sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Historyczna okazja, by Goszczyn odzyskał prawa miejskie, stracone po powstaniu styczniowym, które wybuchło w 1863 roku.

W związku z 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyszła z propozycją przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które w wyniku rosyjskiej represji oraz reformy lat 1933-1934 utraciły status miast i do dzisiaj go nie odzyskały. Jedną z takich w powiecie grójeckim jest gmina Goszczyn.  
Na grudniowej sesji rady gminy wójt Waldemar Kopczyński przedstawił  pismo adresowane do niego przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Proponuje on podjęcie specjalnej procedury odzyskania praw miejskich Goszczyna, utraconych po powstaniu styczniowym. Aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów wskazywały obowiązkowe wymagania do starania się o odzyskanie praw miejskich. Był to wymóg min. 2 tyś. mieszkańców miejscowości. Specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania  styczniowego  pozwoli ominąć ten próg.
Rada gminy prawie jednogłośnie (jeden z radnych wstrzymał się od głosu) poparła inicjatywę i samorząd zgłosił chęć przystąpienia do inicjatywy.
– Będziemy chcieli przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne – mówi Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna.
Co zyska samorząd dzięki odzyskaniu praw miejskich? Ich przywrócenie da jeszcze silniejszy impuls do rozwoju nie tylko dla samego Goszczyna, ale i całej gminy. Ponadto miasto będzie mogło ubiegać się o (wcześniej niedostępne) fundusze przeznaczone na rozwój obszarów miejskich.
– Będzie to dodatkowa, poza środkami na obszary wiejskiej, pula środków do wykorzystania – dodaje Waldemar Kopczyński.
Przywrócenie praw miejskich nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. Nie wzrosną więc podatki z powodu przekształcenia wsi w miasto.
Ślady osadnictwa w Bądkowie i Goszczynie pochodzą z początku XII w. Goszczyn założony został jako osada książęca na gruntach wsi Bądkowa, nad strugą będącą dopływem Dylówki uchodzącej w Przybyszewie do Pilicy. Nowa szybko rozwijająca się wieś otrzymała od Janusza I, księcia Czerskiego prawa niemieckie w1382 roku i pierwszego sołtysa Golońskiego. W XVI wieku Goszczyn zaliczał się do znakomitych miast na Mazowszu, w Goszczynie było 421 domów, a mieszkańców 2.000. Między nimi było 27 piwowarów, wyrabiających w 30 browarach 755 warów piwa.  Mieszkańcy Goszczyna i okolic brali czynny udział w powstaniu styczniowym, po którym odebrano tytuł miasta w 1869 r i Goszczyn stał się osadą.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie