niedziela, 14 lipiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Uczniowie grójeckiego liceum zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na terenie Politechniki Łódzkiej. Pojadą we wrześniu do Singapuru na międzynarodowe finały.

F1 in Schools to międzynarodowy projekt skierowany do uczniów w wieku 11-19 lat. Zapoczątkowany w 1999 r. w Wielkiej Brytanii konkurs, dziś jest uważany za jeden z największych projektów na świecie opartych na edukacji STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). W tym roku odbywa się pierwsza edycja konkursu w Polsce.
Najważniejszym zadaniem każdej z drużyn było zaprojektowanie miniaturowego modelu bolidu F1 napędzanego sprężonym CO2, który spełniać będzie wymagania organizatora projektu, a następnie weźmie udział w wyścigu. Innymi zadaniami każdej z drużyn jest: stworzenie swojego portfolio, dokumentacji projektu, własnego charakteru drużyny oraz znalezienie sponsorów, którzy umożliwią realizację projektu. Za każdą z tych kategorii drużyny otrzymały punkty, których suma decydowała o wygranej.
Każdy kraj biorący udział w projekcie organizuje finały, dzięki którym wyłania zwycięzcę, który będzie reprezentacją projektu na arenie międzynarodowej.
Drużyna z grójeckiego Liceum Ogólnokształcącego jest grupą trzecioklasistów: Mikołaj Cieślak, Piotr Kiliańczyk, Bartosz Pietrzak, Marcin Malczewski oraz Jakub Winiarski. Jak relacjonują, o projekcie dowiedzieli się przypadkiem, ale ze względu na zainteresowanie techniką, naukami ścisłymi oraz oczywiście samą Formułą 1, zdecydowali się wziąć w nim udział.
Konkurs polega na realizacji projektu, na który składa się zaprojektowanie w programie 3D i wykonanie modelu bolidu, analiza właściwości aerodynamicznych, prezentacja realizacji projektu oraz co najważniejsze wyścig bolidów na odcinku 20m. Model napędzany jest sprężonym CO2.

Starania grójeckich licealistów patronatem medialnym objęła nasza gazeta.
Redakcja