poniedziałek, 20 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W tym roku miłośnicy nocnego zwiedzania nie będą się nudzić, co więcej ciężko będzie wybrać mieszkańcom naszego powiatu, w którym kierunku się udać.  {Play}

Po pierwsze: podbłędowskie Lipie
Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów zaprasza na kolejną, już IV edycję Lipskiej Nocy Muzeów. W tym roku czeka nas sporo nowości. Członkowie stowarzyszenia szykują w salach starej plebanii ciekawe i nieznane dotąd ciekawostki historii Lipia. W gabinecie senatora Tomasza Nocznickiego, obejrzycie Księgę Protokołów Rady Parafialnej dot. odbudowy lipskiego kościoła, z oryginalnym podpisem tego wybitnego mieszkańca ziemi grójeckiej z 1917 r. W izbie pamięci Ośrodka VIII ZWZ AK Lipie do obejrzenia będą nowe znaleziska z terenu gminy Błędów. W sali karmelitańskiej zaprezentowane zostaną nieznane dotychczas zdjęcia malowideł ściennych kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej w Lipiu oraz znalezioną w dokumentach parafii błędowskiej - pieczęć konwentu lipskiego klasztoru.
– Mamy na Starej Plebanii cztery stałe izby pamięci – podkreśla w informacjach prasowych Joanka Szewczyk. – Wypisaliśmy nasze nowe znaleziska z podziałem na każdą z sal, np. w sali karmelitańskiej nowością będzie kopia rękopisu z Lipia z XV w., w której po raz pierwszy pojawiają się nazwiska Jana i Krzysztofa Lipskich - budowniczych lipskiego kościoła. W sali AK znajdziecie kilkupiętrową gablotę archiwaliów z gminy Błędów, dodatkowo nowością będą m.in. warsztaty malowania figurek żołnierzy AK.          
Na zwiedzających czeka też niespodzianka: otwarte fundamenty lipskiego klasztoru, gdzie będzie można wejść do każdego pomieszczenia. Podczas tegorocznej Lipskiej Nocy Muzeów odsłonięte zostaną dwie pierwsze ławeczki w Alei Piłsudskiego, ławeczkę Nocznickiego w związku ze 180. rocznicą śmierci i ławeczkę różańcową nawiązującą do tradycji karmelitańskiego obrządku w Lipiu. To elementy małej architektury, które mają zachęcać do spacerowania i podziwiania piękna przyrody, jakie tworzy ta aleja. Dodatkowym, historycznym elementem będą tabliczki, które w lekkiej formie będą prezentować wydarzenie lub postać historyczną związaną z regionem. Patronat medialny nad wydarzeniem objął nasz dwutygodnik. 

Po drugie: WENECKA NOC MUZEÓW w Warce
Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaplanowało szalenie bogaty program. Tym razem okazja jest szczególna, ponieważ organizatorzy pragną przybliżyć zwiedzającym epizod pobytu Kazimierza Pułaskiego we Włoszech, a dokładnie w Wenecji. Patron wareckiego muzeum przebywał tam dokładnie 250 lat temu! Z tej okazji zaprezentowane będą eksponaty ze zbiorów związane z Italią. Będzie też włoska muzyka, pieśń i piosenka, film oraz wiele ciekawostek.
W Pałacu przygotowano m.in. dwie stałe ekspozycje, muzykę fortepianową na żywo oraz coś co wyróżnia tę noc od innych: pracownicy muzeum będą w tym dniu prezentować się w strojach historycznych. Miejscowa kawiarnia i koło gospodyń zapraszają też na włoskie smaki.
W Centrum Edukacyjno-Muzealne między godz. 16.00 a 17.00 odbędą się warsztaty dla dzieci „Tworzymy weneckie maski”. Od godziny 19.00 będzie można posłuchać koncertu „Muzyczna podróż do Italii” w wykonaniu SOLISTÓW SCENY WIELKOPOLSKIEJ: Agnieszka Wawrzyniak – sopran, Klaudiusz Kapłon – tenor i Bartosz Kuczyk – tenor, prowadzenie. A na nocnych marków czeka w KINO MUZEUM - film „Casanova”, reż. L. Hallström o godz. 22.30.
Muzeum zaplanowało też grę terenową „Podróżny kufer Pana Kazimierza” na terenie przypałacowego parku. W godzinach 17.00 – 18.00 jest szansa, że znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, co nasz Bohater mógł zabrać w podróż do Wenecji? Do odwiedzenia Muzeum tego dnia zachęca także pokazy ognia w wykonaniu Teatru NAM-TARA „Indigo” (przed pałacem o 22.00).

Po trzecie: Magiczny Pałac Mała Wieś
Noc Muzeów w Pałacu Mała Wieś w tym roku zaplanowano na 18 maja. Tutaj organizatorzy zapraszają na nocne zwiedzanie przepięknych wnętrz w godzinach 20.00-23.00.
Jeśli marzysz o zobaczeniu słynnej Sali Pompejańskiej, która została udekorowana niezwykłymi groteskowymi freskami, to ta noc dla Ciebie. Pierwsi właściciele pałacu w Małej Wsi, Bazyli Walicki oraz jego syn, Józef, odbyli podróże po Włoszech i zetknęli się z takimi malowidłami, przez co zapragnęli mieć tego rodzaju pomieszczenie w swoim domu.
Z Salą Pompejańską przez ścianę sąsiaduje sala jadalna – Warszawska, miejsce, w którym właściciele ugościli niezwykłego gościa - króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Założyciel pałacu Bazyli Walicki zażyczył sobie, aby na ścianie głównej sali recepcyjnej pałacu znajdowała się panorama Warszawy widzianej z praskiego brzegu. Jej autor inspirował się malowidłami modnego i cenionego malarza Canaletto. Dodatkowo w Sali Warszawskiej znajduje się panorama Neapolu z dymiącym Wezuwiuszem.
Zwiedzanie z przewodnikiem będzie oczywiście bezpłatne. Wymagana jest jedynie wcześniejsza rezerwacja.  {Play}
E. Tomasiak
Źródło: organizatorzy

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17939) Paulina Omen Klepacz
2
(10637) Paulina Omen Klepacz
5
(6880) Paulina Omen Klepacz
6
(6290) Paulina Omen Klepacz
7
(5753) Paulina Omen Klepacz
9
(5568) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie