piątek, 21 czerwiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Najaktywniejsi docenieni przez samorząd Mazowsza.

Poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych, Mazowieckim Konkursie Fotografii Kulinarnej, w konkursie Najaktywniejsza Liderka Wiejska, Konkursie KSOW dla Kół Gospodyń Wiejskich – Wyjątkowe Miejsca, Wyjątkowi Ludzie oraz w konkursie na najciekawsze inicjatywy realizowane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw 2022.
W środowe popołudnie, 16 listopada nagrody zwycięzcom wręczyli Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego oraz radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak. Wszystko to podczas Mazowieckiej Gali Obszarów Wiejskich w Otrębusach.
Na scenie pojawili się przedstawiciele aktywnych sołectw i liderzy z powiatu grójeckiego oraz towarzyszący im samorządowcy, radni czy członkowie rodzin. W konkursie na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską KSOW16 stanęło aż 15 wyjątkowych kobiet.  Ich dokonania oceniane były przez komisję konkursową złożoną ze zwyciężczyń konkursu z lat ubiegłych. W tym gronie znalazła się zeszłoroczna zwyciężczyni Renata Klaus z gminy Goszczyn. Komisja konkursowa przyznała nagrody oraz wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazła się sołtys Anielina z gm. Belsk Duży, Paulina Borkowska.
– Wnioski mogą składać organizam Konkursu KSOW dla KGW „Wyjątkowi miejsca, wyjątkowi ludzie” Konkurs był adresowany do kół gospodyń wiejskich z Mazowsza. Organizatorzy szukali kół aktywnych, pomysłowych, ale także pielęgnujących tradycję i kulturę i stare regionalne przepisy kulinarne. Zdobywcą V miejsca zostało Koło Gospodyń Wiejskich z Goszczyna.
W konkursie dla sołectw w kategorii najlepsza inicjatywa kategoria: Bezpieczne i przyjazne Sołectwo zrealizowana w ramach MIAS wyróżniono gminę Nowe Miasto nad Pilicą za zadanie „Zagospodarowanie terenu w sołectwie Zdżary”. We wsi urodził się Józef Stępniak (bł. o. Florian Stępniak OFMCap).
– Mieszkańcy wspólnie uporządkowali teren przy upamiętniającym go kamieniu, pojawiły się domki dla owadów stworzone własnoręcznie przez dzieci z miejscowości i piękne kwiaty – przyznaje sołtys Żdżar Sławomir Obolski.
Nagroda w kategorii Bezpieczne i przyjazne sołectwo i I miejsce trafiło do sołectwa Stefanków gm. Jasieniec za remont kapliczki i wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe w miejscowości Stefanków. Tu sołtys Mirosław Matliński odebrał kwotę 4 500 zł, która trafi na wskazane przez niego koło gospodyń.
Galę uświetnił występ zespołu Mazowsze. Zespół - Ambasador Polskiej Kultury należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.
Potem w budynku Matecznika zaplanowano wspólne spotkanie, na którym nie zabrakło smakołyków przygotowanych m.in. przez goszczyńskie gospodynie.               

ET