czwartek, 21 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

7 i 8 marca odbędzie się już XII edycja Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. To wydarzenie w szczególny sposób łączy plantatorów i wszystkie osoby zainteresowane borówkowym biznesem. Daje możliwość zdobycia najnowszej wiedzy o uprawie borówki, zarówno w teorii jak i w praktyce. Bardzo istotną częścią tego wydarzenia jest dzień praktyczny, odbywający się w otoczeniu borówkowych krzewów. Czy warto wziąć udział w XII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej?   {Play}

Ray Kroc, założyciel McDonalds powiedział kiedyś tak: 
Cały czas szukaj nowych celów. Nawet jeśli jesteś już bogaty, nawet gdy masz ustabilizowaną firmę. Wciąż pytaj, patrz, szukaj, główkuj, co jeszcze innego można zrobić. To znakomicie wpływa na twoją psychikę, ale także zabezpiecza przed nagłą katastrofą. 

Tak maksyma wydaje się jak najbardziej potwierdzać dążenie do zdobywania wiedzy, nowych kontaktów i inspiracji do prowadzenia borówkowego biznesu. Nie bez powodu hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest OPTYMLIZACJA. Optymalnie czyli jak? Definicja jako optymalne określa to, co jest najlepsze w danych warunkach. Nie ma więc złotego środka, czy recepty na sukces. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć co będzie dla niego optymalne, co jeszcze powinien/ musi zrobić, by poprawić efektywność produkcji, obniżyć koszty, polepszyć jakość … Wiedza i kontakty zdobywane na Konferencji Borówkowej mają w tym pomóc, dlatego warto tam być. 
Prowadzenie działalności gospodarczej jest ustawicznym procesem inwestycyjnym. Jego zatrzymanie czy nawet spowolnienie może doprowadzić do wyeliminowania z rynku właściciela firmy w czasie szybszym niż się może wydawać. Procesy inwestycyjne są nieuniknionym pejzażem działalności gospodarczej i wpływają na podnoszenie konkurencyjności, jakości produktu i osiąganych zysków. Inwestycje i dochodowość to dwie strony tego samego medalu. Inwestycje podnoszą dochodowość, a większa dochodowość pozwala inwestować na jeszcze wyższym poziomie – uważa Mirosław Garliński, plantator borówki z Dolecka. Podczas swojej prelekcji wyjaśni jak interpretować i kalkulować zasadność inwestycji w gospodarstwie borówkowym. Podczas dnia plenerowego odwiedzimy również gospodarstwo Pana Mirosława. 
Zmiany na rynku mogą słaniać do wdrażania w gospodarstwach nowoczesnych technik przechowywania owoców borówki. Po co? By za 2-4 tygodnie sprzedać je po znacznie wyższej cenie. A może przechować dłużej, nawet 6-8 tygodni. Borówki z eru czy Chile bez problemu pokonują kilkutygodniowy transport morski, zanim trafią na docelowy rynek odbiorcy. Swoją wiedzą z zakresu przechowywania i pozbiorczego traktowania owoców podzieli się Bruno G. Defilippi z Instytutu Badań Rolniczych (INIA La Platina), w Chile. 
Rozwiązania technologiczne pozwalające zmieniać kompozycję gazów w miejscu przechowywania owoców mogą przyczynić się do dobrego zarządzania towarem po zbiorach, w połączeniu z wykorzystaniem niskich temperatur na optymalnym poziomie, co także jest jedną z dostępnych technologii wydłużania okresu po zbiorach. Najczęściej stosowane metody opierają się na modyfikacji składu gazów, głównie tlenu i dwutlenku węgla, podczas magazynowania i (lub) transportu, z wykorzystaniem atmosfery kontrolowanej (KA) na poziomie kontenera oraz atmosfery modyfikowanej (MA) w pojemniku lub na palecie (rysunek). Obie technologie opierają się na zmniejszeniu aktywności metabolicznej, w celu określenia jej wpływu na fizjologię owoców – wyjaśnia ekspert z Chile. Warto będzie wysłuchać jego wykładu 7 marca.

Co w programie: https://konferencjaborowkowa.pl/agenda-program/ 

7 marca w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim 
•16 prelekcji dotyczących borówki, w  tym również debata wskazująca, że kluczem do opłacalności w uprawie borówki będzie plon przekraczający 10 t/ha. Jak go osiągnąć? Wypowiedzą się na temat eksperci borówkowego rynku. 
•W tegorocznej edycji Konferencji borówkowej weźmie udział 60 firm, będzie okazja do rozmów, dyskusji, poznania nowości produkcyjnych.
•Dla wszystkich uczestników pakiet konferencyjny a w nim tegoroczna gorąca publikacja Nowoczesna uprawa borówki, ze streszczeniami wszystkich wykładów z tegorocznej edycji 
•Część wieczorna upłynie na dalszych dyskusjach, rozmowach i znajomościach podczas uroczystej kolacji. 
8 marca przeniesiemy się na plantację borówki do Dolecka, należącą do Mirosława Garlińskiego. 
W tym ponad 20-ha gospodarstwie również nie zbraknie atrakcji praktycznych: 
•Nauka cięcia krzewów borówki podczas pokazów w wykonaniu Marcina Wereszczuka i Leona Schrijnwerkersa 
•Pokazy maszyn,  w tym ciągniki dedykowane na plantacje borówki, opryskiwacze, kosiarki, itp.
•Pokaz technologii wymiany roślin/odmian na plantacji: karczowanie starych krzewów, przygotowanie zagonów pod nowe nasadzenie, wybór sadzonek i sposobów sadzenia.  {Play}

Nie bójcie się zainwestować w rozwój swoich gospodarstw. Do zobaczenia 7 marca w Ożarowie Mazowieckim

I na koniec ważna informacja – bilety w obniżonej cenie tylko do 26 lutego. Warto dokonać rejestracji już teraz. 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11451) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6842) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie