niedziela, 11 maj 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Nie wybrano odpowiedzi. Proszę spróbuj ponownie.
Please select either existing option or enter your own, however not both.
Please select minimum {0} answer(s).
Please select maximum {0} answer(s).
/component/communitypolls/poll/czy-w-grojcu-jest-potrzeba-wprowadzenia-standardow-urbanistycznych.json?catid=51:wybory-samorzadowe-2024&Itemid=173&task=poll.vote
4
radio
1
[{"id":13,"title":"Tak","votes":126,"type":"x","order":1,"pct":84.56,"resources":[]},{"id":14,"title":"Nie","votes":19,"type":"x","order":2,"pct":12.75,"resources":[]},{"id":15,"title":"Nie mam zdania","votes":4,"type":"x","order":3,"pct":2.68,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350

Miasto z roku na rok poszerza swoje granice, a budownictwo mieszkaniowe pojawia się w miejscach dotychczas niezagospodarowanych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy deweloperzy chcą budować bloki w miejscach, gdzie zaprzeczają temu ustalenia obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Wśród mieszkańców Grójca coraz głośniej dyskutuje się na temat wprowadzenia standardów urbanistycznych. Podczas najbliższej sesji, 25 marca radni pochylą się nad uchwałą w tej sprawie. 

Nie dla inwestycji przy Wiatracznej 
Uwagi do wniosku w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi, częścią handlowo-usługową w parterze oraz niezbędną infrastrukturą techniczną w Grójcu przy ul. Wiatraczanej, na ręce burmistrza Grójca oraz Rady Miejskiej złożyli mieszkańcy tej ulicy, a także ulic: Sienkiewicza, Chopina i Konopnickiej. 
Jak piszą mieszkańcy, planowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przez co godzi w interesy lokalnej społeczności oraz zaburza ład przestrzenny. 
Zgodnie z planem zagospodarowania, teren objęty jest zabudową mieszkaniową jednorodzinną. Jednym słowem, mieszkańcy nie widzą możliwości, aby pomiędzy ich domami stanął kilkupiętrowy blok. „Mając na uwadze powyższe, wyrażamy swój sprzeciw wobec planowanej inwestycji i zwracamy się z prośba o odmowę lokalizacji tej inwestycji” piszą mieszkańcy, jednocześnie apelując o podjęcie stosownych działań, aby sytuacje takie w przyszłości nie miały miejsca. 
Jak czytamy w dokumentacji zawartej w Biuletynie Informacji Publicznej, wspomniany wniosek obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami podziemnymi, częścią handlowo-usługową w parterze jednego budynku o wysokości 5 kondygnacji o 55 do 73 mieszkaniach i 2800 do 3500 m2 powierzchni użytkowej mieszkań. Miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ilości 117 przewidziano w garażu podziemnym oraz na terenie działki objętej wnioskiem.

Sprzeciw i wycofanie wniosku 
Jak się okazuje, to nie pierwsza taka sytuacja w Grójcu. Kilka tygodni wcześniej z podobnym wnioskiem, a raczej protestem do rady miejskiej wystąpili mieszkańcy ulicy Słowackiego. Wyrazili oni stanowczy sprzeciw wobec lokalizacji inwestycji, polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym oraz infrastrukturą techniczną przy ul. Słowackiego w Grójcu. Podnosili oni te same argumenty, pisząc, że inwestycja ta przyczyni się do zaburzenia ładu przestrzennego i jest niezgoda z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Podobnie jak przy ul. Wiatracznej, plan zakłada tam lokalizację budownictwa jednorodzinnego i nieuciążliwych usług.
Mowa o inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego o planowanej ilości mieszkań od 50 do 130, o planowanej powierzchni użytkowej od 3000 do 4500 m2, przy planowanej wielkości jednego mieszkania od 28 do 300m2. 
– Jako mieszkańcy ulicy Słowackiego, nie zgadzamy się, aby za oknami naszych domów stanął ogromny blok – mówili w rozmowie z Jabłonką, mieszkańcy ul. Słowackiego. – My byliśmy tam pierwsi, wybudowaliśmy swoje domy, a teraz planuje się nam wrzucić taką inwestycję pod nosem. 
Planowany budynek bowiem, w żadnym zakresie, ani funkcją ani skalą nie nawiązuje do okolicznej zabudowy. Jak zaznaczają mieszkańcy, inwestycja naruszyłaby interes społeczności lokalnej. 
Obanerowanie ulicy, a także złożeniu protestu poskutkowało wycofaniem przez inwestora wniosku. W ocenie mieszkańców jest to jednak chwilowe działanie.

Odmowa i standardy
Podczas poniedziałkowej (25 marca) sesji radni pochylą się nad uchwałą w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul.Wiatracznej. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, realizacja wnioskowanej inwestycji spowodowałaby naruszenie słusznego interesu społeczności lokalnej oraz zaburzenie ładu przestrzennego, ponieważ działka na której jest planowana nie będzie sąsiadowała z żadną inną o podobnej zabudowie i tak znacznej wysokości.
Podczas tej samej sesji radni pochylą się również nad uchwałą w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych na terenie gminy Grójec. Jak czytamy w projekcie uchwały, według nowych standardów budynki objęte inwestycją nie mogą być wyższe niż 2 kondygnacje nadziemne, dopuszcza się wyższe budynki, jeżeli w odległości nie większej niż 250 m. od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej liczbę 2 kondygnacji, określa się minimalną liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych niezbędnych dla obsługi realizowanej inwestycji mieszkaniowej w ilości 2 miejsca parkingowe na lokal mieszkalny, przy czym nie mniej niż 15 % wymaganej liczby miejsc parkingowych dla inwestycji mieszkaniowej należy przeznaczyć na parkowanie ogólnodostępne w poziomie terenu, a także określa się liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych należących do obsługi części budynków przeznaczonych na działalność handlową lub usługową w ilości 3 miejsc parkingowych na każde rozpoczęte 100 m² powierzchni użytkowej tych funkcji.
Jak czytamy w uzasadnieniu, rada miejska w latach 2019 - 2022 podjęła 17 uchwał w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych obejmujących 26 budynków mieszkalnych wielorodzinnych w których planowano od 1541 do 1846 lokali mieszkalnych. Uchwała o ustaleniu lokalnych standardów urbanistycznych przyczyni się do bardziej racjonalnego zagospodarowania terenów w przypadku inwestowania na podstawie ww ustawy jako alternatywy dla planów miejscowych.

Komentarze

0
Michał Augustowski
poniedziałek, 01 kwiecień 2024 21:32
Stop postępującej betonozie
Like Like Cytuj

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(23017) Paulina Omen Klepacz
2
(11927) Paulina Omen Klepacz
5
(7842) Paulina Omen Klepacz
6
(7240) Paulina Omen Klepacz
7
(7195) Paulina Omen Klepacz
10
(6358) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie