sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W belskim kościele trwa układanie nowej marmurowej posadzki. Prace potrwają do końca września.

Z końcem sierpnia rozpoczęła się kolejna inwestycja w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym, układanie marmurowej posadzki. Inwestycja jest kontynuacją, zakończonej rok temu termomodernizacji kościoła parafialnego. Na starej, zniszczonej posadzce kościoła zamontowano wtedy ogrzewanie podłogowe, które zapewnia ciepło wiernym od października ubiegłego roku.
– Zastanawialiśmy się, czy budżet naszej parafii udźwignie kolejną tak poważną inwestycję, jednak istniało duże ryzyko, że wylewka, która zakryła instalację ogrzewania podłogowego będzie się wycierać i w konsekwencji instalacja ulegnie uszkodzeniu – mówi ks. Jarosław Siuchta, proboszcz belskiej parafii.
Według zaleceń konserwatora nowa marmurowa posadzka pokryje blisko 400-metrową powierzchnię świątyni i jest układana na wzór szachownicy, złożony z dwóch kolorów hiszpańskich płyt marmurowych. W prezbiterium ułożony będzie włoski marmur.
– Konserwator zalecił wykorzystanie materiałów budowlanych najwyższej jakości, dlatego też podjęliśmy decyzję o marmurze z Hiszpanii i Włoch – dodaje ks. Siuchta.
Na środku kościoła, w miejscu włazu do niedostępnej dziś krypty, będzie zachowany tzw. „świadek”, czyli fragment starej posadzki, który będzie przykryty szkłem pancernym.
Od czasu rozpoczęcia prac w kościele, msze święte odprawiane są w plenerze (pod namiotem w sąsiedztwie kościoła) oraz kaplicy w Rożcach. Kościół będzie udostępniony wiernym w połowie września, kiedy zakończą się prace w nawie głównej.
– Mamy zaplanowane dwa śluby, więc musimy zakończyć ten etap prac o czasie – przyznaje ks. proboszcz.
Koszt inwestycji to 400 tysięcy złotych. Część pieniędzy udało się zebrać podczas prowadzonej w lipcu wizyty duszpasterskiej. Proboszcz liczy także na dotację z zewnątrz oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
– Takie inwestycje wykonuje się raz na wiele lat, a posadzka będzie służyła pokoleniom wiernych – mówi ks. proboszcz. – Głęboko wierzę, że uda nam się zrealizować kolejne, ważne  dla naszej parafii przedsięwzięcie. Jest to dowód troski o zabytkową świątynię, która jest unikatem w naszym regionie.

 Szanowni Państwo, drodzy czytelnicy pisma „Jabłonka”!

      Zwracam się do Was jako proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Świętej Trójcy w Belsku Dużym, która obecnie realizuje bardzo poważne przedsięwzięcie ułożenia nowej posadzki w naszym kościele parafialnym.
Latem 2020 roku, na starej i zniszczonej posadzce kościoła zostało zamontowane długo wyczekiwane  ogrzewanie podłogowe, które ruszyło w październiku ubiegłego roku. Na instalacji grzewczej wylano tymczasową „wylewkę”, która była stanem przejściowym. Istniało bowiem duże ryzyko wycierania się „wylewki” i uszkodzenia instalacji, stąd pilna potrzeba przykrycia jej nową, marmurową posadzka. Do tego przynaglał nas również mazowiecki konserwator zabytków. Prosty wzór „szachownicy” (płytki 25x25) i materiał z którego jest wykonywana (hiszpański i włoski marmur), nie mógł być przedmiotem  negocjacji, bo musiał być dostosowany do stylu architektonicznego, kolorystyki, licznych malowideł i wystroju kościoła oraz statusu cennego zabytku, jakim jest nasza świątynia.
W ostatnich dniach sierpnia br. ruszyły prace, które są realizowane ściśle według zaleceń konserwatorskich. Całościowy koszt montażu na 385 m kw. powierzchni, z materiałem i robocizną szacowany jest na niespełna 400 tysięcy złotych. Wiemy, że sami nie udźwigniemy finansowo tego ogromnego zadania, które wykonuje się raz na wiele, wiele lat, mimo dokonanej wśród parafian zbiórki na ten cel w lipcu tego roku (podczas wizyty duszpasterskiej). Dodam także, że nasze wcześniejsze, bardzo kosztowne prace termomodernizacyjne, musiały być po części skredytowane i regularnie zbierane na tacę w kościele co miesiąc kwoty, są przeznaczane na spłatę kredytu.
Dlatego w imieniu parafian i swoim, zwracam się do Was z prośbą o wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia, a szczególnie do Państwa, którzy prowadzicie działalność gospodarczą na terenie naszej parafii oraz gminy Belsk Duży. Pozwolę sobie nadmienić, że przy rocznym rozliczeniu podatkowym istnieje możliwość odliczenia od podatku darowizny na cele kultowe.  Bardzo chcemy, aby nasza wspaniała, zabytkowa świątynia na nowo wypiękniała i była wizytówką naszej parafii oraz naszej gminy! Wykonawcą jest firma „Aristone” pana Grzegorza Bańki, solidnego i doświadczonego kamieniarza, co gwarantuje pomyślny efekt prac.
 Głęboko wierzę, że z Państwa i Bożą pomocą uda nam się zrealizować kolejne, jakże ważne przedsięwzięcie! Zapewne będzie to dowód troski również naszego pokolenia o zabytkową świątynię, która jest unikatem w naszym regionie. Chcemy, aby to sakralne miejsce na mapie południowego Mazowsza oraz jako dobro kulturowe, przekazać w jak najlepszej kondycji następnym pokoleniom.
 Z góry bardzo serdecznie dziękuję za zrozumienie i okazane wsparcie naszych wysiłków na rzecz ochrony i upiększenia zabytków oraz miejsc sakralnych w naszej okolicy. Życzę Państwu Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i pracy zawodowej oraz potrzebnych do tego sił i zdrowia!
                                                                                              

Z serdecznym pozdrowieniem:
ks. Jarosław Siuchta, proboszcz parafii.
Belsk Duży, 3 września 2021 roku.

Konto parafii w Banku Spółdzielczym im. Stefczyka w Belsku Dużym:
55 9116 0001 0001 0083 2000 0001.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11460) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6848) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie