Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Do Tomczyc wraca turniej piłki błotnej. W dniach 24-25 lipca rozegrany będzie tutaj IX Puchar Polski w Piłce Błotnej. Pierwsze tego typu zmagania przeprowadzono w Tomczycach dwa lata temu.

Piłka błotna to specyficzna forma piłki nożnej, której ojczyzną jest Finlandia. Dyscyplina najbardziej rozpowszechniona jest w Rosji, Holandii, Brazylii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii oraz Turcji.

Rozróżnia się trzy rodzaje zespołów: męskie, żeńskie i mieszane.
W Polsce rozgrywki piłki błotnej koordynuje Stowarzyszenie Polskiej Piłki
Błotnej BKS Roztocze, które zajmuje się także promocją dyscypliny i organizacją  Mistrzostw Polski w Piłce Błotnej.
Turniej w Tomczycach był pierwszym Pucharem Polski w Piłce Błotnej  organizowanym  na Mazowszu. Organizatorzy już dziś zapowiadają, że za rok również wrócą do Tomczyc, by kopać piłkę w błocie.

Zasady gry w piłkę błotną są zbliżone do tych obowiązujących w piłce nożnej. Poza  dwoma wyjątkami:
kto straci but opuszcza boisko,
gracze bez  poczucia humoru nie  mogą uczestniczyć w błotnych rozgrywkach.
W czasie gry na boisku może przebywać bramkarz i 5 graczy. Nie ma ograniczeń co do ilości zmian zawodników, są  przeprowadzane w „systemie hokejowym”. Strój dowolny, ale koszulki drużynowe są  w tym samym kolorze. Mecz to dwie połowy – każda trwa około 12 minut, z 5-minutową przerwą. Rzut autowy, rzut wolny i rzut karny są wykonywane z ręki.

W sierpniu 2019 roku do rywalizacji w błocie stanęło 11 drużyn. Najlepszy okazał się team z Białegostoku Torfowy DrTusz.