niedziela, 14 lipiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W sobotę 22 czerwca Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zaprasza mieszkańców gminy Warka i powiatu grójeckiego nad brzegi Pilicy na jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w regionie – „Wianki nad Pilicą”. To magiczne spotkanie z tradycją, naturą i sztuką, które nie tylko podkreśla piękno lokalnych obyczajów, ale jednoczy społeczność w pielęgnowaniu naszych korzeni.

Tradycja puszczania wianków wywodzi się z obrzędów słowiańskich, które związane były z kultem natury. To święto miłości, płodności i obfitości obchodzone w najkrótszą noc w roku (Noc Kupały). To także ważny element integracji społecznej – okazja do wspólnych zabaw i świętowania.

– Tegoroczne „Wianki nad Pilicą” to pierwsza tego typu impreza organizowana w Warce. Wareckie nadpilicze pięknieje z roku na rok. Cieszymy się, że w kalendarzu lokalnych imprez pojawia się kolejne ważne wydarzenie. Wierzymy, że to otwarcie Lata nad Pilicą zapoczątkuje piękną historię i będzie kontynuowane w kolejnych latach.  – mówi Dorota Kołakowska, Dyrektor biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

Program wydarzenia obfituje w atrakcje dla młodszych i starszych. Zaczynamy od godziny 18:00 animacjami i zabawami dla najmłodszych. Podczas warsztatów rękodzielniczych każdy będzie miał okazję stworzyć wianek, pod czujnym okiem lokalnych animatorów. Zachęcamy również do zabrania własnoręcznie przygotowanych wianków, które będzie można z dumą wypuścić na rzekę Pilicę.

W trakcie wydarzenia odbędzie się także wyścig kajakowy, ognisko, tańce, zabawy świętojańskie. Gdy zapadnie zmierzch – ok. godz. 21:30 –  odbędzie się pokaz teatru ognia oraz koncert zespołu Menele. Zwieńczeniem imprezy będzie wspólne puszczanie wianków.

Zapraszamy do włączenia się do zabawy! Spotykamy się w sobotę 22 czerwca na plaży w Warce. Niech wianki popłyną Pilicą, czarując wszystkich swym urokiem.

W programie:

18:00 – Animacje i zabawy dla dzieci
– Warsztaty Wyplatania Wianków
– Rodzinny wyścig kajakowy
– Rueda Warecka – pokaz tańca

20:00 – Koncert folkloru warszawskiego – Zespół Menele
– Ognisko
– Pokaz ognia

21:30 – Wspólne puszczanie Wianków – zapraszamy mieszkańców, organizacje i grupy – przyjdź ze swoim wiankiem!
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerzy wydarzenia: Zakład Usług Komunalnych, GIK „Dworek na Długiej”, Klub Kajakowy Korek, OSP Warka Stowarzyszenie ANIMATOR, Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego.