sobota, 11 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Mieszkańcy ul. Aroniowej na sesji miejskiej. Decyzją rady mln złotych wraca na rzecz remontu ulicy w Szczęsnej.

Podczas wczorajszej sesji rady miejskiej w Grójcu salę obrad wypełnili mieszkańcy Szczęsnej, głównie ulicy Aroniowej. Przypomnijmy, że podczas styczniowych obrad radni zdecydowali o przeniesieniu środków przeznaczonych dotychczas na remont tej ulicy, na rzecz wymiany okien i drzwi w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 w Grójcu. (1 mln zł)

Decyzja po komisji
Z wnioskiem o przeniesienie środków wystąpił wówczas w imieniu klubu radnych, Tomasz Justyński. Przypomnijmy, że grójecki samorząd pozyskał 0,5 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład na termomodernizację placówki, jednak w zakresie prac uwzględniono tylko remont elewacji. Pokłosiem decyzji radnych miała być Komisja Oświaty, podczas której radni otrzymali informację od pracownika UGiM w Grójcu, o brakującym mln złotych na wymianę okien i drzwi w grójeckiej „trójce”.
Jak podkreśli wówczas w rozmowie z „Jabłonką” Karol Biedrzycki, wybór ul. Aroniowej nie był celowy. – Akurat ta inwestycja opiewała na milion złotych, czyli kwotę jakiej, jak podkreślił podczas komisji burmistrz, brakowało do pełnej termomodernizacji. Inne drogi w budżecie szacowane są na niższy koszt. Nie przekreślamy tej inwestycji, a ustalamy priorytety – dodał Biedrzycki.

Milion nie załatwi sprawy
Decyzja radnych wywołała burzę komentarzy w internecie. Zdecydowana większość popierała zwiększony zakres remontu podstawówki, inni opowiadali się za remontem ul. Aroniowej. Finalnie, na wczorajszych obradach pojawiła się delegacja mieszkańców Szczęsnej, w tym z ul. Aroniowej, którzy bronili inwestycji w swojej miejscowości. Na transparentach widniały napisy m.in. „Oddajcie milion na Aroniową” i „Aroniowa asfaltowa”.
Z początkiem sesji, w punkcie dotyczącym zmiany uchwały budżetowej na 2024 rok, z wnioskiem wystąpił burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda, który zawnioskował o przesunięcie 1 mln złotych z wymiany okien i drzwi w PSP nr 3 na rzecz budowy ul. Aroniowej w Szczęsnej.
– Na generalny remont tej szkoły potrzeba 10 mln złotych – tłumaczył Dariusz Gwiazda. – Trzeba go również przeprowadzić tak, jak modernizację dworca wąskotorówki. Zdjąć dach, oczyścić ściany z tynków i wykonać gruntowny remont. Należy przeprowadzić gruntowną ekspertyzę budynku i zastanowić się, co dalej.
Dodatkowym argumentem w sprawie było uchwalenie przez radę w grudniu 2023 roku Gminnego Programu Rewitalizacji Zabytków, w myśl którego wspomniany budynek „trójki” miał mieć inne przeznaczenie, a dla dzieci z tej szkoły wybudowana w przyszłości nowa placówka. Uczniowie tymczasowo pobieraliby edukację w budynku PSP nr 2 w Grójcu.  – Remontowanie szkoły ze środków własnych gminy jest niedorzeczne – podkreślał burmistrz Grójca. – Będą środki z KPO na rewitalizację zabytków i to jest zasadne.

Lepsza nowa niż remontowana
Głos w sprawie zabrali również obecni na sali obrad mieszkańcy, którzy argumentowali, że ul. Aroniowa nigdy nie była doinwestowywana. – 46 lat mieszkam na Aroniowej i nigdy nawet wywrotki kruszywa u nas nie było. Nie można jej utwardzić?  – pytali.
Jak tłumaczył burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda, inwestowanie środków z budżetu gminy jest niegospodarnością. – Zadanie wyniesie nas w 90% środków własnych, a może 10% środków z dotacji. – mówił włodarz. – Po to uruchomiliśmy Gminny Program Rewitalizacji, żeby zdobywać nawet 85% dotacji na takie zadania.
Jak argumentował dalej Dariusz Gwiazda, samorząd powinien zastanowić się, gdzie budować nową szkołę nr 3, a nie „pakować” kolejne miliony w inwestycję, która pochłonie 10 mln złotych. Zgodnie z wizją włodarza, po wybudowaniu dodatkowych 10 sal dydaktycznych w PSP nr 1, daje to zaplecze w PSP Nr 2 (uczniowie „jedynki” nie będą już korzystać z budynku PSP Nr 2) dla dzieci i na czas bodowy nowej PSP nr 3.

Szczęsna ma potencjał
Na dynamiczny rozwój miejscowości Szczęsna zwrócił uwagę mieszkaniec Jarosław Szymański, który podkreślił, że w miejscowości w dynamicznym tempie budują się nowe domy, przybywa tez młodych mieszkańców. – W przeciągu ostatnich 10 lat Szczęsna nie otrzymała żadnych środków. – mówił, jednocześnie pytając radnych – Czemu nie zabrać środków z innych dróg? Przy ul. Aroniowej miał stanąć po remoncie przystanek, żeby dzieci nie czekały w błocie na autobus.
Mieszkaniec zwracał również uwagę na poniesione przez samorząd dotychczas koszty, związane z ogłoszonym na remont ulicy postępowaniem. Jak uzupełnił tę informację wiceburmistrz Jarosław Rupiewicz, dotychczas łącznie z kosztami wykupu gruntów to 100 000 złotych.

Komisja Oświaty impulsem
Przewodniczący Rady Miejskiej, Karol Biedrzycki podkreślał ponownie, że impulsem do podjęcia decyzji o przesunięciu środków z ul. Aroniowej na wymianę okien i drzwi w „trójce” była feralna komisja oświaty, podczas której pracownik UGiM poinformował o brakującym milionie złotych na to zadanie. – My nie jesteśmy przeciwko Wam – mówił w stronę mieszkańców Szczęsnej Karol Biedrzycki. – To nie była nasza zła wola, a zdjęliśmy środki z ul. Aroniowej, bo remont innych ulic czy dróg opiewał na niższe kwoty. Nie chcieliśmy przesuwać środków z kilku zadań na rzecz szkoły, a tylko z jednego – dodał.
Dodatkowym argumentem, który miał przemawiać za ul. Aroniową było wykonanie projektu. – Koszty związane z wykonaniem projektu przebudowy ul. Aroniowej mieszkańcy Szczęsnej wzięli na swoje barki – podkreślał Łukasz Widalski.

Jesteśmy otwartymi ludźmi
Finalnie podczas głosowania za przeniesieniem środków z zadania wymiany okien i drzwi w PSP nr 3 na rzecz remontu ul. Aroniowej opowiedziało się 15 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Mieszkańcy nagrodzili ich gromkimi brawami.
– Usłyszeliśmy dziś szereg argumentów, których nie usłyszeliśmy podczas komisji oświaty – dodał radny Ryszard Krzyżanowski.
Jednocześnie przewodniczący rady miejskiej, Karol Biedrzycki podziękował przybyłym na miejsce mieszkańcom ul. Aronowej i podkreślił, że po zapoznaniu się ze wszystkimi argumentami, rada dokonała zmiany decyzji. – My nie zamykamy się na współpracę – tłumaczył – Jesteśmy otartymi ludźmi, którzy słuchają. Mam nadzieję, że jesteście Państwo usatysfakcjonowani.
Konsekwencją decyzji będzie również zmiana w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która zostanie poddana pod głosowanie podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej.

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(16368) Paulina Omen Klepacz
2
(10602) Paulina Omen Klepacz
5
(6860) Paulina Omen Klepacz
6
(6274) Paulina Omen Klepacz
8
(5711) Paulina Omen Klepacz
9
(5554) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie