piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Samorząd opublikował raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy i Miasta Grójec za lata 2018-2019. Co zawiera ten dokument?

Raport to dość obszerny, ponad 80-stronnicowy dokument, zawierający informacje na temat dwuletnich działań grójeckiego samorządu w obszarze szeroko pojętej ochrony środowiska. Chodzi tu między innymi o takie kierunki jak: ochrona klimatu i jakości powietrza, zagrożenie hałasem, gospodarowanie wodami czy gospodarka wodno-ściekowa.

Mało segregowanych
Dużą część raportu stanowi charakterystyka gminy pod kątem różnych czynników wpływających na ochronę środowiska. Szczególnie ciekawie prezentują się dane dotyczące produkcji odpadów. Według dokumentu w 2018 roku na terenie gminy wyprodukowano 10619 ton odpadów, zaś w 2019 – 9395 ton. Niepokoić może jednak fakt, że śmieci segregowane stanowiły zaledwie kilkanaście procent tej masy (15% w 2018 i 11% w 2019).
Jeśli chodzi o śmieci zbierane w sposób selektywny, to mieszkańcy gminy Grójec najwięcej produkują odpadów biodegradowalnych (ponad 200 ton rocznie) oraz papierowych i tekturowych (średnia z lat 2018 i 2019 wynosi 142 tony).
Przypomnijmy, że według unijnych przepisów do 2030 roku w Polsce powinniśmy osiągnąć odsetek segregowanych odpadów na poziomie 60%.

Kluczowa wymiana kotłów
Kluczową kwestią dla poprawy ochrony środowiska są inwestycje w tym sektorze. Raport wymienia kilkadziesiąt takich zadań. Jednym z takich realnych działań było prowadzenie przez Urząd Gminy i Miasta programu dofinansowań wymiany starych kotłów na nowe, bardziej przyjazne środowisku.
Do inwestycji wpływających na poprawę stanu środowiska zalicza się też m. in. rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, rewitalizację zbiornika wodnego w Głuchowie, monitoring jakości powietrza, rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, wywóz odcieków ze zrekultywowanego składowiska w Częstoniewie, przebudowę i budowę dróg gminnych, usuwanie azbestu, wymianę lamp na energooszczędne, a nawet propagowanie zachowań proekologicznych czy czyszczenie ulic na mokro (ograniczenie pylenia).
Wydatki na ochronę środowiska w 2018 i 2019 roku wyniosły w sumie 17 mln zł. Najwięcej środków pochłonęły działania chroniące klimat i jakość powietrza (3,24 mln zł) oraz gospodarka wodno-ściekowa (1,53 mln zł). Niektóre zadania, np. z obszaru ochrony gleb, realizowano bezkosztowo (poprzez egzekwowanie odpowiednich przepisów).

86,36% planu
Autorzy raportu twierdzą, że w 2018 i 2019 roku na terenie gminy zrealizowano 86,36% planu wyznaczonego w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy i Miasta Grójec na lata 2018 – 2019. Wyznaczono sobie bowiem 110 zadań, spośród których 35 zostało ukończonych, w 9 przypadkach realizacja trwa, 47 stanowią zadania ciągłe, a 4 wykonano wcześniej.
Dokument zawiera też zalecenia na kolejne lata. Zdaniem osób sporządzających raport, by chronić środowisko, należałoby skupić się np. na dalszej budowie i modernizacji dróg, zachęcaniu mieszkańców i spółdzielni do termomodernizacji budynków, zachęcaniu mieszkańców do segregacji odpadów, dalszej realizacji programu usuwania azbestu, dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej czy nowe nasadzenia.
Raport został przedstawiony radnym podczas ostatniej sesji rady miejskiej (25 stycznia).

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Szpadzikowa
Konvin
Dom Seniora
Alco
Skrzynki Eko
JS Invest
Doehler
Lew-Bud
Wilk tyczki
Kredyty Sypka

Popularne

1
(21817) Paulina Omen Klepacz
2
(11211) Paulina Omen Klepacz
5
(7259) Paulina Omen Klepacz
6
(6678) Paulina Omen Klepacz
7
(6544) Paulina Omen Klepacz
9
(5912) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie