środa, 22 styczeń 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Na terenie Pałacu Mała Wieś o sensacyjnych odkryciach archeologicznych rozmawiali wspólnie fascynaci historii regionu, pisarze, kolekcjonerzy, przedstawiciele samorządu i liczni sponsorzy.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej zaprosiło swoich przyjaciół na historyczne spotkanie. Wśród nich znaleźli się m.in. poseł Mirosław Maliszewski, wicestarosta grójecki Adam Balcerowicz, sekretarz Gminy Belsk Duży Renata Ostatek, przedstawicielka Lasów Państwowych, autorzy wielu historycznych publikacji o regionie dr Remigiusz Matyjas, Andrzej Rola-Stężycki, dr Jacek Jasiorowski, przedstawiciele społeczności Lewiczyna, Stowarzyszenia Warka czy Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów.

Podziękowania
–Na nasze spotkanie zaprosiliśmy osoby z wielkim sercem dla regionu, które znane są z zaangażowania społecznego, podkreślał Jakub Wójcik z TPZG. Nasze Towarzystwo kontynuuje pracę naszych poprzedników, dr Remigiusza Matyjasa, Andrzeja Roli – Stężyckiego, twórców Izby Regionalnej w Lewiczynie i tych wszystkich osób, które dbają o naszą wspólną historię. 
Spotkanie prowadziło dwóch z trzech założycieli Towarzystwa: Jakub Wójcik i Łukasz Rejer. Miało ono charakter wielkiego podsumowania jednego z najciekawszych zeszłorocznych projektów. Było także okazją do wielu podziękowań, za zaangażowanie i wsparcie dotychczasowych projektów. 

Sensacyjne badania
Były nimi badania archeologiczne przeprowadzone z inicjatywy Towarzystwa. Odbyły się one latem na grodzisku w Lewiczynie w gminie Belsk Duży, po raz pierwszy od prawie 50 lat. Dostarczyły one sensacyjnych na skalę regionu odkryć, gdzie pod śladami osadnictwa średniowiecznego odnaleziono o wiele starsze pozostałości, które na chwilę obecną wiązane są z okresem neolitu lub wczesną epoką brązu (ok. 2 000 r. p.n.e.). Towarzystwo zaangażowało do nich także sporą ilość wolontariuszy, ok. 300 osób w większości uczniów szkół podstawowych. 
Badaniami archeologicznymi na grodzisku w Lewiczynie kierował dr inż. Artur Ginter reprezentujący Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. On też zaprezentował wyniki odkryć i wstępnych analiz. Naukowcy wykonali wiele prac nieinwazyjnych oraz trzy wykopy. W pierwszym z nich znaleziono zabytki o metryce średniowiecznej oraz spore naczynie ceramiczne o średnicy 40 cm. Sposób jego zdobienia wiązane są z kulturą trzciniecką z epoki brązu. W drugim nie znaleziono nic interesującego, za to w trzecim z wykopów odnaleziono pojedyncze obiekty o metryce pradziejowej oraz przepięknie zachowany grot. 

Nowy rok, nowe plany, nowe wyzwania. 
W planach są badania radiowęglowe i luminescencyjne. Pozwolą one na datowanie fragmentów ceramiki, sprzączki pasa, grota bełtu, noży żelaznych i innych odkryć. Członkowie towarzystwa do kolejnych badań chcą zaangażować archeobotaników, którzy mogą pomóc odpowiedzieć m. in. na pytanie, jak stare są tradycje sadownicze na tym terenie. W odkrytym naczyniu, datowanym wstępnie na wiek 3 500 lat znajdowały się nasiona komosy, pestki śliwy i wiśni, a także inne szczątki roślinne wśród których naukowcy spodziewają się znaleźć szczątki pestek jabłoni. To ustalenie gatunków roślin, które porastały okolicę pozwolą na odtworzenie warunków, w jakich żyli mieszkańcy grójecczyzny. 
Goście mieli także okazję obejrzeć kopię zbioru map Ziemi Grójeckiej z lat 1573 – 1810 oraz otrzymali premierowe egzemplarze opracowania historycznego „Lewiczyn historia 1400-1550”. Dyskutowano na temat kolejnych etapów badań, a także innych projektów Towarzystwa. Wśród nich były obchody 85 rocznicy likwidacji grójeckiego getta, pomysły kolejnych opracowań historycznych, niezbadanych stanowisk archeologicznych na grójecczyźnie czy dokumentacji dóbr kultury niewpisanych do rejestru zabytków. Jedno jest pewne, kolejne wykopaliska już latem tego roku. Już teraz Towarzystwo zaprasza wszystkich do pomocy w badaniach i do odwiedzin. 

E. Tomasiak

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej dziękuje za pomoc i wsparcie finansowe: 

-Lasom Państwowym,
-Gminie Belsk Duży,
-Witoldowi Czwarno,
-Jakubowi Wójckowi,
-Wojciechowi Kuligowi,
-Państwu Barańskim,
-Tomaszowi Wójcikowi,
-Fundacji Rajpol,
-Jackowi Jasiorowskiemu,
-Pawłowi Puncewiczowi,
-Powiatowi Grójeckiemu,
-Waldemarowi Żółcikowi,
- Katarzynie Wielusińskiej,
- Piotrowi Jakubczakowi,
- Bankowi Spółdzielczemu
w Belsku Dużym,
- Łukaszowi Rejerowi

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

PGA DOM
Skrzynki Eko
Mroczek
Walentynki
Kredyty Sypka
Szpadzikowa
Lew-Bud
Alco

Popularne

1
(22442) Paulina Omen Klepacz
2
(11703) Paulina Omen Klepacz
5
(7549) Paulina Omen Klepacz
6
(6978) Paulina Omen Klepacz
7
(6925) Paulina Omen Klepacz
9
(6145) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie