poniedziałek, 28 kwiecień 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Międzynarodowa konferencja aroniowa w Małej Wsi.

Polska była gospodarzem pierwszej w historii międzynarodowej konferencji, której tematem była aronia. Prelegenci pokazywali, jak tworzy się sektor aroniowy na świecie.  W opinii Pawła Eggerta, z Aronia Eggert, Polska to idealne miejsce do takich właśnie rozmów, ponieważ to tutaj produkuje się 75 % produkcji globalnej tego owocu. Niestety jednak, znaczna jej część jest eksportowana do innych krajów. Na tę chwilę w Polsce aronia rośnie na powierzchni około 14 000 ha, skupionych w województwach mazowieckim, lubelskim i łódzkim.
Z badań wynika, że 29% dorosłych Polaków spożywa aronię, owoc, który jest najsilniejszym źródłem antyutleniaczy. Okazuje się jednak, że w 2020 roku świat wykupił całą polską jej produkcję. Powód? Pandemia koronawirusa, która spowodowała, że ustawiła się długa kolejka po aronię. Głównymi jej odbiorcami byli wówczas: Korea, Japonia i Chiny.
Podczas konferencji dyskutowano o właściwościach prozdrowotnych aronii, a także trendach i marketingu przyszłości w konsumpcji produktów aroniowych. Jak podkreślano, aronia to czarne złoto, którego ogromną zaletą są właśnie właściwości prozdrowotne, niestety jednak nie dość dobrze wypromowane. Wpływa ona bowiem na obniżenie ciśnienia krwi, ma dobroczynny wpływ w leczeniu cukrzycy, wspomaga leczenie chorób nowotworowych,
W ocenie Pawła Eggerta, niezbędne jest zbadanie, jakich produktów oczekuje konsument, a także opracować metody promocji. – Nowoczesny marketing jest podstawą, aby produkty aroniowe znalazły się na polskich półkach. Musimy stworzyć klimat do mniejszego przetwórstwa, a także stworzyć swoje, unikatowe produkty z aronii, owoców, które są czymś premium.
Wśród produktów z aronii wymieniano soki, kapsułki, shoty (napoje, które są bombą witaminową), kosmetyki, dodatki do słodyczy i przekąsek, czy suszone owoce.
W międzynarodowej części Aronia Innovation Conference 2022 można było się dowiedzieć o wielu innowacyjnych produktach jakie wytwarzane są z aronii na całym świecie. Opowiadali o tym przedstawiciele Rumunii, Turcji, Finlandii a także Polski. Ich udział w wydarzeniu związany był też z prezentacją takowych produktów – zaskoczeniem okazały się m.in. tureckie chałwy i słodycze z dodatkiem owoców aronii, niezwykle smaczne soki produkowane przez plantatorów z Finlandii czy obecne już na polskim rynku suplementy diety na bazie aronii.


Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22925) Paulina Omen Klepacz
2
(11900) Paulina Omen Klepacz
5
(7797) Paulina Omen Klepacz
6
(7199) Paulina Omen Klepacz
7
(7162) Paulina Omen Klepacz
9
(6332) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie