niedziela, 11 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Wieczorowa i nocna kontemplacja zabytków oraz dziedzictwa kulturowego Lipia? Dzięki wielomiesięcznej pracy członków Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów było to możliwe!

18 maja mieszkańcy Gminy Błędów tłumnie wzięli udział w IV Lipskiej Nocy Muzeów, dzięki czemu mieli niepowtarzalną okazję do odkrycia historycznych tajemnic naszego regionu.

„Gościu, siądź” na ławeczce!
Zwiedzający – przed zagłębieniem się w historię lipskich zabytków – w otoczeniu pięknej przyrody mieli okazję otworzyć nowy rozdział w dziejach Lipia. Wydarzenie bowiem rozpoczęło się na urokliwej, spacerowej alei im. marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odsłonięto dwie pamiątkowe ławeczki. Pierwszą z nich (zlokalizowaną od strony Lipia) poświęcono Tomaszowi Nocznickiemu (z okazji 80. rocznicy śmierci tego związanego z terenem gminy Błędów posła i senatora II RP). Druga natomiast (znajdująca się od strony Machnatki) okazała się ławeczką Różańcową, nawiązującą do tradycji karmelitańskiego obrządku w Lipiu. Pojawienie się takich elementów infrastruktury stanowi potwierdzenie wyjątkowości pomysłów Stowarzyszenia. Jest to bowiem organizacja, która doskonale radzi sobie z łączeniem tego, co społeczne, z tym, co religijne.


Zwiedzanie czas zacząć
Największe atrakcje tego wieczoru przygotowano w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej – którego losy ściśle wiążą się z zakonem karmelitów, jednego z bohaterów tegorocznej edycji Nocy Muzeów – oraz na Starej Plebanii w Lipiu. Joanna Szewczyk – prezes Stowarzyszenia – (w imieniu członków tej organizacji) powitała przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, samorządowców, reprezentantów lokalnych urzędów oraz wszystkich przybyłych i zachęciła do zwiedzania, czyli podróży do przeszłości. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili m.in.: Bożena Żelazowska – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Mirosław Maliszewski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Karczewski – senator RP, Krzysztof Ambroziak – starosta powiatu grójeckiego oraz Mirosław Jakubczak – wójt gminy Błędów.

Historia odkryta na nowo
IV Lipska Noc Muzeów udowodniła zwiedzającym, że historia – mimo że dotyczy przeszłości – potrafi zaskakiwać! Zawsze bowiem można odkryć coś, co rzuci nowe światło na to, co było już znane. Członkowie Stowarzyszenia (Barbara Frydrych, Marianna Szewczyk, Karolina Wróblewska, Paweł Sokołowski, Zbigniew Woźniak, Tobiasz Wykowski i Grzegorz Jakubowski) z dumą prezentowali przybyłym najnowsze znaleziska. W gabinecie Tomasza Nocznickiego goście mogli przyjrzeć się Księdze Protokołów Rady Parafialnej dotyczącej odbudowy (po pożarze) lipskiego kościoła. W dokumencie znajduje się oryginalny podpis (z 1917 r.) wspomnianego wyżej posła i senatora II RP. Z kolei w sali karmelitańskiej wystawione zostały: kopia XV-wiecznego rękopisu, w którym po raz pierwszy odnotowano Jana i Krzysztofa Lipskich (fundatorów lipskiej świątyni), a także nieznane wcześniej zdjęcia malowideł ściennych z miejscowego kościoła oraz pieczęć konwentu lipskiego klasztoru. Natomiast w izbie pamięci Ośrodka VIII Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej Lipie zgromadzono archiwalia (orzełki, guziki, monety). Podczas wydarzenia nie zapomniano również o znanej na naszym terenie Kapeli pana Mazuryka. W poświęconej jej izbie udostępniono dla zwiedzających referat i artykuł prasowy dotyczące wspomnianego zespołu, a także nagrany wywiad z Pauliną Górską – siostrą Bolesława Mazuryka. Joanka Szewczyk podkreślała, że Stowarzyszenie chciałoby zarażać mieszkańców pasją do badania własnego dziedzictwa i historii swoich rodzin, dlatego tak istotne są dla nich nabyte eksponaty.

„Wstąp” do klasztoru!
Organizatorzy wydarzenia zaznaczali, że wyjątkowym punktem programu było otwarcie fundamentów lipskiego kościoła oznaczonych na podstawie dokumentów znalezionych w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Dzięki temu zwiedzający mogli „wstąpić” do nieistniejącego klasztoru, zobaczyć jego powierzchnię i zobrazować sobie, jaki był ogromny. Za przygotowanie tej części wydarzenia odpowiedzialny był Paweł Sokołowski. Ponadto podczas oprowadzania goście wydarzenia wysłuchali wiele ciekawostek na temat lipskiej świątyni oraz znajdujących się tam skarbów (np. obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, feretron, drewniany konfesjonał czy późnorenesansowy portal).

Jeszcze więcej emocji!
Osoby zaangażowane w przygotowanie wydarzenia zadbały również o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Osoby lubiące artystyczne wyzwania mogły wziąć udział w warsztatach z malowania figurek żołnierzy AK (prowadzonych przez Konrada Kęskę – artystę, plastyka). Natomiast dla tych, którzy wolą słuchowe i wizualne doznania, przygotowano seanse kinowe w podziemiach świątyni oraz koncert muzyki dawnej zespołu Mirabilia Musica. Na zgłodniałych czekała kawiarenka z przysmakami przygotowanymi przez KGW Manchatan z Machnatki Parceli. Uczestnicy IV Lipskiej Nocy Muzeów mieli ponadto okazję: podziwiać wystawę czasową „Rękodzieło, Rodzina i Relacje” (autorstwa śp. Marii Jakubowskiej), przyjrzeć się rekonstrukcji historycznej zrzutu broni (prowadzonej przez Andrzeja Bociana) lub pospacerować po ogrodzie Pani na Lipiu.

Było BEZBŁĘDNIE!
Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem ze strony zwiedzających, jednak to nie koniec niespodzianek. Lipskie eksponaty można oglądać od 26 maja do końca lipca po niedzielnych Mszach Świętych! Oczywiście nie można by mówić o tak wielkim sukcesie IV Lipskiej Nocy Muzeów, gdyby nie osoby zaangażowane w jej przygotowanie oraz promocję. Na ogromne wyrazy uznania zasługują organizatorzy (Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Lipiu z ks. Ewarystem Tomasiewiczem na czele), patron (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa) oraz sponsorzy (Powiat Grójecki, firma Sunberry i Rafał Legucki, MOTO RADO Radosław Jerka, ENERGO INSTAL Grzegorz Koziński, MEBLOKEM Marcin Jarząbek, firma ANTOM producent mebli, Bank Spółdzielczy w Grójcu, Marcin Kozłowski, agent PZU, który ubezpieczył imprezę, Andrzej Doliński, który przekazał drzewo na ławeczki, Małgorzata Jakubowska, Małgorzata Sokołowska i Jakub Wróblewski). Wydarzenie patronatem medialnym objęlła m.in. nasza gazeta „Jabłonka”.
Xymena Korczak

fot. Emilia Tomasiak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23012) Paulina Omen Klepacz
2
(11923) Paulina Omen Klepacz
5
(7840) Paulina Omen Klepacz
6
(7236) Paulina Omen Klepacz
7
(7189) Paulina Omen Klepacz
10
(6356) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie