wtorek, 22 październik 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Informujemy, że startuje projekt “Liderzy Globalnych Wyzwań”. To już drugi projekt realizowany przez Fundację Wspierania Dialogu “Rozmawiajmy” razem z Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego w Nowej Wsi gmina Warka.
Dzięki współpracy młodzież rozwija nowe kompetencje, a szkoła zyskuje nowych partnerów.

Edukacja pozaformalna ważnym elementem kształcenia

W 2023 roku ponad 50 uczniów CKZiU wzięło udział w zajęciach związanych z dialogiem, komunikacją i edukacją cyfrową. Finałem projektu był piknik “Rozmowy mimo różnic”, na którym młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy w postaci filmów o dialogu i gry terenowej.
Zadanie finansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zarówno szkole, jak i Fundacji “Rozmawiajmy” zależało na rozwijaniu tej współpracy. Udało się dzięki grantom przyznawanym na działania z szeroko pojętej “Edukacji globalnej”. Fundacja Edukacja dla Demokracji wspiera od 2005 roku realizację projektów, organizowanych przez organizacje pozarządowe z całej Polski. W tym roku udało się pozyskać dofinansowanie Fundacji “Rozmawiajmy” na działania właśnie w CKZiU w Nowej Wsi. Z projektami w tematach edukacji globalnej można zapoznać się na stronie: https://fed.org.pl/globalna/

Projekty edukacji pozaformalnej wpisują się w podstawę programową. Uczą obywatelskiego zaangażowania, twórczego i kreatywnego spędzania czasu. Takie projekty mają być impulsem do pozytywnej zmiany postaw w kierunku podejmowania aktywności, które służą szkole i lokalnej społeczności.

Globalne wyzwania dotyczą też młodych ludzi

Edukacja globalna ma prowadzić do zrozumienia przyczyn i konsekwencji zjawisk występujących na świecie w różnych sferach życia czyli takich zmian globalnych, które mają wpływ na życie jednostki. Żyjemy w złożonym ekosystemie, otoczeni przez klęski żywiołowe czy konflikty. To są zjawiska, które dotyczą każdego z nas i oddziaływują na każdego z nas. Skutki powodzi będziemy odczuwać latami, a wojna toczy się tuż za naszą granicą i zmusiła do emigracji miliony ludzi. Każdy z nas chce żyć w bezpiecznym świecie, edukacja globalna, która ten świat tłumaczy, pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi wyzwaniami. Tym samym, zarówno nauka o klimacie, prawach człowieka, gospodarce, konfliktach, zasobach naturalnych - to wszystko można określić jako edukację globalną.

Wiedza, która wzmacnia

“Projekt “Liderzy Globalnych Wyzwań” dedykujemy małej grupie młodzieży. Zaczynamy od warsztatów dialogowych pogłębiających kompetencje komunikacyjne oraz współpracę w grupie
 
- mówi Iwona Kozieja-Grabowska, trenerka dialogu i wiceprezeska Fundacji “Rozmawiajmy” -
takie spotkania i ćwiczenia to dobre wprowadzenie do dalszych aktywności”.
W ramach projektu dialog, edukacja globalna i edukacja cyfrowa łączą się ze sobą, by przynieść efekt synergii. Finał w postaci gry terenowej i pikniku planowany jest w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, który odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada.
“Wspólnie z młodzieżą stworzymy Biblioteczkę Edukacji Globalnej czyli zbiór pozycji, które musisz przeczytać, żeby lepiej zrozumieć świat. Zorganizujemy też grę o wyzwaniach globalnych jako podsumowanie warsztatów” - dodaje Iwona Przybyła, trenerka kompetencji cyfrowych i koordynatorka projektu z ramienia Fundacji “Rozmawiajmy”.

Ważne jest zaangażowanie szkoły

Żaden projekt nie może się rozwijać bez dobrego partnerstwa. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warki przygotowuje uczniów do dorosłego  życia, którego elementem jest twórcza postawa.
„Współpracujemy jako szkoła po raz drugi z Fundacją Wspierania Dialogu „Rozmawiajmy” przy realizacji projektów – dodaje dyrektor CKZiU w Nowej Wsi Anna Dacka. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Fundacji i nauczycieli CKZiU uczniowie mają możliwość rozwijania kompetencji miękkich takich jak umiejętność prowadzenia dialogu. Nabywają również szereg umiejętności  społecznych, komunikacyjnych i cyfrowych. Jestem przekonana, że wspólna realizacja kolejnego projektu dotyczącego „Edukacji globalnej”  przyniesie pozytywne efekty dla uczniów, szkoły i Fundacji”.

Włącz się!

Chociaż projekt będzie toczył się na terenie szkoły i jego uczestnikami będą wybrani uczniowie, to organizatorzy przewidzieli aktywności dla osób, które będą śledziły losy projektu.

Co możesz zrobić:
●    Przeczytałeś ciekawą książkę w temacie edukacji globalnej, która powinna trafić do młodzieży?
Obserwuj strony www CKZiU i Fundacji “Rozmawiajmy” oraz social media na FB CKZiU i Fundacji “Rozmawiajmy”. Znajdziesz tam post, pod którym możesz wpisać swoją propozycję. Uczniowie wybiorą najciekawsze z tytułów i stworzą Biblioteczkę Edukacji Globalnej.
●    Znasz inną szkołę, w której warto zorganizować zajęcia z edukacji globalnej? Koniecznie wyślij do nich linka do tego artykułu, a szczególnie do strony: https://fed.org.pl/globalna/ . Nauczyciele znajdą tam dużo inspiracji do zorganizowania zajęć w swoich szkołach.

Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22023) Paulina Omen Klepacz
2
(11347) Paulina Omen Klepacz
5
(7351) Paulina Omen Klepacz
6
(6776) Paulina Omen Klepacz
7
(6664) Paulina Omen Klepacz
9
(5988) Redakcja
Rekord
Activ

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie