piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie wycinki drzew i likwidacji części skweru zieleni przed grójecką „jedynką”.  Władze gminy uspokajają i zapewniają, że wokół szkoły posadzą 40 nowych drzew.

Grupa mieszkańców „Inicjatywa Zmieniamy Grójec” stanęła w obronie skweru znajdującego się przed budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. G. Narutowicza w Grójcu. Władze miasta planują jego częściową likwidację, a w miejsce zieleni stworzenie miejsc parkingowych.

Zmiana koncepcji
Mieszkańcy Grójca mają możliwość składania swoich podpisów pod petycją, która jest sprzeciwem wobec budowy jednego z trzech parkingów przy PSP nr 1 w Grójcu. Miałby on powstać przed obecnym wejściem do szkoły kosztem kilku drzew. Koordynatorami akcji jest grupa mieszkańców, którzy od kilku tygodni prowadzą w tej sprawie rozmowy z władzami miasta, dyrekcją a także Starostwem Powiatowym w Grójcu.
Budowa parkingu jest konsekwencją planowanej rozbudowy „jedynki”. Przypomnijmy, że pierwsze informacje o rozbudowie podstawówki sięgają listopada 2017 roku. Wtedy to ówczesne władze poinformowały o planie budowy nowej hali sportowej, która miała być połączona z obecnym budynkiem szkoły. Po II turze wyborów samorządowych (listopad 2018) nastąpiła zmiana na stanowisku burmistrza Grójca. Od tego momentu gminą kieruje Dariusz Gwiazda, który w grudniu 2018 roku poinformował o zmianie koncepcji projektu budowy sali na rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Jak tłumaczył wtedy burmistrz Grójca, miała ona wpłynąć na zmniejszenie kosztów budowy obiektu aż o połowę. Teraz zakłada on rozbudowę szkoły, świetlicy, stołówki, kuchni i uzyskanie dodatkowych 9 sal dydaktycznych oraz pokoju nauczycielskiego.

Beton zamiast zieleni?
Ogłoszony przez burmistrza plan rozbudowy szkoły obejmuje także przebudowę terenu wokół placówki, a co za tym idzie–skweru przed szkołą. Konsekwencją tych planów ma być wycięcie drzew, a w ich miejsce stworzenie 20 miejsc parkingowych, chodników, a także wykonanie dróg wewnętrznych (poszerzenie obecnych). Z pomysłem tym kategorycznie nie zgadza się grupa mieszkańców „Inicjatywa Zmieniamy Grójec”, która zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie.  Poprzeć inicjatywę grupy będzie można także w najbliższą niedzielę, 20 czerwca na grójeckim rynku, gdzie w godzinach 11.00-12.00 oraz 18.00-19.00 będą obecni jej przedstawiciele.
– Po przebudowie będziemy tutaj mieć tylko beton – mówi Rafał Piechota z inicjatywy „Zmieniamy Grójec”. – Samochody wjeżdżające na teren szkoły będą stwarzały niebezpieczeństwo dla uczniów.
Grupa zwraca uwagę na fakt, że zabiera się dzieciom ostatni kawałek zieleni wokół szkoły na rzecz miejsc parkingowych dla pracowników szkoły, interesantów pobliskiego Urzędu Miasta i Gminy oraz jego pracowników.
– Kosztem dzieci robi się parking – dodaje Rafał Piechota – Zabiera się teren, gdzie teraz spędzają wolny czas. Wystarczy podjechać pod szkołę podczas przerwy w lekcjach, aby zobaczyć jak teren tętni życiem.
Grupa mieszkańców dopuszcza modernizację i uporządkowanie skweru, ale w żadnym wypadku nie zgadza się na wykonanie w tym miejscu parkingu dla samochodów. Dodajmy, że poza wspomnianym placem dla samochodów, w pobliżu szkoły powstaną jeszcze dwa parkingi. Jeden od strony ul. Jana Pawła II na zakupionych w ubiegłych latach (2001 rok) przez gminę działkach, natomiast drugi przez domem nauczyciela przy ul. Piłsudskiego.
Inicjatywa „Zmieniamy Grójec” jednocześnie zaznacza w rozmowie z „Jabłonką”, że zmiana koncepcji budowy parkingów, polegająca na rezygnacji z jednego z nich nie będzie miała wpływu na planowaną rozbudowę szkoły.
– Przez ostatnie tygodnie próbowaliśmy przekonać burmistrza do niewielkich zmian w projekcie planowanej rozbudowy szkoły PSP1, która wiąże się z wycinką niemal wszystkich drzew przed szkołą, jednak nie udało nam się tego dokonać – relacjonuje Rafał Piechota.

Nadzieja w zmianie planu?
Wykonanie parkingów od strony ul. Jana Pawła II będzie możliwe po uprawomocnieniu się zmiany planu zagospodarowania przestrzennego działek, którą podczas majowych obrad (24 maja) rady miejskiej w Grójcu przegłosowali rajcy. Radni opowiedzieli się za przekształceniem tych terenów pod działalność edukacyjną. Po rozbudowie szkoły w placówce będzie nauczało około 100 nauczycieli. Ilość miejsc stworzona na tym terenie (będzie ich wówczas 60)  będzie wystarczająca, aby wydział budownictwa i architektury Starostwa Powiatowego w Grójcu zaakceptował projekt rozbudowy szkoły. Uprawomocnienie się planu zagospodarowania przestrzennego może kilka miesięcy.
– Rozbudowa szkoły nie rozpocznie się wcześniej jak w nowym roku, więc procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niczego nie opóźnia – dodaje Piechota.  
Determinację mieszkańców podkręca fakt, że grójecki samorząd otrzymał już zgodę ze Starostwa Powiatowego w Grójcu na wycięcie drzew.

Wytną, ale też posadzą nowe
W ocenie burmistrza Grójca, Dariusza Gwiazdy wycinka 17 z 51 drzew jest konieczna, ponieważ jest to warunek uzyskania pozwolenia na rozbudowę szkoły. Podkreślić trzeba również, że chodzi o 17 drzew na całym terenie szkoły. Włodarz zapewnia także, że wokół szkoły posadzonych będzie ponad 40 nowych drzew, które wypełnią zieloną przestrzeń. Tak jak wszystkie żywe gatunki, również drzewa mają swoją żywotność. Drzewa za gęsto sadzone przeszkadzają sobie. Ponadto stare drzewa i gęsto sadzone z czasem produkują coraz mnie tlenu i przeszkadzają sobie. Dlatego ważne jest aby sadzić jak najwięcej drzew młodych.
– Osoby, które wykonują cięcia pielęgnacyjne, zwracają uwagę na słabą kondycję wielu drzew na terenie szkoły – tłumaczy Dariusz Gwiazda. – Wolałbym nie wycinać drzew, ale inaczej nie da się rozbudować szkoły do rozmiarów, które pozwola na naukę wszystkich klas od 1 do 8, w tym samym miejscu.
Działki zakupione w 2001 r. od strony ul. Jana Pawła II miały być przeznaczone pod budowe boiska. Obecnie są one niezbędne do zagospodarowania w przyszłości pod parking dla nauczycieli, ale i uczestników zawodów sportowych na hali, w jakich uczestniczą nasi piłkarze i koszykarze.
Włodarz zapewnia także, że z wybudowanych parkingów będą korzystać tylko pracownicy i goście szkoły. – Zapewniam, że żaden urzędnik tutaj nie zaparkuje. Dodatkowo, dwa lata temu podczas konsultacji z rodzicami i dyrekcją szkoły ustaliliśmy, że wjazd na teren szkoły będzie tylko możliwy dla personelu szkoły, zaopatrzenia i służb komunalnych.
Burmistrz Grójca jednocześnie zwraca uwagę, że po przebudowie szkoły zmieni się lokalizacja głównego wejścia do szkoły, które będzie mieściło się od strony wschodniej.
– Chcemy stworzyć szkołę na miarę XXI wieku – dodaje burmistrz Grójca. – Co nam się uda ochronić z zieleni, to ochronimy, ale żeby ruszyć z miejsca, to pewne decyzje trzeba podjąć juz teraz.
Burmistrz zaznacza jednocześnie, że miasto będzie tworzyło nowe miejsca zieleni do wypoczynku, jak chociażby park przy ul. Sienkiewicza czy teren obok GOK (po Modrzewiance).


Dobro dzieci najważniejsze
O opinię zapytaliśmy także dyrekcję „jedynki”, Elżbietę Zakrzewską, która zmaga się z sytuacją, że klasy siódme i ósme uczą się w budynku PSP nr 2 przy ul. Polnej. Obecnie edukację pobiera tam 13 oddziałów, w przyszłym roku będzie ich o trzy więcej (16).
– Nauczyciele muszą przemieszczać się między dwoma budynkami, położonymi od siebie w niemałej odległości – mówi Elżbieta Zakrzewska. – Marzy nam się sytuacja, w której dzieci i nauczyciele rozpoczynają i kończą naukę w jednym budynku przez cały tydzień
W przyszłym roku w szkole będzie uczyło się 47! oddziałów (16 w budynku przy ul. Polnej). Godne warunki nauki, a także pracy to najważniejszy argument przy rozbudowie szkoły.
– W chwili, gdy jesteśmy już tak blisko rozpoczęcia rozbudowy, nie możemy kruszyć kopii o drzewa – przyznaje Zakrzewska. – Dzieci przychodzą się tutaj uczyć i stworzenie im odpowiednich do tego warunków jest najważniejsze. Uczy u nas dużo nauczycieli, wielu spoza Grójca i potrzebują oni miejsc do parkowania.
Temat rozbudowy grójeckiej „jedynki” spędza sen z powiek samorządu lokalnego, a także mieszkańców. Przypomnijmy, że początki procedury projektowej sięgają połowy 2019 roku.                                         

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21807) Paulina Omen Klepacz
2
(11210) Paulina Omen Klepacz
5
(7258) Paulina Omen Klepacz
6
(6676) Paulina Omen Klepacz
7
(6540) Paulina Omen Klepacz
9
(5909) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie