niedziela, 14 lipiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Tegoroczne Dni Tarczyna były wyjątkowe nie tylko ze względu na moc atrakcji, lecz także ze względu na aurę, która zachowywała się w taki sposób, jakby umówiła się z artystami. To wszystko zaowocowało wspaniałą zabawą, trwającą aż do późnego wieczora.

Wzruszający koncert
„Muzyka dostarcza przyjemności, bez której natura ludzka nie może się obejść” uważał Konfucjusz. Potwierdzeniem jego słów był występ wokalistek z Gminnego Ośrodka Kultury, które ćwiczą śpiew pod kierownictwem Agaty Klimczak-Kołakowskiej. Ten chiński filozof już znał wagę muzyki i wpływ, jaki wywiera na ludzkie życie. Młode, utalentowane wokalistki zaprezentowały utwory nie tylko polskich wykonawców. Niewątpliwie było to koronnym dowodem, nie tylko na zdolności występujących, ale także na dojrzałość sceniczną i emocjonalną wokalistek.

Taneczne akrobacje
Taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji. Poza aktywnym wypełnieniem czasu wolnego rozwija wyobraźnię, mobilizuje do działania, pomaga wypracować dyscyplinę. Ale przede wszystkim dla osób oglądających taneczne choreografie jest prawdziwą ucztą dla duszy. Taką ucztę zaoferowały oglądającym dzieci ze studia tańca i akrobatyki TRZPIOTY.


Ekonolulu – czyli jak żyć ekologicznie
Ekonolulu to ekologiczna wyspa - powietrze tam jest czyste, wszyscy segregują odpady i żyją, zgodnie z zasadą zero waste. Podczas Dni Tarczyna, najmłodsi wyruszyli w podróż trzema bocianami: Bolkiem, Bożenką i Basią. Taką możliwość zaoferował teatr Kultureska, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy, w której nasi milusińscy dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Na widzów czekała masa zabawy, dobrego humoru i pięknej muzyki.
Najmłodsi bawili się także korzystając z atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję.  Były dmuchańce, trampoliny i też stoiska z zabawkami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie buziek. Spragnieni sztuki mogli obejrzeć obrazy wykonane przez Kreo Art – Tarczyńską Grupę Plastyków.

Honorowy Obywatel Tarczyna
Tradycją Dni Tarczyna jest wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Tarczyna. W roku 2022 tytuł ten został przyznany śp. Jerzemu Dębskiemu, byłemu sołtysowi Kotorydza oraz radnemu Rady Miejskiej w Tarczynie.
Odznaczenie odebrała małżonka oraz rodzina śp. Jerzego Dębskiego. Odznaczenie wręczyli Barbara Galicz Burmistrz Tarczyna, Mirosław Faliszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie oraz Piotra Kandyba Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Gwiazdy wieczoru
Ten założony w 1986 roku zespół przez lata był ikoną muzyki rockowej, a jego przebój „Wieża radości, wieża samotności” zajął w 2014 roku pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów Radiowej Trójki. Sztywny Pal Azji  wykonał swoje przeboje takie jak „Wieża radości, wieża samotności”, „Nieprzemakalni”, „Kochałem Cię”, czy „Łoże w kolorze czerwonym”.
Gwiazdą wieczoru był Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Ze sceny zabrzmiały utwory takie jak: „Zanim zrozumiesz”, „Zabij mnie”, „Ruchome piaski”, aby zakończyć hitem „Orła cień”. Aby emocji nie było zbyt mało, zespół zaprosił na scenę trzy chętne wokalistki-amatorki, które wykonały utwór „Maj” z akompaniamentem muzyków.
Po wspaniałych występach Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosław Faliszewski oraz Piotr Kandyba Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego wręczali wokalistom czerwone róże.
Organizatorem „Dni Tarczyna” był Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Koncerty i występy odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Tarczyna.