poniedziałek, 15 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Grójecki samorząd zmodernizuje nawierzchnię boiska, które zostało przebudowane niespełna trzy lata temu. Powód? Dotychczasowa powłoka nie nadaje się do gry, ponieważ jest zbyt kontuzjogenna.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej w Grójcu radni uchwalili zmiany w budżecie na 2021 rok.  Jedną z nich jest wprowadzenie środków na modernizację boiska wielofunkcyjnego przy ul. Sportowej w Grójcu. Za 400 tysięcy złotych samorząd chce wykonać na istniejącym podłożu nawierzchnię ze sztucznej trawy. O inwestycję zawnioskowała Grójecka Rada Sportu (GRS), nowy organ który ma wspierać władze miasta w zakresie rozwoju sportu w regionie.
W ocenie GRS dotychczasowa nawierzchnia nie daje pełnych możliwości do gry w piłkę nożną, a intensywna gra jest niebezpieczna dla zdrowia.
– W sprawie nawierzchni konsultowaliśmy się z członkami klubów sportowych – mówi Mariusz Pachocki, przewodniczący Grójeckiej Rady Sportu. – Na obecnej nawierzchni możliwości intensywnego treningu są bardzo ograniczone, nie można m.in. wykonać wślizgów, które są elementem gry w piłkę nożną. Boisko jest bardzo kontuzjogenne. Bardzo ciężko na nim grać, również bez ryzyka urazów w mniej sprzyjających warunkach pogodowych, co jest możliwe na sztucznej trawie pozwalającej użytkować boisko niemal przez okrągły rok.
W mieście funkcjonuje boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Laskowej. Jest ono jednak niewystarczające dla pełnego zabezpieczenia potrzeb sportowych klubów i szkółek piłkarskich. Dodatkowo boisko przy ul. Sportowej wyposażone jest w oświetlenie, co umożliwiłoby korzystanie z niego także w godzinach 16.00 – 22.00.
– Im więcej obiektów o odpowiednim standardzie, tym więcej dzieci i młodzieży uprawiającej sport, a co za tym idzie zdrowsze społeczeństwo. – dodaje Mariusz Pachocki.
Do wniosku GRS przychylili się grójeccy radni, którzy większością głosów zagłosowali za wprowadzeniem środków do budżetu na 2021 rok.
Wspomniane boisko przy ul. Sportowej w Grójcu zostało przebudowane w 2018 roku. Za ponad 1,5 mln złotych przebudowano bieżnię lekkoatletyczną wraz zespołem boisk i urządzeń sportowych, w tym także wymieniono nawierzchnię wspomnianego pola do gry.
– Boisko to miało być miejscem dla rozwoju ruchowego uczniów podstawówki oraz gimnazjum z nim sąsiadującego – tłumaczy Karol Biedrzycki, przewodniczący rady miejskiej, ówczesny wiceburmistrz. – W tamtym czasie nie mieliśmy w mieście aż tyle klubów i szkółek piłkarskich, aby wykonywać boisko tylko i wyłącznie do gry w piłkę nożną.
Będzie to druga pozycja w grójeckim budżecie dotycząca wymiany nawierzchni na boisku. W kasie Grójca zabezpieczono już bowiem środki na takie zadanie na Orliku przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu (200 000 złotych).