piątek, 22 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Ogród kwietny w Lipiu już prawie gotowy. Brakuje tylko figurki Matki Bożej.

Z początkiem listopada ubiegłego roku informowaliśmy o dofinansowaniu z Fundacji Orlen, jaką zdobyło Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów, na stworzenie w sąsiedztwie budynku starej plebanii w Lipiu, ogrodu kwietnego. Prace nabrały już tempa i w czerwcu zostanie on oficjalnie otwarty dla mieszkańców.

Dać część swojego ogródka
W sobotni poranek, 29 kwietnia stowarzyszenie poprosiło mieszkanki Lipia i okolic o przyniesienie kwiatów ze swoich ogródków oraz zaprosiło je do wspólnego sadzenia roślin. Członkowie lokalnej społeczności sadzili przyniesione przez siebie kwiaty w miejscach wyznaczonych przez Anię Misierewicz z Wólki Kurdybanowskiej – członkinię stowarzyszenia, projektantkę krajobrazu, która zajmuje się stroną merytoryczną tworzenia kompozycji, zaplanowaniem przestrzeni oraz rabat kwiatowych. W przeważającej części w „Ogrodzie Pani na Lipiu” posadzono zapomniane już rośliny z ogródków, takie jak: narcyzy, ostróżki, smolinosy, rudbekie, łubin, goździki, peonie, paprocie, niezapominajki, lilie, malwy, funkie  oraz zioła: melisa, lubczyk, oregano, mięta cytrynowa, rumianek, macierzanka, tawuły, rozchodnik, zawilec, irysy, hosty, juki czy szafirki.
– Przyniosłam m.in. piwonie, zaciąg i narcyzy, czyli rośliny, które rosną w moim ogródku od dziesięcioleci – mówi Monika Dolina. – Wiele osób sadzi krzewy i iglaki, zapominając o tradycji i pielęgnowaniu roślin naszych babć. Chciałam, aby rośliny po mojej babci znalazły się w tym ogrodzie.

Ogród społecznościowy
Sobotnie sadzenie roślin poprzedziły prace przygotowawcze na terenie przy starej plebanii w Lipiu, w które zaangażowało się ponad 40 mężczyzn z okolicy. Głównym elementem było wykonanie ścieżki w kształcie spirali, która biegnie od budynku starej plebanii do punktu centralnego, w którym stanie figurka Matki Bożej. Podczas sobotnich prac wśród mieszkańców przeprowadzono ankietę, której celem był wybór koloru a także kształtu i wizerunku postumentu. – Założeniem projektu jest, że Matka Boża wyłania się kwiatów. – mówi Joanka Szewczyk, prezes stowarzyszenia. – Ścieżka jest po to, aby osoby starsze, czy mamy z wózkami, z dziećmi, miały ułatwiony dostęp do ogrodu.
Jak przyznaje Joanka Szewczyk, figurka będzie mieć ok. 150 cm wysokości. Sama rabata jest w kształcie koła i została zaprojektowana na 300 sadzonek, w tym także zioła. Już teraz widzimy potencjał tego ogrodu kwietnego, gdyż mieszkańcy przynieśli aż 470 sadzonek ze swoich ogrodów, a w sadzeniu roślin uczestniczyło 57 osób. Najstarsze kwiaty to rudbekia 80 letnia, tojad 60 letni, piwonie 50 letnie, lilie 46 letnie, malwy 45 letnie. Część z roślin została oznaczona tabliczką z nazwą rośliny, imieniem i nazwiskiem osoby, która ją podarowała, a także miejscowością. Na miejscu wykonywano także pamiątkowe zdjęcia.
– Zależało nam, aby przywieźć rośliny dla Matki Bożej – mówi jedna z mam, która wspólnie z dziećmi posadziła kwiaty w ogrodzie.

Ekologiczne centrum
wypoczynkowe
Rabata została wypełniona kompostem, a rośliny będą podlewane wodą deszczową. Koncepcja ogrodu zakłada, że będą one nawadniane interwencyjnie, co przyczyni się do rozbudowania systemu korzeniowego. Pielęgnacją ogrodu będzie zajmować się specjalnie zatrudniona do tego osoba. – Nie będziemy pryskać na chwasty, a trawa będzie raz na jakiś czas koszona – wyjaśnia Anna Misierewicz, projektant kompozycji. – Do pielęgnacji będzie wykorzystywany naturalny nawóz, m.in. z pokrzywy.
Na realizację wspomnianej inicjatywy Fundacja Orlen przyznała 20 tys. zł. w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”. „Ogród Pani na Lipiu” ma być miejscem, które stanie się: centrum edukacyjnym, dekoracyjnym, wypoczynkowym dla społeczności. Stowarzyszenie stworzy ponadto bogatą dokumentację fotograficzną, by wszystkie panie miały portret ze swoimi roślinami. Następnie te zdjęcia wykorzystane zostaną do publikacji zawierającej mapę wszystkich roślin, które urosną w ogrodzie. Wszystko po to, by za kilkadziesiąt lat, kiedy przyjdą nowe pokolenia, młodzież wiedziała, co to za rośliny oraz skąd one pochodzą. Już dziś stowarzyszenie zapowiada, że projekt będzie realizowany w przyszłości z kolejnych etapach.
W przyszłym roku zorganizowana zostanie mini giełda wymiany nasion, kwiatów i ziół. Każdy będzie mógł przynieść swoje nadwyżkowe rośliny i wziąć coś na wymianę bezpłatnie. Towarzyszyć temu będą warsztaty florystyczne, np. układania bukietów w wazonach, ziołolecznictwa, czy projektowanie przyjaznego człowiekowi otoczeniu domu, które w związku z letnimi upałami i zmianami klimatu.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22152) Paulina Omen Klepacz
2
(11457) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6844) Paulina Omen Klepacz
7
(6763) Paulina Omen Klepacz
9
(6043) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie