piątek, 20 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Trzy samorządy gminne ze wsparciem z drugiej transzy rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do Błędowa, Pniew i Nowego Miasta nad Pilicą trafi w sumie 10 mln złotych.

Do mazowieckich samorządów trafi 1,1 mld złotych w ramach drugiej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dla porównania we wrześniu, w pierwszym etapie przyznano dla nich ponad 657 mln złotych. Tutaj wsparcie otrzymywał każdy samorząd, który zawnioskował o taką pomoc, a kwota dotacji obliczana była w oparciu o algorytm. Do wszystkich samorządów z terenu powiatu grójeckiego trafiło  w sumie 11 milionów złotych.
W drugim etapie władze gmin i powiatów musiały wskazać konkretne inwestycje, a dokumenty poddawane były ocenie przez przedstawicieli kilku ministerstw. W gronie samorządów, które otrzymają wsparcie na tym etapie znalazły się gminy Pniewy (4,5 mln złotych), Błędów (3,2 mln złotych) oraz Nowe Miasto nad Pilicą (2,3 mln złotych).

Wielka sprawa dla małej gminy
Pniewskie władze, które otrzymały najwyższe wsparcie, chcą przeznaczyć je na inwestycje w oświacie. 2,5 mln złotych będą spożytkowane na głęboką termomodernizację 5 budynków użyteczności publicznej: PSP w Karolewie oraz domu nauczyciela, PSP w Kruszewie, domu nauczyciela z salą gimnastyczną i oddziałem przedszkolnym w Jeziorze oraz świetlicy w Michrowie. Projekty na te zadania są już gotowe.
– W ubiegłym roku wyremontowaliśmy oddziały przedszkolne, teraz czas na szkoły – mówi Ireneusz Szymczak, wójt Pniew. – Mamy na terenie gminy cztery takie placówki i chcemy poprawić warunki nauki dla uczniów, aby zachęcić ich do edukacji w naszych placówkach, bez potrzeby poszukiwania szkoły poza gminą Pniewy.
Pozostałe 2 mln złotych pniewski samorząd przeznaczy na przebudowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciechlinie. Mowa o adaptacji części parteru, piętra i poddasza na sale dydaktyczne, oraz dodatkowe pomieszczenia. Ze środków tych wybudowana zostanie nowa klatka schodowa, a budynek przejdzie termomodernizację. Wymienione zostaną także źródła ciepła z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych. Do końca roku samorząd planuje zakończyć prace projektowe w tym temacie.
– Budynek jest w fatalnym stanie – tłumaczy Szymczak. – Czeka go konkretna przebudowa.
Samorządy mają dwa lata na wykorzystanie dotacji w ramach tarczy. Pniewski planuje przeprowadzenie inwestycji już w przyszłym roku.

Droga, oczyszczalnie i termomodernizacja
Samorząd Błędowa w ramach dotacji zaplanował cztery inwestycje. Najwięcej, bo po 1 mln złotych przeznaczy na oczyszczalnie ścieków: budowę nowej w Bielanach, wsi która znajduje się na piątym miejscu pod względem liczby mieszkańców oraz 70 przydomowych na terenie gminy. W Bielanach funkcjonuje obecnie oczyszczalnia z lat 80-tych, przez co ścieki nie spełniają parametrów w zakresie podstawowych wskaźników. Za mln złotych planowana jest budowa nowej proekologicznej instalacji.
– Obecnej oczyszczalni nie dało się zmodernizować, bo była za stara – mówi Mirosław Jakubczak, wójt Błędowa. – To była konieczność i gdybyśmy nie dostali na to środków, to musielibyśmy realizować to zadanie z własnych środków.
Władze chcą spożytkować dotacje także na termomodernizację PSP w Lipiu (0,8 mln złotych) połączoną z wymianą instalacji c.w.u. wraz z automatyką pogodową, regulacją centralnego ogrzewania oraz wymianą oświetlenia na ledowe wraz z montażem 30 paneli fotowoltaicznych.
0,4 mln złotych trafi do użytkowników drogi w Wilkowie Drugi. Środki przeznaczone będą na jej przebudowę (316 metrów) wraz z budową sieci kanalizacji deszczowej (453 metry). Obecnie woda z pasa drogi rozlewa się na przyległe do niej działki.
– Modernizację ulicy w centrum Wilkowa planowaliśmy już wcześniej, jednak nie mieliśmy środków na kanalizację deszczową – tłumaczy wójt Błędowa. – Natomiast w szkole w Lipiu funkcjonuje stara, wysłużona już instalacja grzewcza. Urządzenia nowej generacji pozwolą na oszczędności.

Parking, stacja uzdatniania wody i brzegi Pilicy
Niewiele mniejsze pieniądze, bo 2,3 mln złotych trafi z Funduszu Inwestycji Lokalnych do Nowego Miasta nad Pilicą. Za milion złotych samorząd chce zrealizować inwestycje polegające na zagospodarowaniu terenów na brzegami rzeki Pilicy. Powstanie tutaj m.in. plac do imprez, ścieżka zdrowia, stanowisko ekologiczno-obserwacyjne oraz pomost pływakowy dla kajaków.
Za pozostałe środki samorząd rozbuduje i zmodernizuje stację uzdatniania wody w Nowym Mieście nad Pilicą wraz z modernizacją trasy wodociągowej wody surowej (0,7 mln złotych) oraz wybuduje parking w rejonie ulic Warszawskiej i Szkolnej w Nowym Mieście nad Pilicą połączony z budową i przebudową dróg wewnętrznych oraz miasteczkiem ruchu drogowego do celów szkoleniowych (0,6 mln złotych).

Jednym głosem po wyjaśnienia
O środki z drugiej transzy tarczy wnioskowały także pozostałe samorządy z terenu powiatu grójeckiego łącznie ze Starostwem Powiatowym w Grójcu. Informacja o podziale środków poruszyła włodarzy, którzy planują opracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie z prośbą o wyjaśnienie klucza, jakim kierowano się przy podziale środków. Wspominają także o uchwałach intencyjnych.
– Uważam, że powiat grójecki został najbardziej dotknięty przez COVID-19. – mówi Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki. – Podział środków powinien być przeprowadzony bardziej współmiernie. Uważam mieszkańcy naszego powiatu zostali oszukani.
Władze powiatu grójeckiego w pierwszym etapie programu otrzymały wsparcie w wysokości 2,4 mln złotych i o podobne środki wnioskowały teraz. Pieniądze miały być przeznaczone na modernizację ul. Poświętne wraz z wykonaniem nowego, odrębnego wjazdu na teren grójeckiego szpitala, bezpośrednio do budynku dializ oraz administracji. Gdyby pozostało środków, miałyby być one spożytkowane na remont drogi przez Kociszew. Co w takiej sytuacji? Samorząd tak czy inaczej planuje w przyszłym roku przebudować ul. Poświętne, która jest w fatalnym stanie.  – Nie oczekiwaliśmy milionów, takich jak otrzymał powiat białobrzeski (9 mln złotych) – komentuje Krzysztof Ambroziak. – wystarczyłoby wsparcie na podobnym poziomie, jak w pierwszym etapie.

Nie poddajemy się
Sporo straciły też władze Grójca, które z pierwszej puli otrzymały aż 3,2 mln złotych wsparcia. W jesiennym naborze Gmina Grójec złożyła dwa wnioski. Pierwszy dotyczył wymiany nawierzchni na Orliku oraz zakupu i montażu hali pneumatycznej nad nim,  drugi budowy ulicy Heweliusza i Śniadeckich wraz z budową chodników.
– Oba projekty są dla mieszkańców bardzo potrzebne, więc będziemy się starali o inne źródła finansowania i w przyszłości planujemy realizować je etapami  – mówi Dariusz Gwiazda, burmistrz Grójca. – Nie mamy powodów do radości ale ufamy, że przy kolejnym naborze nasz wniosek uzyska akceptację.

Będzie mniej
Dotacja z tarczy byłaby też sporym zastrzykiem gotówki dla najmniejszej gminy w powiecie grójeckim, Goszczyna. Tutaj władze wnioskowały o środki na wykonanie wodociągu w miejscowości Bądków.
– Zadanie wykonany, ale tylko do szkoły w Bądkowie – mówi Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna. – Musimy skrócić trasę nowego wodociągu do minimum, które trzeba zrealizować.
Samorząd obecnie jest na etapie wykonywania nowego kosztorysu, a z początkiem stycznia planuje ogłosić przetarg. – Liczę, że w tym czasie ceny będą niższe – tłumaczy wójt.
Dziewiątego grudnia Prezes Rady Ministrów poinformował o kolejnym naborze dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wnioski  można składać do 28 grudnia.
– Gmina Grójec nie zniechęca się. Zamierzamy zgłosić 3 inwestycje , jakie, o tym poinformujemy wkrótce. Ufamy, że tym razem nie zostaniemy pominięci. – dodaje burmistrz Grójca.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21817) Paulina Omen Klepacz
2
(11211) Paulina Omen Klepacz
5
(7259) Paulina Omen Klepacz
6
(6678) Paulina Omen Klepacz
7
(6544) Paulina Omen Klepacz
9
(5912) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie