piątek, 08 grudzień 2023
VIII Gminny turniej historyczny „Jeden z dziesięciu” w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach

Już po raz ósmy 3 czerwca 2022r. w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach odbył się gminny turniej historyczny „Jeden z dziesięciu” pt. „Polska – moja Ojczyzna” pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Wójta Gminy Błędów. Dziesięcioro uczestników Szkół Podstawowych z Wilkowa, Błędowa, Lipia i Gołosz popisywało się wiedzą o Polsce.

Swoją obecnością zaszczycili nas - wójt Gminy Błędów, a zarazem Patron konkursu - Mirosław Jakubczak oraz Gość Honorowy –sekretarz Gminy Błędów – Jacek Adamski, który skutecznie zabiegał, aby IPN ufundował nagrody dla wszystkich uczestników. Wspaniale wydane dzieła, gry edukacyjne i inne nagrody rzeczowe stały się nie tylko cennym upominkiem, ale zarazem doskonałym źródłem informacji o naszej Ojczyźnie.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni IPN-owi oraz władzom gminnym za współpracę, ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji turnieju oraz za krzewienie patriotyzmu zgodnie z ideą Patrona naszej szkoły.
Wszystkich gości powitała dyrektor szkoły – Agnieszka Sikorska. Stroną organizacyjną zajęła się nauczycielka miejscowej szkoły - Genowefa Czarnecka.
Konkurs przypominał znany turniej telewizyjny „Jeden z dziesięciu”, a jego ideą było szerzenie wśród uczniów wiedzy o Polsce – zarówno w aspekcie historycznym, jak też współczesnym. Wszyscy uczestnicy świetnie odpowiadali na pytania, niemniej jednak gospodarze byli górą.
Tytuł Laureata zdobył uczeń kl. VI PSP w Gołoszach – Maciej Gołuch. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Czyżewska – uczennica kl. VI z tej samej szkoły. Oboje przygotowywała do turnieju Genowefa Czarnecka. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Łukasiak – uczeń kl. VIII z PSP w Lipiu, którego opiekunem była Agata Gawryła. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Według opinii członków Komisji i zaproszonych Gości uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, zatem każdy z nich mógł czuć się zwycięzcą. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Honorowych Patronów – Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie i Wójta Gminy Błędów, które z przyjemnością wręczyli znamienici Goście wspólnie z dyrektor szkoły Agnieszką Sikorską. Dodatkowo zwycięzcy zostali obdarowani bonami upominkowymi przekazanymi przez Pana Wójta Mirosława Jakubczaka. Nie zabrakło też podziękowań dla nauczycieli przygotowujących uczniów do tego prestiżowego turnieju wiedzy historycznej.
Konkurs przebiegał w sympatycznej i „słodkiej” atmosferze (nie zabrakło łakoci przygotowanych przez rodziców ucz. kl. VI), choć na twarzach odpowiadających malowała się powaga i lekki stres. Turniej staje się nie tylko tradycją naszej szkoły, ale stanowi także wspaniałą intelektualną i patriotyczną „zabawę”.
Dyrektor szkoły oraz organizatorka składają Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie, Panu Mirosławowi Jakubczakowi oraz Panu Jackowi Adamskiemu serdeczne podziękowania za pozytywne ustosunkowanie się do wcielenia w życie powyższego przedsięwzięcia.
Opracowała:
Genowefa Czarnecka

VIII Gminny turniej historyczny „Jeden z dziesięciu” w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach
Średnia ocena 5, najwyższa ocena 5 z 1 głos/ów