sobota, 18 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W trudnym czasie o trudnych sprawach trzeba i warto rozmawiać. Konferencja jak początek, jak nowe otwarcie starego tematu. Przemoc występuje od zarania dziejów, ale w różnych sytuacjach i środowiskach miewa zmienne oblicza. Czasem trudno ją zauważyć, bywa kapryśna i niejednoznaczna.

Zdemaskować przemoc – pod takim hasłem 22 września Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, zorganizowało w Warszawie konferencję, podczas której omawiano różne formy przemocy w rodzinie szukając skutecznych metod jej przeciwdziałania.
Zgromadzeni wykładowcy i prelegenci, eksperci z dziedziny prawa i nauki, badacze, działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych, teoretycy i praktycy zagadnienia, przedstawiali jak poważnym problemem jest przemoc: wobec dzieci, osób z niepełnosprawnościami, starszych, z zaburzeniami psychicznymi, o różnych orientacjach seksualnych, czy kobiet i mężczyzn w rodzinie, zwłaszcza gdy stres jest codziennością za sprawą wszechobecnej pandemii.
Konferencję otworzyła Elżbieta Bogucka - zastępca dyrektora MCPS ds. społecznych, przywołując wymowny cytat z utworu T.Love "Tylko nie mów tego mi, nigdy nie mów tego mi, tylko nie mów tego, że nienawidzisz...". Pani Dyrektor podkreśliła, odwołując się do historii , że przemoc zawsze rozpoczyna się od słów nienawiści i pogardy.
Kolejny mówca prof. Adam Bodnar przedstawiając raport z czasów, gdy pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, zwrócił uwagę na systemowe przemilczenie oraz brak należytych rozwiązań dot. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Podczas konferencji zaprezentowano również film „Od facetów, dla facetów. Poradnik” Matyldy Damięckiej. Sama autorka opowiedziała o problemie hejtu w sieci i o swoich doświadczeniach i sposobach na poradzenie sobie z tym zjawiskiem. Podczas konferencji organizator stworzył możliwość wymiany myśli w panelach tematycznych dotyczących poszczególnych form przemocy. W pierwszym mówiono o walce z różnymi formami przemocy w rodzinie. Głos zabrali praktycy stykający się ze zjawiskiem na co dzień: Mirosława Kątna – Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, opowiedziała o przemocy wobec dzieci, Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwróciła uwagę na „cichą przemoc”, to trudne do zidentyfikowania nieprawidłowe zachowania dotykające osób starszych. Ważnym i niezwykle rzadko poruszanym tematem, jest przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami, o którym mówiła Iwona Hartwich – posłanka i działaczka społeczna.
Prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej Paweł Bronowski nakreślił problem przemocy wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Po pierwszym panelu w problematykę postrzegania przemocy przez dzieci wprowadziła słuchaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska psycholog z Akademia Pedagogiki Specjalnej wykładem "Przemoc oczami dziecka". Z mównicy popłynęły słowa o konieczności tworzenia przestrzeni do integracji środowiska teoretyków i praktyków aby zmiany systemowe i mentalne wobec zjawiska przemocy były trwałe i obejmowały jak najszersze obszary społeczne.
Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz przedstawiła aktualne uwarunkowania prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz odniosła się do kierunku podejmowanych w sejmie prac legislacyjnych w powyższym obszarze.
Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” w swoim wystąpieniu mówiła o ochronie ofiar przemocy domowej w wymiarze nowych zmian ustawowych natomiast psycholożka Maria Kuźmicz opowiedziała o sytuacji ofiar w dobie pandemii.
O potrzebie nagłaśnianiu zjawisk związanych z przemocą i konieczności szeroko rozumianej pomocy ofiarom mówiły w kolejnym panelu Panie: Edyta Belder z Ery Nowych Kobiet, oraz reżyserka Joanna Kos-Krauze - współtwórczyni filmu "Plac Zbawiciela".
O przemocy domowej widzianej przez pryzmat uzależnień, opowiadali w swoim wystąpieniu: Pan Krzysztof Brzózka i Pani Katarzyna Michalska z PARPY. Reasumując w programie konferencji i rozmowach kuluarowych wybrzmiały ważne społeczne mankamenty, które wzmocniła wszechobecna od blisko dwóch lat izolacja spowodowana pandemią. Organizatorzy podejmujący się dyskusji nad trudnym i często niejednoznacznym tematem, otworzyli kolejny rozdział konsekwentnie zmierzając do poprawy obecnego stanu rzeczy.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej prowadzi szerokie działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Problem przemocy jak pokazuje rzeczywistość jest zjawiskiem dynamicznym, zmiennym i tworzącym nowe przestrzenie. Dlatego proponowane programy pomocowe dla ofiar, razem z programami korekcyjnoedukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie, stanowią przestrzeń do tej problematyce mają na celu nagłaśnianie zjawiska i prewencję. W roku 2021 konferencja osiągnęła zamierzony cel, demaskując przemoc w szerszym niż dotychczas wymiarze.
Rodzina , to nie indywidualne dobro, a wartość ogólna, która swoimi zasobami oddziałuje na całe społeczeństwo. Chrońmy ją, dbajmy o nią, aby następne pokolenia żyły w zgodzie i harmonii. Nauczmy się identyfikować i skutecznie eliminować niepożądane zjawiska, taki był wydźwięk konferencji i z takim przesłaniem uczestnicy opuszczali salę konferencyjną Tower Service.
Adresatami konferencji byli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, kuratorzy, pracownicy sądów, urzędnicy samorządowi, organizacje pozarządowe, dziennikarze i inni. Konferencję moderował dziennikarz i publicysta, Jacek Żakowski. Ważnym wątkiem, przewijającym się podczas całej konferencji był problem przemocy w dobie aktualnej sytuacji pandemicznej i stres wywołany izolacją. Konferencja jak podkreślano w kuluarach to ważny krok w budowaniu właściwych relacji społecznych, przeciwdziała patologiom i początek nowego patrzenia na przemoc.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17627) Paulina Omen Klepacz
2
(10632) Paulina Omen Klepacz
5
(6874) Paulina Omen Klepacz
6
(6289) Paulina Omen Klepacz
7
(5740) Paulina Omen Klepacz
9
(5565) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie