sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Miasto chce pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych poprzez budowę systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii.

Rada miejska jednogłośnie poparła pomysł pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych. Podczas wtorkowych obrad online (19 lipca) zakres działań w tym zakresie przedstawił Bogdan Noga, zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii spółki Milticonsult Polska z Warszawy.

Odwiert na 2600 m
Prace w Grójcu mają dotyczyć geotermii głębokiej, czyli odwiertów na głębokości pomiędzy 1200-1500 metrów, a nawet 2800 metrów. – Wszystko zależy od warstwy, do której trzeba się dowiercić – wyjaśniał Bogdan Noga. – W Grójcu oceniamy, że będzie to 2600 metrów i na tyle trzeba wykonać odwiert.
Głębokość ta jest prognozowana na podstawie odwiertów w najbliższej okolicy, tj. Piasecznie, Konstancinie, Nadarzynie. – Są to prognozy dość wiarygodne – dodał Noga. Potwierdza je również ekspertyza z Państwowego Instytutu Geologicznego, z której wynika również, że w rejonie Grójca mogą występować zasoby geotermalne.

Wielomilionowa inwestycja
Koszt wykonania pierwszego odwiertu badawczego to koszt 12-15 mln złotych netto, ale istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na ten cel w wysokości 100 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli potwierdzi się, że w Grójcu znajdują się złoża geotermalne, kolejnym krokiem będzie wykonanie odwiertu chłonnego (koszt również 12-15 mln złotych). Na ten cel również można pozyskać dofinansowanie w wysokości do 50 procent z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czas podjęcia decyzji był bardzo ważny, ponieważ nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 30 września. W ostatniej edycji naboru pozytywną decyzję otrzymało 16 wnioskodawców.

Konkurencyjne koszty
Dzięki pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, w tym wypadku wód geotermalnych, miasto  będzie miało gwarancję stabilnych cen energii. Patrząc na rosnące ceny paliw kopalnych, te pozyskiwane z geotermii mają szansę być konkurencyjne. Aby jednak tak było, konieczna jest duża liczba odbiorców. Miastem o porównywalnej wielkości, które już od dawna (od 1997 roku) czerpie energię ze źródeł geotermalnych są Pyrzyce.
Jak mówił ekspert, takie otwory zostały wykonane w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej czy Nadarzynie. Działa geotermia we Wręczy (gmina Mszczonów) z której zasilany jest park wodny Suntago. Podobna funkcjonuje w Sochaczewie. W obu temperatura wody wynosi od 43 do 45 stopni Celsjusza i wypływa z nich woda słodka. To istotne, ponieważ może ona zasilać wodociągi.

4 miesiące prac
Odwierty prowadzone będą na terenie grójeckiej elektrociepłowni przy ul. Sportowej. Pierwszy, pionowy wydobywczy odwiert planowany jest w sąsiedztwie komina elektrociepłowni. Kolejny, chłonny na terenie obecnego placu węglowego. Będzie to już odwiert skośny.
Prace wiertnicze przy pierwszym z nich mają potrwać trzy miesiące. Na plac przyjedzie wieża wiertnicza wysokości 36 metrów, wyposażona w silniki spalinowe o mocy 100 KM. Teren będzie ogrodzony ekranami akustycznymi, co ma zniwelować hałas prac. W kolejnym, czwartym miesiącu sprawdzana będzie produktywność otworu. Jak zapewnił Bogdan Noga, prace te poza ewentualnym hałasem oraz zwiększonym ruchem pojazdów ciężarowych, nie będą powodowały żadnych uciążliwości. Wyklucza definitywnie pęknięcia budynków, czy wstrząsy.

Temperatura mniej ważna
Przedstawiciel spółki Milticonsult Polska podkreślił również, że temperatura wód to sprawa drugorzędna. Miasta czerpią energię ze źródeł, które mają nawet nieco powyżej 40 stopni. Ważna jest ilość wody, czyli wydajność źródła. Zadowalające będzie, jeśli będzie ono na poziomie 200 m3 na godzinę. – Wtedy inwestycja będzie opłacalna – podkreślił Bogdan Noga. – Walczymy o wydajność – dodał.
By spółka mogła rozpocząć działanie, radni przegłosowali zmianę w uchwale budżetowej na 2022 rok, w myśl której przeznaczyli 50 tysięcy złotych na opracowanie niezbędnej dokumentacji oraz złożenia wniosku o dofinansowanie wykonania odwiertu badawczego.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11460) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie