wtorek, 29 listopad 2022
Podwójna uroczystość w Sielcu

Społeczność Sielca obchodziła w ubiegłą niedzielę Światowy Dzień Środowiska i 200-lecie urodzin Ignacego Łukasiewicz. Uroczystość Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu przeszła do historii, historii pełnej opowieści o gminie Goszczyn oraz powiecie grójeckim.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, którą odprawili ks. proboszcz parafii w Goszczynie Arkadiusz Wiktorowicz oraz wikariusz parafii w Przybyszewie ks. Paweł Chyra.
Po mszy św. nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie wszystkich gości powitali gospodarze wydarzenia: dyrektor PSP w Sielcu Joanna Gąsiorowska i radny powiatu grójeckiego Michał Pruś, po czym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pamięci Ignacego Łukasiewicza dla uczczenia 200-lecia urodzin oraz jego działalności społecznej, a także bohaterom bitew II wojny światowej, oddziałom Armii Krajowej z szacunku do dorobku historycznego ziemi grójeckiej.
– Postać Ignacego Łukasiewicza jest w tym miejscu bardzo znamienna. Urodzony w marcu 1822 roku w Zadusznikach – Polski farmaceuta, przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonista i działacz niepodległościowy a przede wszystkim społecznik, małych, lokalnych środowisk takich jak nasze, budował pierwsze wodociągi i dawał podwaliny pod uzdrowiska, żył z ludźmi i dla ludzi. – informowali organizatorzy wydarzenia.
Obchody Światowego Dnia Środowiska ściśle wiązały się z wydarzeniem „Poznajmy Wielkich Polaków- Poznajmy Przeszłość Grójecczyzny – Sieleckie muzyczno-historyczne spotkanie przy ognisku”, które zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Grójeckiego i sfinansowane w ramach działania „Programu Współpracy Powiatu Grójeckiego z Organizacjami Pozarządowymi, Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego oraz Kołami Gospodyń Wiejskich na rok 2022.”
Dzieci pod opieką wszystkich nauczycieli PSP w Sielcu wystąpiły w kilku przedstawieniach: tematycznym dotyczącym Ignacego Łukasiewicza - niezwykle społecznej postaci ważnej dla tak małych społeczności jak Sielec oraz tańcach, również narodowych takich jak: poleczka, kujawiak i dostojny polonez.
Rewelacyjną zabawę i spotkanie z historią zapewniły uczestnikom:  GRH WARKA w strojach z okresu II wojny światowej, Kacper Trzaska z filmem o okolicach Sielca, a dużą dawkę pozytywnej energii przy ognisku dla dzieci gwarantowali członkowie ZHP Hufiec Grójec, a także Koła Łowieckiego "Wilk", które przywiozło domki dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy do sieleckiego eko- zakątka.  
W uroczystości udział wzięli: Aleksandra Wielgos Biuro Poselskie Mirosława Maliszewskiego, sekretarz gminy Belsk Duży Renata Ostatek, radna gminy Mogielnica Agnieszka Malinowska, radni gminy Goszczyn: Grzegorz Kowalczyk i Jolanta Zasiewska, prezesi zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, oraz sołtysi.
Wydarzenie objął swoim patronatem Starosta Powiatu Grójeckiego.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia:

https://www.facebook.com/pspsielec/posts/546472660441307?notif_id=1654600018291490&notif_t=page_post_reaction&ref=notif

 

Podwójna uroczystość w Sielcu
Średnia ocena 5, najwyższa ocena 5 z 1 głos/ów