piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

32-letni mieszkaniec Lewiczyna zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, której efektem jest utrata wzroku. Nadzieją jest kosztowne leczenie lub rejestracja terapii genowej.

Michał Sala, dotychczas aktywny zawodowo oraz towarzysko mieszkaniec Lewiczyna, teraz zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, dziedziczną neuropatią wzrokową Lebera (LHON). Kosztowna diagnoza trwała aż 7 miesięcy, a leczenie, które daje nadzieję na częściową poprawę to miesięczny koszt rzędu ok. 1600 złotych. Z pomocą jako pierwsze przychodzą gospodynie w Lewiczyna, KGW „Na Obcasach”, które zorganizowały charytatywny kiermasz ciast.

Długa diagnoza
Choroba pojawiła się dokładnie 31 lipca ubiegłego roku. Młody mężczyzna wracał z pracy, kiedy nagle stracił wzrok w jednym oku. Potem choroba zaczęła atakować drugi narząd. Od sierpnia rodzina rozpoczęła batalię w celu postawienia diagnozy. Finalnie po 7 miesiącach postawiono rozpoznanie, dziedziczna choroba genetyczna.
– Czekaliśmy na diagnozę długo, ale jej postawienie było dla nas ogromnym szokiem – mówi Urszula Sala, mama Michała. – Nie ma nic gorszego, niż patrzeć na chorobę swojego dziecka.
Dziedziczna neuropatia nerwów wzrokowych Lebera (LHON) jest rzadką chorobą wywołaną mutacją w obrębie mitochondrialnego DNA, która jest dziedziczona po matce. Chora kobieta przekazuje zmutowany gen całemu swemu potomstwu, niezależnie od płci. Chorują jednak głównie synowie, a córki stają się nosicielkami nieprawidłowego zmutowanego DNA. Początek choroby ma miejsce zazwyczaj między 15. A 35. rokiem życia, choć zdarzały się przypadki rozpoznania jej u osób poniżej 3. i powyżej 80. roku życia. Zmiany polegają na powolnej, bezbolesnej utracie widzenia, początkowo w jednym oku. W ciągu następnych kilku tygodni lub miesięcy dochodzi do rozwoju objawów choroby w drugim oku. Spadek ostrości wzroku jest zazwyczaj znaczny. Obok upośledzenia widzenia stwierdza się też nieprawidłowe rozpoznawanie barw oraz zaburzoną reakcję źrenic na światło.

Szansa na normalne życie
Michał i jego rodzina uczą się żyć na nowo. Mężczyzna w obecnej chwili jest niewidomy, a jego codzienne funkcjonowanie uzależnione od najbliższych.
– Jest to dla nas ogromny dramat – mówi Urszula Sala. – Syn nie chce słyszeć o tym, że mógł stracić wzrok na zawsze. Nie da się ukryć, że jest to dla niego ogromny cios. Z dnia na dzień stracił swoje aktywne życie.
Szansą na wyleczenie jest lek, który dostępny jest w Stanach Zjednoczony. Rodzina jest już w trakcie procesu importowania go do Polski. Jego koszt to średnio 200 dolarów miesięcznie. Dodatkowo mężczyzna przyjmuje inne leki, na które rodzina wydaje miesięcznie 800 złotych.
– Korzystaliśmy także z odpłatnych badań, aby zdiagnozować jak najszybciej chorobę – opowiada Urszula Sala. – Koszt badania genetycznego to 900 złotych.
Leczenie farmakologiczne daje nadzieję na częściową poprawę. Rodzina liczy jednak, że w niedługim czasie możliwe będzie skorzystanie z terapii genowej, która obecnie jest na etapie badań i rejestracji.
– Terapia niekoniecznie będzie dostępna w Polsce, dlatego też szacujemy, że aby z niej skorzystać musimy liczyć się z kosztami rzędu nawet ponad miliona złotych za jedno oko. – dodaje mama Michała.

Sprzedają ciasta
Jako pierwsze z pomocą przyszły gospodynie z KGW „Na obcasach”, które wspólnie z innymi kołami z terenu powiatu grójeckiego upiekły 85 blach ciast, dochód ze sprzedaży których przeznaczony będzie na leczenie  Michała Sali.
Akcja zaskoczyła organizatorów, ponieważ już w godzinach południowych wykupiony był cały zapas słodkości. Zebrano w sumie 11 500 złotych.
Podobną akcję z powodzeniem organizowało KGW Goszczyn, które zbierało pieniądze na leczenie swojej koleżanki.
Aby wesprzeć Michała Salę, można dokonywać wpłat na konto Fundacji Pomocna Dłoń z Belska Dużego BS Belsk Duży 72 9116 0001 0002 0372 2000 0001 KRS 0000241235.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21807) Paulina Omen Klepacz
2
(11210) Paulina Omen Klepacz
5
(7259) Paulina Omen Klepacz
6
(6676) Paulina Omen Klepacz
7
(6540) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie