV). W pierwszej z nich wyróżniono: PWR Racing Team, PUT Motorsport i PolSI Racing, z kolei w drugiej: Cerber Motorsport, PRz Racing i PGRacing Team.
- Jesteśmy dumni, że FORVIA jako sponsor wydarzenia, przyczynia się do kreowania przyszłości branży motoryzacyjnej. Nasze zaangażowanie w Formula Student Poland jest wyrazem naszego zobowiązania wobec młodych talentów. Przekazujemy im wiedzę oraz doświadczenie, dając solidny start i wiele zawodowych sukcesów w przyszłości. W FORVII wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego staramy się wspierać inicjatywy, które bezpośrednio dotyczą naszej branży – podkreśla Ewa Kwiecińska, Country Communication Manager w FORVIA.

Grupa FORVIA
FORVIA łączy technologie i silne strony przemysłowe Faurecii i HELLI. Z ponad 300 zakładami przemysłowymi, 77 centrami badawczo-rozwojowymi i 150 000 pracownikami, zapewnia unikalne i kompleksowe podejście do teraźniejszych i przyszłych wyzwań motoryzacyjnych. Składająca się
z 6 grup biznesowych z 24 liniami produktowymi i silnym portfolio obejmującym ponad 14 000 patentów, FORVIA dąży do tego, aby stać się twórcą zmian, zaangażowanym we wprowadzanie transformacji mobilności.

Prestiżowe zawody dla młodych inżynierów na Autodromie Słomczyn – Formula Student po raz pierwszy w Polsce.
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów