piątek, 08 grudzień 2023
W Lipiu potrącono 44-letniego mężczyznę

W Lipiu doszło do potrącenia 44-letniego mężczyzny. To kolejne takie zdarzenie w ostatnim czasie. Poszkodowany z urazem głowy został przewieziony do szpitala. Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia oraz apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców o wzmożoną ostrożność. Warunki drogowe są trudne a widoczność ograniczona!

Do wypadku doszło w poniedziałek, 06.11.2023 r. przed godz. 18:00 w Lipiu. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierująca renault trafic w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym potrąciła pieszego mężczyznę. 44-latek ubrany był na ciemno, nie posiadał również elementów odblaskowych. Poszkodowany z urazem głowy został przewieziony do szpitala. Kierująca była trzeźwa. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą teraz szczegółowo wyjaśniane przez mundurowych w prowadzonym postępowaniu.

Niestety jest to kolejne groźne zdarzenie z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w powiecie grójeckim w ostatnim tygodniu. W miniony piątek br. w Hucie Błędowskiej, kierujący osobowym audi uderzył lusterkiem 55-letniego pieszego, idącego jezdnią bez odblasków. Dzień wcześniej w Warce, 41-latka została potrącona przez citroena, w momencie kiedy przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych.

Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.

Piesi także mają szereg obowiązków. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, zabrania się pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.

nadkom. Agnieszka Wójcik

W Lipiu potrącono 44-letniego mężczyznę
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów