piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Rodzice Ady walczą o lepsze warunki bytowe, by dziewczynka mogła godnie żyć.

Historię Adrianny Wasążnik zna już chyba każdy mieszkaniec Grójca, a nawet powiatu grójeckiego. Dziewczynka ma teraz 19 lat. Adrianna urodziła się w 2004 roku, z 1punktem w skali Apqar w ciężkiej zamartwicy z Sepsą, z niewydolnością krążeniowo-oddechową. Od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, głębokim niedosłuchem, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, wadą wzroku oraz padaczką lekooporną, która nasila się od 15 roku życia. Ada jest niepełnosprawna w stopniu znacznym i wymaga całodobowej opieki, a także stałej, systematycznej opieki specjalistycznej oraz intensywnej rehabilitacji narządu ruchu, mowy i słuchu, lecz złe warunki mieszkaniowe to wszystko uniemożliwiają.

Pod czujnym okiem
Rodzice dziewczynki robili wszystko, aby mogła normalnie żyć i choć lekarze nie dawali jej zbyt dużych szans na funkcjonowanie, to dzisiaj porusza się samodzielnie. Wszystko szło zgodnie z planem, aż do dnia, gdy padaczka pogłębiła się. Wraz z rozwojem emocjonalnym, napady padaczkowe nasilają się i są dużo częstsze i trudniejsze do opanowania. Może wywołać je każdy, nawet niewielki impuls, w postaci światła, hałasu, odgłosu dobiegającego z nieznanego miejsca itp. – Żyjemy w ciągłym strachu, nie znamy dnia ani godziny, kiedy wystąpi napad padaczki, nie wiemy co się wydarzy dziś czy jutro – mówi Adrian Wasążnik, tata dziewczynki. –  Córka nie wychodziła z domu od dwóch lat. Lekarze przyjeżdżają do nas na wizyty prywatne.
W związku z nasilającymi się napadami padaczki, rodzice zrezygnowali z pracy, by dzielić się opieką nad córką.

Siła wspomnień
Rodzina mieszka w niewielkim, 36 metrowym mieszkaniu komunalnym na pierwszym piętrze, bez balkonu. Duży pokój służy jako kuchnia, pokój dzienny i sypialnia. Rodzice Ady przyznają, że dziewczynka najlepiej czuje się na świeżym powietrzu, ale z dala od miejskiego zgiełku. Wspominają też czasy, gdy była młodsza i każdą wolną chwilę spędzała na działce u dziadków. –  Tam mogła swobodnie się bawić, a my mieliśmy na nią oko. –  mówi Aneta Wasążnik, mama dziewczynki.
Dziś zdjęcia z takich dni, są formą rehabilitacji dziewczynki, która oglądając je, uspokaja się. –  Ada lubi przebywać na świeżym powietrzu, ale przewożenie jej samochodem może powodować napad padaczki. – dodaje pani Aneta.

Domek poza miastem
Rodzina wierzy, że gdyby Ada mieszkała poza miastem, jej napady padaczkowe byłyby dużo rzadsze. Zagospodarowali już część działki w Kobylinie, którą otrzymali od swoich rodziców. Dzięki pomocy kilku firm, udało się doprowadzić tam przyłącze energetyczne oraz wodociągowe. Dzięki własnej pracy wyrównać i nieco utwardzić teren. Budowa domu w tych czasach to ogromny koszt. Nadzieją jest modułowy parterowy domek o powierzchni 60 metrów, którego koszt „pod klucz” to kwota rzędu 360 000 złotych.
– Byłby on zbawieniem dla zdrowia i życia naszej córki – przyznają rodzice Ady. –  Miałaby swobodę ruchu na powietrzu, dotleniłaby organizm i wówczas zmniejszyły by się ataki epilepsji.
Niestety, ale w obecnej chwili jest to zbyt duży koszt dla rodziny. Mama Ady opiekując się dziewczynką wykonuje rękodzieło (breloki, maskotki z włóczki etc.), ale to zbyt małe wpływy ze sprzedaży, aby móc odłożyć pieniądze na zakup takiego domu. Tym bardziej, że Adrianna stale potrzebuje leków, a także zapasu farmaceutyków na wypadek ataku padaczki.
Rodzice nie mają także możliwości zaciągnięcia kredytu, gdyż nie są nigdzie zatrudnieni. –  Mamy nadzieję, że uda nam się spełnić marzenie córki o lepszym życiu – przyznają rodzice.

Dlatego też zwracają się z prośbą o pomoc do firm oraz osób prywatnych. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Alior Bank nr konta: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 tytułem 7180 Wasążnik Adrianna Ewa darowizna na poprawę warunków bytowych.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11457) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6844) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie