wtorek, 29 listopad 2022
Dziękowali Bogu za plony

Owoce pracy i wdzięczności – dożynki w Goszczynie.

Dożynki parafialne to uroczystość wywodząca się z dawnych tradycji. Zawsze są wyjątkowym dniem. To właśnie wtedy sołectwa przynoszą do kościoła kosze z owocami i warzywami, czyli symbolami ich ciężkiej pracy. W tegorocznych dożynkach, które odbyły się w Goszczynie, nie zabrakło radości, uśmiechów oraz modlitewnych podziękowań: Bogu za obfite plony, a parafianom nie tylko za trud wkładany w codzienną pracę, ale także poświęcanie się jej z gorliwością i zapałem.

Kosze jak malowane
Delegacje poszczególnych sołectw przyniosły 20 listopada (a więc w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) wyjątkowe dary. Były to kosze wypełnione owocami – przede wszystkim: jabłkami, gruszkami, śliwkami, truskawkami, winogronami, różnego kształtu dyniami. Uroku przyniesionym darom dodawały kwietne ozdoby – wrzosy, słoneczniki, anturia, chryzantemy, ozdobne kapusty i zielone liście. Delegacje, które zaprezentowały obfite plony swoich ziem to: Kolonia Bądków, Lekarcice Nowe, Gracjanów, Kozietuły Nowe, Piekarty, Modrzewina, Bądków, Kozietuły, Lekarcice, Goszczyn, Jakubów, Romanów, Broniszew, Dylew, a ponadto Koło Gospodyń Wiejskich w Goszczynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Olszewie oraz Zarząd Gminny OSP.

Owoce jako symbol pracy
Uroczystość parafialnych dożynek rozpoczęła się o godzinie 12.00 mszą świętą, celebrowaną przez księdza kanonika Arkadiusza Wiktorowicza – proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Goszczynie. Wydarzenie to zostało uświetnione ponadto przez występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszewie. Duchowny podczas kazania mówił, że parafianie ofiarowali Bogu nie tylko owoce oraz warzywa, ale przynieśli w tych darach swój czas, pot, serce, miłość i wdzięczność. Ksiądz Arkadiusz Wiktorowicz podkreślał, że kosze są wyrazem poświęcenia, trudu wiernych oraz ich miłości do swojej pracy, ponieważ – jak dodawał – należy zimą przyciąć gałązkę, trzeba wsiąść na traktor i jechać opryskać drzewka, by w owocach nie było robaka, a żeby były piękne i dojrzałe, a wreszcie pójść i zebrać owoce. Po wysłuchaniu kazania nastąpiło przekazanie księdzu proboszczowi koszy przez przedstawicieli wsi.

Sztuka dzielenia się z innymi
Proboszcz parafii podkreślał również, że w życiu ważne i wartościowe jest to, by potrafić dzielić się z drugim człowiekiem – daje to bowiem niezwykłe poczucie radości. W związku z powyższym przyniesione do świątyni kosze zostaną przekazane Specjalnemu Ośrodkowi Wychowawczemu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Łubiskach, by jego wychowankowie mogli cieszyć się owocami i warzywami. Ksiądz składał ogromne podziękowania za ofiarowane dary oraz zapewniał, że jak w poprzednich latach siostry i dzieci z Łubisk będą się modlić za parafian z Goszczyna, co będzie wyrazem ich wdzięczności za otrzymane kosze.
Xymena Korczak

Dziękowali Bogu za plony
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów