poniedziałek, 30 listopad 2020
Gdzie wrzucić te śmieci? Lista odpadów, które sprawiają problemy przy segregacji

Sortowanie śmieci stało się obowiązkiem każdego mieszkańca gminy Grójec. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane nie jest wcale oczywisty. Wiele rodzajów szkła nie nadaję się do recyklingu. W sklepach wciąż dostępne są towary w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Poniżej lista odpadów, które sprawiają najwięcej problemów.

1. Zużyte torebki po herbacie
Fusy oraz torebki z ziołami możemy wrzucać do pojemnika brązowego na odpady organiczne, ale popularne "piramidki" z herbatą powinny znaleźć swoje miejsce w koszu na odpady zmieszane.

2. Opakowania po papierosach
Paczki po papierosach wyrzucamy do dwóch pojemników: folia z paczki do żółtego, a kartonik do makulatury.\

3. Opakowanie po karmie dla zwierząt
Puszki, saszetki i wszelkiego rodzaju pojemniki po karmie dla zwierząt wrzucamy do pojemnika żółtego.

4. Świece oraz to, co z nich zostaje wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Niezależnie czy są świeczki w szklanych świecznikach, znicze czy też z oprawkami aluminiowymi.

5. Styropian
W kwestii styropianu również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdzie go wyrzucać. Do żółtego pojemnika trafiają wszystkie czyste wytłoczki po sprzęcie agd i rtv , wszelkie  styropianowe tacki po mięsie, rybach czy gotowych posiłkach - trafiają do odpadów zmieszanych (pojemnik czarny). 6. Papierki po cukierkach wrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

7. Jajka
Skorupki po jajkach można wyrzucać do pojemnika na odpady organiczne (brązowy), ale całe jaja surowe, bądź gotowane wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

8. Koperty z folią bąbelkową - w przypadku kopert z folią, należy oddzielić ją od koperty i wrzucić do pojemnika żółtego. Oddzieloną kopertę można wtedy wrzucić do makulatury.


9. Opakowania po czekoladzie.
Jeśli czekolada jest zapakowana w papierowe opakowanie, a w środku opakowanie foliowe oraz takie przypominające sreberko, wtedy wyrzucamy folię do pojemnika żółtego, kartonik do makulatury, a sreberko do zmieszanych.

10. Długopisy
Długopisy, kredki oraz ołówki, niezależnie od materiału z którego są zrobione, wyrzucamy do pojemnika na odpady sztuczne (żółty).

11. Leki i opakowania po lekach
Zużyte blistry trafiają do tworzyw sztucznych (poj. żółty), fiolki i butelki do szkła, a kartoniki do makulatury. Przeterminowane leki można oddać do apteki lub do składu odpadów niebezpiecznych. Nie wolno pod żadnym pozorem wyrzucać ich ze śmieciami zmieszanymi.

12. Klocki
Drewniane klocki wrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi, a plastikowe do tworzyw sztucznych (żółte).

13. Zapałki
Zapałki oraz draskę wrzucamy do pojemnika z odpadami na odpady zmieszane. Pozostałą cześć opakowania możemy wrzucić do makulatury

14. Folia
Jak mogłoby się wydawać, folia powinna lądować w pojemniku na odpady sztuczne. Nie zawsze. Zabrudzona tłuszczem spożywcza czy malarska z resztkami farby, trafią do pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wrzucić te śmieci? Lista odpadów, które sprawiają problemy przy segregacji
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów