piątek, 21 czerwiec 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Gospodynie z Bądkowa zorganizowały piknik, na którym promowały historię miejscowości, jabłko, włoszczyznę oraz ich wyrób, czyli pizzę.

Przystanek Bądków: jabłko, pizza i włoszczyzna, to projekt realizowany przez „Gospochy Bony” czyli Koło Gospodyń Wiejskich z Bądkowa. Ekipa gospodyń i gospodarzy otrzymała na piknik dofinansowanie od samorządu powiatu grójeckiego.
W sobotę, 15 lipca brama na teren przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądkowie była otwarta dla każdego, kto chciał dobrze zjeść, wziąć udział w ciekawych konkursach, poznać bliżej historię Bądkowa oraz w miłym towarzystwie spędzić czas.
Na terenie czuć było zapach słynnej pizzy od KGW „Gospochy Bony”, które tego dnia serwowały swój hit, czyli pizzę sadownika: z kaszanką i jabłkiem, pizzę królowej: z cukinią i bakłażanem, a także tradycyjną pizzę pazia królowej. Na stołach nie brakowało również bigos z jabłek, w którym na marne można doszukiwać się choć grama kapusty.
Poza atrakcjami dla dzieci, chętni w tym głównie społeczność Bądkowa brali udział w konkursach. Tego dnia wybierano Mistrzów jedzenia pizzy (do pochłonięcia była 60 cm pizza), Mistrza wbijania gwoździa, Mistrza spaceru farmera (zbieranie i porządkowanie skrzynek na czas). Konkurencję tę poprowadził Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Mistrza wyścigu kosiarek, a także Królową Szarlotki. Jury w składzie: Leszek Przybytniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego, Michał Pruś radny powiatu grójeckiego, a także Piotr Gawot radny gminy Goszczyn i sołtys Bądkowa, mieli niełatwe zadanie. Spośród 13 szarlotek musieli wybrać tę najlepszą. Liczył się wygląd, smak, zachowanie tradycji, a także ogólne walory. Po burzliwych obradach Królową Szarlotki 2023 w Bądkowie została Magdalena Maciocha z Grójca, która wygrała blender, ufundowany przez radnego Michała Prusia, a także została udekorowana nietuzinkową koroną.
W tle toczyła się walka o kilogramy, podczas bicia rekordu w krojeniu sałatki jarzynowej. Tego dnia udało się wspólnie usiekać 56 kilogramów „śmieciuchy”, która później została rozdana wśród uczestników pikniku. Nadzór nad ważeniem przeprowadził wójt Goszczyna Waldemar Kopczyński. Nie lada atrakcją były także przejażdżki wozem drabiniastym z końmi przy akompaniamencie akordeonu oraz przy wspólnym śpiewie, Traktem Królewskim w kierunku Goszczyna. Zabawy nie było końca.
Piknik Przystanek Bądków; jabłko, pizza i włoszczyzna zostało dofinansowane przez Powiat Grójecki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2023 roku przez organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego oraz koła gospodyń wiejskich.