sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Cztery projekty z terenu powiatu grójeckiego zakwalifikowane do kolejnego etapu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Od jutra (8 czerwca) rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zespół weryfikacyjny zakończył swoje prace, a głosowanie potrwa do końca czerwca.
Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów zalazły się inicjatywy samorządu powiatowego, Warki, mieszkańców Jasieńca, a także projekt obejmujący szkoły, domy kultury i biblioteki z podregionu żyrardowskiego.
Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które dwa lata temu zdecydowało się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. To mieszkańcy Mazowsza zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Mogą wybierać spośród 174 projektów zakwalifikowanych do głosowania. Wszystkie oceniono pod względem zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Wśród nich znajduje się projekt Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich powiatu grójeckiego, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730, polegająca na budowie chodnika na odcinku Jasieniec-Wola Boglewska, organizacja imprezy Vivat Pułaski, a także zajęcia rozwijające myślenie projektowe.

Poprawa bezpieczeństwa
Jasieniecki projekt polega na budowie chodnika o długości ok. 1000 m przy drodze wojewódzkiej nr 730, w miejscowościach Jasieniec i Wola Boglewska. Chodnik o szerokości dwóch metrów będzie stanowił bezpieczne połączenie komunikacyjne dla pieszych od miejscowości Jasieniec w kierunku sąsiedniej gminy Warka. Jest to jej fragment charakteryzujący się znacznym natężeniem ruchu drogowego (arteria drogowa, z której masowo korzystają TIR-y oraz inne pojazdy o dużym ciężarze). Zatem realizacja projektu wpłynie w znaczący sposób na poprawę bezpieczeństwa pieszych, w szczególności mieszkańców tej części gminy Jasieniec, w tym dzieci idących w kierunku pobliskich placówek oświatowych i na przystanki autobusowe. Koszt projektu to 730 000 złotych.

Najpiękniejsze i najsmaczniejsze
Powiatowy projekt polega na organizacji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego „Nasze najpiękniejsze i najsmaczniejsze!”. Wydarzenie, które odbędzie się w jednej z miejscowości powiatu grójeckiego, obfitować ma w wiele atrakcji m.in. stoiska i prezentacje KGW, konkurs dla KGW, pokazy kulinarne i degustacje, występy kabaretowe i muzyczne z finałem tanecznym „na dechach”. Inicjatywa to z jednej strony pomysł na prezentację działalności i kulinariów KGW (m.in. w formie konkursu z nagrodami dla wszystkich i degustacji) a z drugiej pomysł na wymianę doświadczeń, integrację i wzajemne poznawanie się. Całe przedsięwzięcie podzielone zostanie na kilka stref tj. strefę Kół, strefę dzieci i strefę sceniczną. Jak tłumaczą wnioskodawcy, integracja, rozwój i wsparcie KGW stanowi klucz do uwolnienia kolejnej dużej porcji społecznej energii oraz rozwoju lokalnych produktów i usług turystycznych, a tym samym promocji regionu grójeckiego na całym Mazowszu. Koszt projektu to 156 500 złotych.

Vivat Pułaski
Warecki projekt zakłada organizację pikniku historyczno-kulturalnego. Vivat Pułaski to niezwykłe wydarzenie dla całych rodzin, które odbędzie się 2 lipca w Warce. To połączenie nowoczesnej edukacji historycznej wykorzystującej rekonstrukcje, pokazy i warsztaty oraz edukacji kulturalnej z niezwykle atrakcyjnymi koncertami, wystawami i animacjami. Projekt ma uwrażliwić uczestników na tak ważną dla regionu, Mazowsza oraz całego narodu polskiego postać generała Pułaskiego przy jednoczesnym wzmocnieniu poczucia lokalnej tożsamości i świadomości narodowej. Poprzez atrakcyjną rozrywkę ma trafić do serc i głów uczestników, pozostawiając na długo poczucie dumy i satysfakcji z bycia mieszkańcem Mazowsza. Jak tłumaczą wnioskodawcy, na terenie Mazowsza brakuje wydarzeń, które w nowoczesny i atrakcyjny sposób przedstawiają wielkie lokalne dziedzictwo, bohaterów i miejsca z nimi związane. Taka zaplanowana podczas pikniku forma prezentacji ma szansę dotrzeć w sposób efektywny do uczestników - zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Poprzez liczne atrakcje historyczno-kulturalnych na bardzo wysokim poziomie damy uczestnikom możliwość spędzenia niedzielnego popołudnia w aktywny i ciekawy sposób. Koszt zadania to 175 000 złotych.

Rozwijam się
W ramach czwartego projektu przeprowadzony zostanie szereg spotkań skierowanych do dzieci i dorosłych - zajęcia naukowe, treningi pamięci, warsztaty rozwijające myślenie projektowe, których elementem będzie gra miejska w Warszawie oraz warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie i osobiste. Projekt obejmie m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Grójcu, Szkoła Podstawowa w Jeziorze, szkoły, biblioteki, domy kultury lub inne miejsca na terenie podregionu żyrardowskiego, w tym przynajmniej trzech gmin wiejskich.  Jak tłumaczą wnioskodawcy, obecnie dużo czasu spędzamy przed ekranami, co niekorzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Proponowany projekt to alternatywa dla spędzania czasu przed komputerem i telefonem. Rozwój zainteresowań, rozwój osobisty, wspólne działania z innymi mogą pomóc nam zachować dobrą kondycję i radość życia. Koszt projektu to 199 800 złotych.
Red.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Szpadzikowa
Lew-Bud
Kredyty Sypka
Skrzynki Eko
Rajpol zbiorcze
Wilk tyczki
Alco
Dom Seniora
Konvin
JS Invest

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11461) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie