sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego — największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu narodowego skierowanego przeciw rosyjskiemu zaborcy. W tym roku w całej Polsce organizowane będą różnego rodzaju projekty popularyzujących wiedzę o dziejach polskich dążeń do wolności.

Z tej okazji 22 stycznia Dowódca Garnizonu Grójec zaprasza na uroczystości upamiętniające rocznice wybuchu Powstania Styczniowego.

W programie uroczystości jest msza święta w intencji ojczyzny w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu z udziałem pocztów sztandarowych o godz. 10.30. Potem delegacje biorące udział w akcji „Znicz dla bohaterów walk o niepodległość 1863 roku” odwiedzą miejsca pamięci i złożą wiązanki kwiatów w asyście wojskowej żołnierzy Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Kowalewskiego.

O godzinie 12.00 zaplanowano złożenie wiązanek na cmentarzu parafialnym w Grójcu przy ul. Mszczonowskiej, o 12.45 cmentarz parafialny w Worowie, a o 13.30 zostaną złożone kwiaty przy mogile Powstańców Styczniowych w Belsku
Małym. Jest to jedno z największych miejsc pamięci o powstaniu styczniowym na terenie powiatu. Spoczywają tu powstańcy styczniowi z oddziału naczelnika wojskowego powiatów warszawskiego i sochaczewskiego kapitana Apolinarego Młochowskiego polegli 16 lutego 1864r.

Walki na terenie grójecczyzny trwały przez rok. Powstańcy m.in. spalili koszary wojsk carskich w Grójcu, Nowym Mieście i Warce. Kapitan Apolinary Młochowski na początku lutego 1864r. utworzył pod Grójcem formację dragonów. Oddział 16 lutego między Odrzywołkiem a Belskiem został zaskoczony przez kozaków i całkowicie rozbity. Zginęło lub zostało tu zamordowanych czterdziestu żołnierzy. Uratowani z pogromu organizowali się w niewielkie grupki, które działały jeszcze jakiś czas, niszcząc księgi ludności z magistratu Przybyszewa i kilku gmin. Ostatecznie zostały zniszczone przez siły rosyjskie pod Górą Kalwarią, Mogielnicą i Piasecznem.

E. T.
Źródło: Materiały organizatorów, Grójec plus

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22153) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6045) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie