niedziela, 14 lipiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Anna Matracka z Załusk w gminie Błędów po raz drugi pobiła Rekord Guinnessa!

Pani Ania od dziecka kocha psy i połączyła swą miłość do nich z pasją. Już w wieku 4 lat zaczęła zbierać figurki i maskotki czworonogich przyjaciół, a pierwszym egzemplarzem była maleńka figurka cocker spaniela znaleziona w jajku z niespodzianką. Potem pojawiały się kolejne i tak do tej pory. W jej kolekcji są takie przedmioty jak: figurki, maskotki, kubki, talerzyki ozdobne, ubrania, kapcie, breloczki, skarbonki, biżuteria, zegarki, magnesy, obrazki i pocztówki, puzzle i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
W 2014 roku postanowiła, że pokaże światu, jak dużą kolekcję udało się jej zgromadzić i zgłosiła swoją chęć pobicia Światowego Rekordu Guinnessa. Dokładnie 6 lipca 2014 roku, podczas Pikniku w Błędowie, ustanowiła swój pierwszy rekord i została wpisana do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa jako posiadaczka 1401 przedmiotów w kategorii „Największa kolekcja przedmiotów związanych z psami”. Kolekcja wciąż się powiększała. Rekordem cieszyła się aż do 2019 roku, kiedy to został pobity przez inną miłośniczkę psów mieszkającą w Dubaju (1496 sztuk).
W lipcu 2020 roku Anna Matracka zapisała się na kartach historii – znów została rekordzistką wpisaną do Księgi Rekordów, tym razem nokautując poprzedniczkę jako posiadaczka 3799 sztuk. Stało się to dnia 24 lipca 2020 roku.
Próba bicia rekordu odbyła się w domu pani Anny ze względu na pandemię Covid 19 (tylko na to pozwalały wytyczne komisji Guinnessa). Oficjalnymi świadkami, którzy potwierdzili autentyczność kolekcji oraz wynik liczenia byli w tym dniu: wójt gminy Błędów Mirosław Jakubczak, sekretarz gminy Jacek Adamski oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Błędowie Renata Śmiechowska. Jednak dopiero 17 maja 2021 Komisja Guinness World Records z Wielkiej Brytanii po weryfikacji przesłanych dowodów dokonała oficjalnego wpisu do Księgi. Proces ten był wydłużony z powodu pandemii.
Pani Anna chce w ten sposób pokazać dzieciom, młodzieży i rówieśnikom, że w życiu zawsze może być miejsce na pasję, niezależnie od wieku. Rekordzistka stara się przekazywać tą pozytywną energię dzieciom z PSP w Błędowie, gdzie obecnie pracuje.