wtorek, 19 styczeń 2021
Aktywne przedszkolaki z Pniew

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przy pniewskich szkołach podstawowych nie próżnowały tej jesieni. Poznawały zasady bezpieczeństwa na drodze, tworzyły prace plastyczne z darów jesieni, aż w listopadzie przyszedł czas pożegnać tę niezwykle kolorową porę roku.  W grudniu natomiast do wszystkich zapukał św. Mikołaj.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Ciechlinie dzieci uczestniczyły w następujących zajęciach:

Bezpieczni na drodze
We wrześniu 2020 roku pięciolatki i sześciolatki z OP2 w Ciechlinie przeszły intensywny kurs dotyczący bezpieczeństwa. W cyklu kilku krótkich zajęć prowadzonych przez panie: Henrykę Opałkę i Katarzynę Byliniak, dzieci poznały podstawy bezpiecznego zachowania się w rożnych sytuacjach, które mogą ich spotkać w szkole, w domu i w drodze do szkoły.
Myślą przewodnią było: „Jestem uważny - jestem bezpieczny”. Na zajęciach dominowały formy aktywizujące: piosenka, taniec, drama, które w przystępny i atrakcyjny sposób przekazywały dzieciom podstawowe zasady postępowania w trudnych sytuacjach. Korzystano także z dostępnych technologii informatycznych: filmiki, czy gry edukacyjne.
Na zakończenie każdy przedszkolak dostał światełko odblaskowe do plecaka, aby przypominało mu o zdobytej z takim poświęceniem wiedzy.

Barwy jesieni
Październik to jeden z najpiękniejszych jesiennych miesięcy.  Słońce jeszcze całkiem mocno grzeje. Krajobraz dookoła nabiera przecudnych pastelowych kolorów. Drzewa obsypane złotymi i brązowymi liśćmi. Czerwona jarzębina, ciemnobrązowe kasztany. Smakowite jabłka i dorodne ziemniaki. Niesamowita mieszanina barw, smaków i zapachów dostępna tylko podczas złotej polskiej jesieni.
Cóż można zrobić z tych wszystkich skarbów? Oczywiście naszego przyjaciela - jeża. Przedszkolaki pod kierownictwem pań: Henryki Opałki i Katarzyny Byliniak z zapałem wzięły się do pracy. Pod koniec zajęć powstały dzieła, których nie powstydziłby się żaden wielki artysta. Gotowe „okazy” zajmą honorowe miejsce na wystawie dla odwiedzających nas rodziców.

Pożegnanie jesieni
Koniec listopada, to tradycyjne w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka. Niestety, tegoroczna aura nie pozwoliła przeprowadzić imprezy z takim rozmachem jak w latach ubiegłych. Przede wszystkim nie mogliśmy rozpalić ogniska i wspólnie z innymi klasami piec ziemniaki w popiele. Panie z OP2: Henryka Opałka i Katarzyna Byliniak znalazły na to sposób. Zorganizowały w zamian „Pożegnanie jesieni”.
Przez cały dzień wszyscy byli pięknie wystrojeni w barwy jesienne. Niektóre dziewczęta i chłopcy dodatkowo przystroili głowy i ubrania jesiennymi liśćmi. Wszystkie prace plastyczne, piosenki śpiewane z akompaniamentem granym na akordeonie oddawały charakter tego wyjątkowego dnia. To właśnie w następnych dniach cała jesienna dekoracja sali zostanie wymieniona na zimową. Niezwykle kolorowe ściany i gazetki malowane jesiennymi kolorami powoli przekształcą się w urokliwą, biało niebieską i puszystą zimę.
Punktem kulminacyjnym tego dnia była wizyta pana Grzegorza Sowińskiego - Przewodniczącego Rady Gminy w Pniewach i pani Urszuli Lesiak - Radnej Gminy Pniewy, którzy przynieśli dzieciom dwa ogromne kosze owoców. Dziękujemy za ten pyszny prezent. Został skonsumowany z wielkim apetytem do samego końca.
Po wizycie Gości - kolejna atrakcja. Pieczone ziemniaki! Jednak udało się je zdobyć. Zawinięte w folię aluminiową. Podane na talerzykach tekturowych. Gorące. Pachnące. Tylko zajadać.
Na zakończenie tego emocjonującego dnia każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Będzie on przypominał tę jesień aż do kolejnej - następnego roku.
We wszystkich punktach przedszkolnych pojawił się także św. Mikołaj, który przyniósł wszystkim drobne upominki w zamian za piękne wyrecytowane wiersze i zaśpiewane piosenki.
Justyna Płodzik UG Pniewy
i Wojciech Ziółko PSP Ciechlin

Aktywne przedszkolaki z Pniew
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów