sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Po dwuletniej przerwie powraca temat kolei dużych prędkości CPK – Grójec – Warka.

Z końcem stycznia do Starostwa Powiatowego w Grójcu wpłynęło pismo od firmy IDOM, która działa na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument jest zawiadomieniem o rozpoczęciu realizacji zadania pn. „Opracowanie Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla inwestycji pod nazwą „Budowa linii kolejowej nr 88 na odc. CPK-Grójec-Warka”.


Temat z 2020 roku
Sprawa ma swoje początki w 2020 roku. Wówczas informowaliśmy, że w lutym (2020) na stronie cpk.pl przedstawiono trzy propozycje przebiegu linii kolejowej, która miałaby łączyć projektowany Centralny Port Komunikacyjny (ma on powstać na terenie gminy Baranów w powiecie grodziskim) z południową częścią kraju. Wszystkie koncepcje zakładały realizację inwestycji m. in. na terenie gmin Pniewy, Grójec i Jasieniec. Ten fakt nie podobał się okolicznym mieszkańcom. Zorganizowano spotkania w sprawie przebiegu proponowanych linii, m.in. w Pabierowicach oraz Jasieńcu. Obawy związane z planowaną inwestycją są i były  bardzo duże. Mieszkańcy bali się, że linia po prostu przetnie ich działki na pół, co mocno utrudni im dojazd na pola uprawne oraz do innych części swoich miejscowości. Jeszcze większy niepokój budziła konieczność wywłaszczenia gruntów. Nie bez znaczenia dla protestujących były też uciążliwości wynikające z budowy i funkcjonowania trasy takie jak np. hałas. Uchwały intencyjne przeciwko budowie linii kolejowej w proponowanych wariantach podejmowali także radni.


Duża prędkość i 2000 kilometrów
Program krajowy Centralnego Parku Komunikacyjnego zakłada budowę blisko 2000 kilometrów nowych linii kolejowych, które będą łączyć poszczególne regiony kraju z Warszawą i planowanym Portem Lotniczym. Jednym słowem, program ma wpłynąć na poprawę komunikacji, skrócić czas podróży oraz rozbudować sieć komunikacji.
Jak czytamy w dokumencie firmy IDOM Opracowanie Studium dla projektowanej linii kolejowej nr 88 ma na celu ochronę uwarunkowań technicznych, zidentyfikowanie transportowych potrzeb regionu, przy jednoczesnych zachowaniu najmniejszej uciążliwości dla lokalnych społeczności oraz środowiska. Szeroka analiza uwarunkowań lokalnych ma dostarczyć wiedzę projektową, która przełoży się na kształtowanie przebiegu linii kolejowej. Według przedstawionego harmonogramu, realizacja studium ma potrwać od I kwartału tego roku do końca 2026 roku. Jak informuje firma IDOM, obecne warianty sieci są wariantami wstępnymi. Po zakończeniu Studium realizowane będą dalsze działania niezbędne dla procesu inwestycyjnego, m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, decyzja o pozwoleniu na budowę. Prace budowlane zaplanowane są na lata 2030-2034.

Poszatkowana gmina?
Informacja wywołała lawinę komentarzy i kolejne obawy. Radna powiatowa, Marzena Kołacz-Rosołowska na portalu społecznościowym udostępniła mapę, z uwzględnieniem 8 wariantów przebiegu linii przez gminę Pniewy (rodzimą gminę radnej). – Teren Gminy Pniewy jest poszatkowany w taki sposób, że sprawa dotyczy prawie wszystkich miejscowości gminy: Aleksandrów, Budki Petrykowskie, Dąbrówka, Cychry, Daszew, Huta Jeżewska, Jeziora, Jeziórka, Jeziora-Nowina, Jurki, Konie, Karolew, Kruszew, Kruszewek, Kornelówka, Kolonia Jurki, Michrów, Natalin, Osieczek, Rosołów, Przęsławice, Witalówka, Pniewy, Wola Pniewska, Wólka Załęska, Załęże Duże. – pisze Marzena Kołacz-Rosołowska.

Reagujemy
Na informację o CPK szybko zareagowały również władze lokalne. W poniedziałek, 20 lutego w Jasieńcu, na wniosek wójt Marty Cytryńskiej odbędą się konsultacje z mieszkańcami (spotkanie takie samorząd zorganizował również dwa lata temu).
Do sprawy odniósł się również Władysław Piątkowski, wójt Belska Dużego. Z opublikowanego przez samorządowca oświadczenia wynika, że przedstawiciele firmy IDOM nie kontaktowali się z Urzędem Gminy w Belsku Dużym. – Jak tylko będziemy mieli więcej informacji, będziecie Państwo na bieżąco informowani na stronie internetowej gminy. – pisze Władysław Piątkowski. – Uważam, że jako mieszkańcy gminy Belsk Duży powinniśmy wyrazić sprzeciw co do przebiegu planowanej linii kolejowej nr 88 przez teren naszej gminy. Dołożymy wszelkich starań, by kolej nie podzieliła Gminy Belsk Duży.
Budowa linii CPK była także tematem rozmów podczas sesji rady gminy w Chynowie oraz Pniewach.
Swoje stanowisko na portalu społecznościowym zaprezentował również burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. Jak informuje włodarz, samorząd już od samego początku preferuje wariant wykorzystujący istniejącą linię kolejową nr 12. – Wariant przebiegu CPK z kierunku północnego, powinna przechodzić przy granicach miasta, od strony wschodniej lub zachodniej z perspektywą wydłużenia „sięgacza” do Warszawy – pisze Gwiazda, który jednocześnie podkreśla, że nie preferuje lokalizacji przystanku w budynku dworca kolejki wąskotorowej (samorząd ma plany na wykorzystanie obiektu). Natomiast budowa linii przebiegającej przez Częstoniew oraz Słomczyn jest niemożliwa z uwagi na sąsiedztwo jednostki wojskowej, a wariant przechodzący przez Grójec ingeruje w znacznym stopniu w istniejącą i planowaną zabudowę.



Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11458) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6764) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie