wtorek, 03 grudzień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Czy dowiemy się czegoś więcej o pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska w Lewiczynie? Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej nawiązało w tym celu współpracę z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Prezes Towarzystwa Jakub Wójcik już w styczniu spotkał się z łódzki ekspertami, aby omówić wstępny plan badań archeologicznych.  {Play}

Podczas wizyty roboczej w Lewiczynie w dniu 21 lutego dr inż. Artur Ginter Kierownik Laboratorium Datowania Luminescencyjnego i Konserwacji Zabytków Uniwersytet Łódzki oraz dr Magdalena Majorek zaplanowali badanie grodziska na początek czerwca. 
Grodzisko w Lewiczynie znane było już na początku XX w. Inwentaryzację i weryfikację stanowiska przeprowadzono w roku 1951. Sondażowe badania wykopaliskowe pod kierownictwem Ludmiły Paderewskiej odbyły się w roku 1968. W 1991 r. stanowisko zostało zarejestrowane w trakcie badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski.
W 1968 r. dwa wykopy otwarto w centralnej części stanowiska. Natrafiono w nich na warstwę osadniczą, czyli warstwę ziemną powstałą w czasie funkcjonowania grodu. Znaleziono w niej nieliczne fragmenty naczyń glinianych, nóż żelazny i kości zwierzęce. W sondażu wcinającym się w stok wału odsłonięto ponadto pozostałości warstwy kulturowej związanej być może z osadnictwem sprzed powstania grodu, zawierającej m.in. fragment naczynia ceramicznego z okresu wpływów rzymskich (I - IV w. n.e.). Odsłonięto wtedy ciąg sześciu chat, małego pomieszczenia gospodarczego i siedem palenisk glinianych. Najcenniejszymi zabytkami była: pisanka szkliwiona zdobiona ornamentem klamrowym i paciorki szklane oraz liczne żelazne przedmioty głównie z XI i XII w.
Grodzisko położone jest na terenie należącym do Lasów Państwowych, na skraju lasu około 350 m od drogi wychodzącej na północ z centrum wsi, ok. 400 m na zachód od kościoła w Lewiczynie. Położone jest na skraju lasu, na prawym brzegu rzeki Kraski, na wzniesieniu na krawędzi doliny. Grodzisko ma kształt stożkowatego nasypu, otoczonego fosą i wałem zewnętrznym. Powierzchnia majdanu, czyli użytkowej, wewnętrznej części grodziska znajduje się ok. 4 m powyżej dna fosy, korona wału - ok. metr wyżej. Średnica całego obiektu wynosi ok. 80 m. Cały teren stanowiska porośnięty jest lasem.
E. Tomasiak
Źródło: OT NID w Warszawie, Paderewska L., Lewiczyn, gmina Belsk Duży (d. pow. Grójec) {Play}

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22201) Paulina Omen Klepacz
2
(11536) Paulina Omen Klepacz
5
(7444) Paulina Omen Klepacz
6
(6870) Paulina Omen Klepacz
7
(6798) Paulina Omen Klepacz
9
(6066) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie