poniedziałek, 26 luty 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

O miejsce w Senacie w okręgu 49 powalczą trzej kandydaci: lekarz, rolnik i ogrodnik. Wśród nich ponownie Stanisław Karczewski (PiS) oraz Leszek Przybytniak (Trzecia Droga).

15 października o senatorski mandat w okręgu 49, obejmującym powiaty: kozienicki, grójecki, białobrzeski oraz przysuski powalczą: Stanisław Karczewski, Leszek Przybytniak oraz Krzysztof Lechowski.
To będzie już piąte z kolei starcie obecnego senatora Stanisława Karczewskiego (Prawo i Sprawiedliwość) z Leszkiem Przybtniakiem (Trzecia Droga), radnym sejmiku województwa mazowieckiego.

Zadbać o rolników
Leszek Przybytniak to postać doskonale znana na Ziemi Grójeckiej. 64-letni mieszkaniec Uleńca od 2010 roku zasiada w sejmiku województwa mazowieckiego,  w a tej kadencji przewodniczy również Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich. Jestem również członkiem doraźnej komisji sejmiku województwa mazowieckiego ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Od 1990 roku należę do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prowadzi kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo w Uleńcu k. Grójca.
Jak czytamy na jego stronie: ”Długie lata doświadczenia w różnych dziedzinach życia publicznego nauczyły mnie, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy konkretnych działań i nowych podejść, by poprowadzić Polskę w stronę lepszej przyszłości… Chcę być tym liderem, który łączy nasze społeczeństwo, inspiruje do wspólnego działania i tworzy przestrzeń dla innowacyjnych rozwiązań.” Przybytniak szczególną dbałością chce otoczyć sektor rolnictwa i sadownictwa.

Chirurgiczne doświadczenie
Starcie nie będzie łatwe, bo już po raz piąty po drugiej stronie walki o mandat senatora stanie obecny senator RP, Stanisław Karczewski, który od pięciu kadencji piastuje ten mandat (od 2007 roku). 2 listopada 2015 roku został wybrany Marszałkiem Senatu RP IX kadencji. Pełniłe tę funkcję przez 4 lata.
Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie, ukończył studia lekarskie o specjalizacji chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego.

Rolnik, prezes, redaktor
Krzysztof Lechowski (nie należący do żadnej partii polityczne) z Nieznamierowic (powiat przysuski) i jest rolnikiem. W 2015 r. ubiegał się o mandat posła z ramienia ugrupowania KORWiN, a w 2018 r. w wyborach samorządowych kandydował na wójta gminy Rusinów (woj. mazowieckie) z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Lechowskiego. Rok później ubiegał się o mandat eurodeputowanego w wyborach do parlamentu europejskiego z komitetu Kukiz’15.
Urodził się w 1981 r. Jest inżynierem technologii drewna. Jest prezesem Ludowego Zespołu Sportowego „Skamander” w Niezmirowicach, redaktorem bezpłatnej gazety „Głos z Serca Polski” wydawanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Niezmirowice.
Paulina Omen-Klepacz