sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Problemy z wysyłką jabłek na egipski rynek polscy eksporterzy odczuwają od początku 2022 roku. Konflikt rosyjsko-ukraiński tylko je pogłębił, czego konsekwencją była wiosną ub.r. blokada kilkuset polskich kontenerów w portach w Egipcie. To były ogromne straty finansowe dla naszych eksporterów.

Wydawało się, że początek sezonu 2022/2023 to nowe rozdanie i początek świetnego biznesu dla obu stron. I rzeczywiście październik i początek listopada ub.r. o tym świadczyły, bowiem ilości wysyłanych kontenerów zaczęły osiągać obiecujące ilości. Niestety to było tylko chwilowe ożywienie handlu. Aktualnie jak wynika z informacji od lokalnych eksporterów import jabłek jest bardzo ograniczony, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu. Rozwiązanie trudnej sytuacji w handlu z Egiptem musimy znaleźć jak najszybciej, aby nadal być głównym dostawcą jabłek na ten rynek. Cała nasza branża powinna wpływać na nasz rząd o zmianę przepisów, bo tylko w ten sposób możemy wrócić do dużego eksportu jabłek. Tak dużo uwagi poświęcamy Egiptowi, ponieważ w niektórych miesiącach był to dla nas tak naprawdę rynek bardziej chłonny niż Białoruś. Eksport w ubiegłym roku to nawet 160 000 ton – podkreśla Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP. Problem polega na tym, że dzisiaj Bank Centralny Egiptu wstrzymał wymianę walut. Banki, w których mają swoje konta importerzy (między innymi jabłek) nie mogą dziś wymienić swojej waluty, funta egipskiego, na dolary czy na euro, żeby zapłacić za importowane owoce – dodaje Mirosław Maliszewski.
Warto podkreślić, iż Egipt nieprzypadkowo stał się w kilku ostatnich latach naszym głównym odbiorcą jabłek. To przede wszystkim zasługa działań kampanii informacyjno - promocyjnej pt. „Czas na jabłka z Europy” prowadzonej przez Związek Sadowników RP. Jednym z nich jest udział w targach Food Africa, podczas których spotykają się kontrahencki z całego kontynentu afrykańskiego. W grudniu ub.r. delegacja polskich eksporterów również wzięła w nich udział.
Na targach Food Africa w Kairze byłem po raz pierwszy. Było dla mnie bardzo ważne, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ mam świadomość, że zarówno dla naszej grupy jak i dla całego sadownictwa w Polsce jest to aktualnie najważniejszy rynek zbytu polskich jabłek. Nauczyliśmy się i dopracowaliśmy do perfekcji nasz produkt i sposób jego przygotowania wraz z niełatwą często częścią logistyczną. Dzięki temu sprostaliśmy oczekiwaniom naszych egipskich odbiorców. Moje przekonanie potwierdziła wizyta na rynku hurtowym w Kairze, bowiem to tam trafia większość wysyłanych przez nas owoców. Niemal w każdym boksie widziałem znakomitej jakości jabłka z Polski. Mimo to handel niestety nie przebiega na tyle płynie byśmy mogli być zadowoleni z obecnej sytuacji. Głównym problemem jest wymiana walut w Egipcie, przez co nasi klienci mają problem z zapłatą należności za polskie jabłka. Jestem przekonany że Polska strona zrobi wszystko by postarać się usprawnić handel. Mam nadzieję że sadownicy mają świadomość jak ważnym partnerem jest dla nas Egipt. Z całą pewnością rozmowy na targach w Kairze zaprocentują i nasi odbiorcy postarają się wpłynąć również na poprawę sytuacji. Jest ona niekorzystna dla każdej ze stron. Przed udziałem w targach widziałem że jest to rynek na którym możemy zwiększyć udział polskiego jabłka i liczne rozmowy utwierdziły mnie tylko w mojej opinii. Polskie jabłka mają dobrą renomę, którą musimy umacniać i pielęgnować. Dotychczas zostało wykonane bardzo dużo pracy, której efekty widać na miejscu i można być dumnym z polskiego sadownictwa – Grzegorz Żółcik, przedstawiciel grupy producenckiej Fruit Family.
Kolejnym działaniem realizowanym w ramach kampanii „Czas na jabłka z Europy” była konferencja prasowa 5 grudnia 2022 r., podczas której Mirosław Maliszewski przedstawił potencjał produkcyjny oraz polską ofertę handlową. Zaprezentował również dotychczasowe wyniki eksportu polskich jabłek do Egiptu i podkreślił korzyści, jakie obie strony czerpały z dotychczasowych relacji handlowych. Egipscy importerzy borykają się z podobnymi problemami jak my i zgodnie podkreślali, że wspólnymi siłami musimy doprowadzić do zdjęcia tego nieformalnego embarga. My jako organizacja branżowa zrobiliśmy co w naszej mocy, teraz muszą zaangażować się władze krajowe i unijne. Mamy nadzieję, że wszyscy dostrzegają powagę problemu i w nowym roku wszyscy podejmą działania, aby polskie jabłka znów królowały na stołach Egipcjan – mówi Mirosław Maliszewski.
\

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6764) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie