piątek, 08 grudzień 2023
Rekordowe Targi Asia  Fruit Logistica 2023!

Producenci owoców i warzyw, dystrybutorzy, producenci opakowań, operatorzy logistyczni i inni członkowie łańcucha dostaw mogli znów zaprezentować swoją ofertę na Asia Fruit Logistica - wiodących w branży owocowo warzywnej targach.

Targi Asia Fruit Logistica 2023, które miały odbywać się w dniach 6-8 września ze względu na niekorzystne warunki pogodowe musiały zostać skrócone. Nagłe, intensywne opady deszczu w Hongkongu i okolicach spowodowały powszechne powodzie w różnych częściach miasta i skłoniły lokalne władze do wydania oficjalnego ostrzeżenia przed „Czarną Burzą”. Transport publiczny został zawieszony i ograniczony dostęp do budynków publicznych, w tym centrów wystawowych. W związku z tymi wydarzeniami oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa wystawcom i odwiedzającym, trzeci i ostatni dzień pokazowy ASIA FRUIT LOGISTICA został zawieszony. Jednak mimo to w ciągu 2 dni AFL zarejestrowały rekordową liczbę ponad 13 000 odwiedzających, którzy spotkali się z ponad 700 wystawcami z ponad 43 krajów i regionów! ASIA FRUIT LOGISTICA zakończyła się 30% wzrostem odwiedzających w porównaniu z ostatnią edycją w Hongkongu.
Związek Sadowników RP po raz kolejny był organizatorem Polskiego Stoiska podczas Asia Fruit Logistica, które było polską wizytówką sektora sadowniczego. Dzięki czemu mogliśmy zaprezentować całemu światu nasz potencjał eksportowy. Organizację stoiska wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Fundusz Promocji Owoców i Warzyw.  Pierwszego dnia Polskie stoisko odwiedził Konsul Generalny RP w Hongkongu dr Aleksander Dańda, który w rozmowie z polskim handlowcami podkreślał jak istotne jest uczestnictwo w takich wydarzeniach.  
Asia Fruit Logistica to jedna z najważniejszych imprez w branży sadowniczej, w której po prostu trzeba uczestniczyć, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji w jakiej znajduje się polskie sadownictwo. To jest ten moment, aby w okresie kryzysu podjąć dyskusję w jakim kierunku powinniśmy zmieniać polskie sadownictwo, w jakim kierunku powinniśmy pójść.
Cytując Prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego: „Wydaje się, że Indie mogą w najbliższych latach choć w części zastąpić utracony rynek rosyjski i podobnie jak Egipt stać się naszym podstawowym kierunkiem eksportowym. Powinny to zauważyć firmy eksportowe, zwiększając swoją obecność handlową w tym kraju, a także sadownicy, dostosowując swoją produkcję do wymagań Hindusów. Podstawowymi odmianami na rynku tego kraju, a pochodzącymi z importu są: Gala, Golden Delicious, Red Delicious i w nieco ograniczonej ilości Prince. Pozostałe będzie tam bardzo trudno ulokować. Z dużym apetytem na sprzedaż w tym kraju patrzą wszyscy światowi jabłkowi gracze. Potwierdza to ich obecność na najważniejszych targach w tej części świata, jakimi są Asia Fruit Logistica. W tym roku byli tam obecni Włosi, Belgowie, Niemcy, Nowozelandczycy, Amerykanie, Australijczycy i inni. Każdy patrzy na ten rynek z nadzieją wejścia.”
Odwiedzając poszczególne stoiska podczas targów nie można było nie zauważyć jak dużą rolę w rynku i popularność osiągają różne odmiany klubowe. Stoiska markowych owoców były ogromne i cieszyły się olbrzymią popularnością.
 Również polscy wystawcy byli zadowoleni z rozmów z potencjalnymi kontrahentami oraz aktualnymi, którzy podkreślali świetną jakość polskich owoców.  
Były to rekordowe targi pełne profesjonalistów z branży świeżych produktów z całego świata!
Aleksandra Kapusta
Związek Sadowników RP

Rekordowe Targi Asia Fruit Logistica 2023!
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów