czwartek, 21 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

16 października 2024r. W Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu odbyło się wydarzenie  w ramach obchodów #ErasmusDays 2024 pod tytułem „Europejsko rozświetlony ZS Jasieniec”.

Uczestniczyli w tym wydarzeniu zaproszeni goście:  pani Małgorzata Gawryś i pan Piotr Godusławski z Lasów Państwowych, panie Joanna Paciorek i Karolina Sarniak z Zakładu Usług Komunalnych  w Jasieńcu, pani Joanna Jędraśka z Fundacji Schumana oraz pani Karolina Zgórzak- Eurostażyska, absolwentka technikum handlowego ZS Jasieniec. 
ErasmusDays  to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego młodzież mogła poczuć atmosferę europejskiej współpracy, różnorodności i wspólnych wartości. 
To było święto edukacji, kultury oraz wspólnych inicjatyw oraz celebrowania sukcesów młodzieży , jakie przynosi im uczestnictwo w  programie Erasmus+.
Pani Dorota Nowak - Michałowska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu  rozpoczęła wydarzenie słowami „Jestem dumna, że nasza szkoła aktywnie uczestniczy w projektach Erasmus+, otwierając przed uczniami nowe możliwości i inspirując do dalszych działań”. Życzyła uczestnikom  wiele wspaniałych wrażeń oraz motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań na europejskim rynku pracy.
Nie bez przyczyny zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji związanych 
z ekologią i ochroną środowiska. Ekologia, dbałość  o środowisko naturalne to   jest jednym z priorytetów programu ERASMUS+. Odgrywa bardzo ważną rolę  w kontekście współczesnych działań edukacyjnych i międzynarodowej współpracy. Edukacja międzynarodowa nie tylko sprzyja nabywaniu nowych umiejętności zawodowych, wymianie kulturowej, ale także wspiera wspólne działania na rzecz lepszego świata, w którym troska o planetę jest istotnym elementem współpracy między krajami. Przedstawicielki ZUK Jasieniec nawiązali do kwestii dotyczących segregacji śmieci, ochrony klimatu oraz ochrony wody. Przygotowały dla uczestników konkursy, których celem był wzrost  odpowiedzialności ekologicznej . Poprzez małe, codzienne decyzje, każdy może mieć wpływ  na globalny ekosystem.
Przedstawiciele Lasów Państwowych odnieśli się do szeregu dodatkowych obowiązków związanych z ochroną środowiska oraz zarządzania zasobami leśnymi. Lasy odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, dlatego edukacja na ten temat ma bardzo duże znaczenie. Nie tylko opowiadali o znaczeniu lasów i ekologii, ale także rozdawali uczestnikom spotkania sadzonki dębów i lip. Była to symboliczna i praktyczna inicjatywa mająca na celu zaangażowanie uczniów w działania na rzecz środowiska. Dąb i lipa to drzewa o znaczeniu przyrodniczym i kulturowym, dlatego ich sadzenie ma wielowymiarowy wymiar ekologiczny i edukacyjny. 

W trakcie całego wydarzenia można było również zapoznać się z wystawami towarzyszącymi:
•Przeżyjmy to jeszcze raz” – wystawa wspomnień z zagranicznych praktyk zawodowych. To chwile, które młodzież z Jasieńca zapamięta na całe życie.
•Film z wyjazdu młodzieży do Grecji – tak  wyglądają praktyki w ramach programu Erasmus+.
•Ścianka Erasmusowa, gdzie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z tego wyjątkowego dnia.
•„10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o dniu Św. Patryka”. Można było dowiedzieć się wiele ciekawostek o tej zielonej wyspie i jej najważniejszym święcie, które znane jest na całym świecie. 
Program Erasmus + wpływa na rozwój kariery młodych ludzi i otwiera przed nimi nowe perspektywy. Karolina Zgórzak  - absolwentka  technikum handlowego,  Eurostażystka jest doskonałym przykładem na to, jak można wykorzystać szanse oferowane przez program. Erasmus+, który nie tylko umożliwia zdobywanie doświadczeń zagranicznych, ale także rozwija umiejętności międzykulturowe, językowe i zawodowe. Są to kompetencje bardzo cenione na współczesnym rynku pracy.  Jej historia z pewnością zainspirowała każdego, kto marzy o karierze zawodowej w międzynarodowym środowisku . 
To już dwie dekady, odkąd Polska stała się częścią wielkiej europejskiej rodziny. Europa to mocno zróżnicowany kontynent. Wiele krajów, mieszanka wyjątkowych kultur i przepiękne krainy geograficzne. 
Podczas ErasmusDays2024 uczestnicy wzięli udział w dwóch quizach  „20 lat Polski w Unii Europejskiej” oraz „Geograficzna przygoda po Europie”. Za pomocą kodów QR każdy miał szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.  Dla zwycięzców przygotowane były nagrody.
Przenieść się na chwilę do innych krajów Europy można było  nie tylko w myślach, ale i na talerzu. Uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych przygotowali  do degustacji smakołyki na  stoisku „Europejskie smaki”. 
Edukacja europejska to nie tylko nauka o historii i strukturach UE, ale również o wartościach takich jak demokracja, solidarność, prawa człowieka i współpraca międzykulturowa.  Pani Joanna z Fundacji Schumana przybliży uczestnikom możliwości, jakie daje młodym ludziom Unia Europejska w kontekście zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. 
Podczas tego wydarzenia  nastąpiło uroczyste podpisanie przez uczniów  deklaracji uczestnictwa w „Szkolnym Klubie Europejskim”, który od tego dnia będzie prężnie działał w ZS Jasieniec. 
Hasło europejskie tegorocznej edycji ErasmusDays   to „6 dni, aby rozświetlić Europę”.
W tym roku jednym z głównych punktów wydarzenia był sport, odzwierciedlający ducha Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2024 w Paryżu . Emocje, które można znaleźć 
w globalnej rywalizacji, można również znaleźć w programie Erasmus+, który jednoczy wszystkich wokół nowych i zbiorowych doświadczeń. Uczniowie brali  udziału w sportowych rozgrywkach nawiązujących do tradycji starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Była wspólna zabawa i nagrody dla najlepszych.
Podczas wydarzenia można było również nauczyć się tańca rodem z Grecji. Niezwykle żywe rytmy, energetyczna muzyka i wspólna zabawa – to była  doskonała okazja, by poczuć ducha greckiej kultury. 
Na koniec  DJ Janus  rozkręcił europejską imprezę, a parkiet będzie czekał na tych, którzy chcieli potańczyć i dobrze się bawić!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za zaangażowanie i obecność. Szczególnie uczestnikom mobilności Grecja 2024, którzy przygotowali dla społeczności szkolnej atrakcje, quizy, zawody sportowe, taniec, muzykę, potrawy. 
Erasmus+ to więcej niż program – to drzwi do nowych doświadczeń, które otwierają się przed nowymi uczestnikami projektu .
Spotkamy się tu znów za rok, aby świętować i celebrować rezultaty projektu Erasmus+.                            

Anna Górecka

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22148) Paulina Omen Klepacz
2
(11442) Paulina Omen Klepacz
5
(7415) Paulina Omen Klepacz
6
(6840) Paulina Omen Klepacz
7
(6761) Paulina Omen Klepacz
9
(6041) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie