poniedziałek, 26 luty 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

29 lipca 2023 r. w sobotę odbyło się wyjątkowe wydarzenie – XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”.

Pierwsza część – konkurs piosenki, w którym udział wzięło 16 wykonawców z całej Polski odbył się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Więcej o konkursie można dowiedzieć się na www.warka24.pl/SplyWarkaKonkurs2023.
Główna część Festiwalu odbyła się na scenie plenerowej na wareckiej plaży. O godz. 16 organizatorzy Festiwalu powitali zebranych uczestników i zaprosili na koncert zespołu „Peron Wędrowny”, który podczas konkursu „SpłyWarka” w 2022 roku zdobył najwyższą nagrodę Grand Prix. Zespół porwał publiczność na turystyczno-muzyczny szlak. Swoim wyjątkowym występem ten rodzinny zespół rozpoczął wyjątkowe popołudnie nad Pilicą w Warce.
Następnie odbył się Spływ na Byle Czym Rzeką Pilicą. W konkursie wzięło udział aż 9 załóg, które walczyły o przychylność Jury oraz sympatię publiczności. Więcej o konkursie na www.warka24.pl/SNBC2023.
Po „Spływie na Byle Czym…” nastąpiło oficjalne otwarcie XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” przez Organizatorów: Andrzeja Zarębę – dyrektora „Dworku na Długiej” oraz lokalnych artystów – Sławomira Klimczuka, Leszka Owczarczyka i Dariusza Rączkę.
Zaraz po otwarciu nastąpiło wyczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników konkursu piosenki oraz prezentacje muzyczne laureatów. Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone przez: Wicestarostę Powiatu Grójeckiego – Jolantę Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresę Knyzio, Organizatorów i Komisję Konkursową. Nagrody główne konkursu zdobyli: „Pod Prąd” (Grand Prix), „Przedwieczór” (1 miejsce), Tomasz Wolak (2 m.) i „Bez Zgrzytu” (3 m.). Więcej o konkursie pod linkiem przedstawionym powyżej. Nagrody finansowe (nagroda Grand Prix – 2500 zł, 1 miejsce – 2000 zł, 2 miejsce – 1500 zł, 3 miejsce – 1000 zł) ufundowały lokalne firmy: DELTIMA, TWÓJ OWOC, DWA JABŁKA, TERMOPLAST, KIFATO POLSKA oraz TRANS-MED.
Po koncercie laureatów odbył się koncert zespołu „Grzane Wino” – zwycięzcy wielu festiwali piosenki poetyckiej i turystycznej. Klimatyczna muzyka sprawiła, że publiczność zasłuchała się w wyjątkowych brzmieniach i ciekawych tekstach. Po zakończeniu koncertu przyszedł czas na nagrodzenie uczestników „Spływu na Byle Czym Rzeką Pilicą”, a później zebranych przywitała gwiazda wieczoru – Kuba Sienkiewicz z Obstawą –  Łukaszem Dąbrowskim (akordeon) i Aleksandrem Koryckim (saksofon i flet poprzeczny). Grupa zaprezentowała program literacko-muzyczny „Drugie dno” oparty na piosenkach autorskich Kuby Sienkiewicza w tym repertuarze zespołu Elektryczne Gitary, którego jest on twórcą i liderem. Hity takie jak „Killer”, „Jestem z miasta” czy „Dzieci wybiegły” śpiewali wszyscy zebrani, możliwe, że sami zaskoczeni tym jak dobrze znają te piosenki. Artystom niełatwo było pożegnać się ze sceną – publiczność prosiła o bisy, a muzycy 2 razy wracali na scenę, aby usatysfakcjonować zebranych.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i ponowne letnie spotkanie z piosenką turystyczną i poetycką. Mamy także nadzieję na odkrycie kolejnych ciekawych zespołów oraz spotkanie z tymi, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach konkursu.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Sponsorów i Partnerów, Komisji Konkursowej, zespołów biorących udział w konkursie oraz wszystkich obecnych podczas XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja – Blade Photo – Rafał Donica – zobacz ponad 350 zdjęć na www.warka24.pl/SplyWarka23


Organizatorzy:
•Samorząd Warki
•Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
•Sławomir Klimczuk
•Leszek Owczarczyk
•Dariusz Rączka

Współorganizatorzy:
•Samorząd Województwa Mazowieckiego
•Stowar