wtorek, 31 styczeń 2023
Trzy lata i modernizacja

Grójecki samorząd zmodernizuje nawierzchnię boiska, które zostało przebudowane niespełna trzy lata temu. Powód? Dotychczasowa powłoka nie nadaje się do gry, ponieważ jest zbyt kontuzjogenna.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej w Grójcu radni uchwalili zmiany w budżecie na 2021 rok.  Jedną z nich jest wprowadzenie środków na modernizację boiska wielofunkcyjnego przy ul. Sportowej w Grójcu. Za 400 tysięcy złotych samorząd chce wykonać na istniejącym podłożu nawierzchnię ze sztucznej trawy. O inwestycję zawnioskowała Grójecka Rada Sportu (GRS), nowy organ który ma wspierać władze miasta w zakresie rozwoju sportu w regionie.
W ocenie GRS dotychczasowa nawierzchnia nie daje pełnych możliwości do gry w piłkę nożną, a intensywna gra jest niebezpieczna dla zdrowia.
– W sprawie nawierzchni konsultowaliśmy się z członkami klubów sportowych – mówi Mariusz Pachocki, przewodniczący Grójeckiej Rady Sportu. – Na obecnej nawierzchni możliwości intensywnego treningu są bardzo ograniczone, nie można m.in. wykonać wślizgów, które są elementem gry w piłkę nożną. Boisko jest bardzo kontuzjogenne. Bardzo ciężko na nim grać, również bez ryzyka urazów w mniej sprzyjających warunkach pogodowych, co jest możliwe na sztucznej trawie pozwalającej użytkować boisko niemal przez okrągły rok.
W mieście funkcjonuje boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Laskowej. Jest ono jednak niewystarczające dla pełnego zabezpieczenia potrzeb sportowych klubów i szkółek piłkarskich. Dodatkowo boisko przy ul. Sportowej wyposażone jest w oświetlenie, co umożliwiłoby korzystanie z niego także w godzinach 16.00 – 22.00.
– Im więcej obiektów o odpowiednim standardzie, tym więcej dzieci i młodzieży uprawiającej sport, a co za tym idzie zdrowsze społeczeństwo. – dodaje Mariusz Pachocki.
Do wniosku GRS przychylili się grójeccy radni, którzy większością głosów zagłosowali za wprowadzeniem środków do budżetu na 2021 rok.
Wspomniane boisko przy ul. Sportowej w Grójcu zostało przebudowane w 2018 roku. Za ponad 1,5 mln złotych przebudowano bieżnię lekkoatletyczną wraz zespołem boisk i urządzeń sportowych, w tym także wymieniono nawierzchnię wspomnianego pola do gry.
– Boisko to miało być miejscem dla rozwoju ruchowego uczniów podstawówki oraz gimnazjum z nim sąsiadującego – tłumaczy Karol Biedrzycki, przewodniczący rady miejskiej, ówczesny wiceburmistrz. – W tamtym czasie nie mieliśmy w mieście aż tyle klubów i szkółek piłkarskich, aby wykonywać boisko tylko i wyłącznie do gry w piłkę nożną.
Będzie to druga pozycja w grójeckim budżecie dotycząca wymiany nawierzchni na boisku. W kasie Grójca zabezpieczono już bowiem środki na takie zadanie na Orliku przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu (200 000 złotych).
Trzy lata i modernizacja
Średnia ocena 5, najwyższa ocena 5 z 4 głos/ów