piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Goszczyn upamiętnił Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę, 12 marca w Goszczynie odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem oraz organizatorem wydarzenia był Michał Pruś, radny powiatu grójeckiego z terenu gminy Goszczyn.  Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji żołnierzy w kościele pw. Michała Archanioła w Goszczynie modlono się  za żołnierzy Wyklętych, którzy przecież w tak dużej liczbie rekrutowali się z terenu naszego regionu. W uroczystości udział wzięli: podporucznik Maria Sikorska-Narczyk z rodziną, poseł na Sejm RP Marek Suski reprezentowany przez radną powiatu grójeckiego Teresę Bednarską, poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, komendant Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej płk Andrzej Kozera, wójt gminy Goszczyn Waldemar Kopczyński wraz z przewodniczącym rady gminy Piotrem Sijką, sekretarz rady społecznej KRUS Zygmunt Jakubczak, prezes Fundacji Rolnik Handluje oraz szef struktur Konfederacji  Korony Polskiej Rafał Foryś, a także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Grupa ogólnopolska  WATACHA.
Złożenie kwiatów, salwę honorową oraz apel pamięci poprzedził 15-minutowy koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia. Następnie złożono wieńce i kwiaty przed pomnikiem poświęconym żołnierzom i działaczom za walkę niepodległościową.
Część patriotyczna odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Odśpiewany został Hymn Polski, oddana salwa honorowa, a podczas Apelu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przywołano poległych w walce z komunistami żołnierzy ziemi goszczyńskiej,  bohaterów antykomunistycznego podziemia ziemi grójeckiej z lat 1948 – 1956, w szczególności działaczy pochodzących z Goszczyna, należących do Polskiej Szturmówki Chłopskiej. Skazanych na karę śmierci w 1953 r. przez komunistyczne sądy: Henryka Bąka ps. „Burza”, Stefana Pietrusińskiego ps. „Rysiek” straconego w więzieniu na Rakowieckiej, którego szczątki do chwili obecnej nie zostały odnalezione. Wacława Młodziankę ps. „Sten”, Hermana Dąbrowskiego ps. „Tomek”. Podniosły charakter uroczystości nadała wojskowa asysta honorowa zapewniona przez Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach które również przygotowało wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym.
Mimo niesprzyjającej aury, licznie zjawili się mieszkańcy Goszczyna i okolic, niektórzy z nich nadal pamiętają żołnierzy, którzy po 1944 roku nie złożyli broni, nie poddali się i do końca walczyli o wolną Polskę. Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia został zaproszony na pyszną, ciepłą grochówkę, przygotowaną przez Klub Motocyklowy Dominator z Grójca. Obsługę poczęstunku zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” z Bądkowa.
Sponsorami wydarzenia byli:  Firma Orion,  Grupa producencka Viktoria, EURO-PAPRYKA - z Potworowa, Firma Handlowo- Produkcyjna  AWANS oraz Firma AQUATIME. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła gazeta Jabłonka.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11457) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6844) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie